fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Polskie banknoty i monety.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 8 Stycznia 2021

Mocne otwarcie roku dla naszych portfeli. Od kwoty rachunku może Ci się zrobić słabo

Urząd Regulacji Energetyki (URE) potwierdził, że opłata mocowa może doprowadzić do wzrostu cen prądu nawet o 29 proc. To jednak nie koniec podwyżek. Instytucja zatwierdziła nową taryfę dla pierwszego z pięciu największych dostawców energii.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zapłacimy opłaty mocowej
  • Jak ona wpłynie na ceny prądu
  • O ile wzrośnie pierwsza z zatwierdzonych stawek

Opłata mocowa wpłynie na ceny prądu

Opłata mocowa pobierana będzie przez dystrybutora energii według stawek, które ustaliło wcześniej URE. Jej celem jest finansowanie utrzymania bezpieczeństwa energetycznego. Efektem wprowadzenia opłaty będą wyższe o 29 proc. ceny prądu dla przedsiębiorstw i o 22,4 proc. dla gospodarstw domowych.

- Oznacza to, że odbiorcy w najczęściej występującej grupie taryfowej G11 [gospodarstw domowych - dop. red.] zapłacą średnio o 7,50 złotych więcej miesięcznie, przy czym zmiana ta uwzględnia już stawkę opłaty mocowej - podaje URE

Według urzędu, gospodarstwa domowe będą ponosić koszty opłaty mocowej na podstawie stawki miesięcznej, która będzie zależna od rocznego zużycia energii. W tym celu wprowadzono cztery grupy podatkowe:

  • dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej - 1,87 zł/miesięcznie;
  • dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej - 4,48 zł/miesięcznie;
  • dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej - 7,47 zł/miesięcznie;
  • dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej - 10,46 zł/miesięcznie.

Wychodzi więc na to, że URE przewiduje umieszczenie się większości Polaków w ramach trzeciej grupy podatkowej. Jak podaje jednak money.pl, średnie zużycie prądu 4-osobowej rodziny w Polsce wynosi od 2600 do 5500 kWh rocznie. To plasowałby lwią część Polaków w grupie podatkowej z najwyższą stawką, więc ceny za prąd wzrosłyby o nieco ponad 10 zł/miesięcznie.

Nowe prawo, nowe konsekwencje. Jeżeli się nie zarejestrujesz, zapłacisz karę 5 tys. złNowe prawo, nowe konsekwencje. Jeżeli się nie zarejestrujesz, zapłacisz karę 5 tys. złCzytaj dalej

Z kolei jak wylicza portal Optimalenergy.pl, osoby żyjące samotnie zmieszczą się w rocznym zużyciu na poziomie 800 kWh. Zatem najniższa grupa podatkowa będzie dotyczyła jedynie najoszczędniejszych Polaków (lub takich, których dużo nie ma w domu). Dwuosobowe gospodarstwa domowe zużywają średnio 2000 kWh, więc zapłacą prawie najwyższą stawkę.

URE zatwierdziło nowe stawki dla jednego z największych dostawców

URE zatwierdziło także taryfy dla Innogy Stoen Operator, jednemu z pięciu największych dostawców energii w Polsce. Urząd podaje, że zmiana stawek wyniesie średnio 1,8 proc. Dla gospodarstw domowych stawka zmieni się o 1,4 proc.

Taryfa Innogy Stoen została zatwierdzona przez URE z terminem do końca 2021 roku. Dostawca będzie mógł ją naliczać na rachunkach dopiero po upłynięciu 14 dni od jej zatwierdzenia. W najbliższych dniach mamy dowiedzieć się również o stawkach dla pozostałych dostawców.

- Do momentu zakończenia tych postępowań dystrybutorzy stosują dotychczasowe stawki opłat. Wyjątek stanowią stawki opłat: kogeneracyjna, OZE i mocowa oraz przejściowa. Zmiany w tej części rachunku weszły w życie od 1 stycznia, niezależnie od prowadzonych postępowań taryfowych - poinformowało URE.

Coraz więcej Polaków chce opłacać prąd na negocjowalnych warunkach

Jak wskazuje URE w swoim komunikacie, prawie 40 proc. gospodarstw domowych korzysta z wolnorynkowych ofert sprzedaży energii elektrycznej. W ich wypadku, ceny za prąd są zależne od warunków ich umów ze sprzedawcami, które sami negocjują.

Możliwość skorzystania z uwolnionych cen prądu wprowadzono w 2015 roku. Od tego czasu skorzystało z niego 3,5 mln gospodarstw domowych. URE zauważa również, że w III kwartale 2020 roku wskaźnik średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym był najwyższy od pięciu lat.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News