W 2022 roku wzrosną opłaty za przejazd drogami dla ciężarówek
Wikimedia/polimerek
Autor Radosław Święcki - 6 Listopada 2020

Już pewne, wzrosną opłaty za przejazd drogami. Kary również

Niezbyt dobre wieści dla kierowców ciężarówek. Ministerstwo Finansów zapowiada, że za nieco ponad rok wzrosną opłaty za przejazd drogami. Planowane są również wysokie kary za nieuiszczenie opłaty za jazdę po krajowych drogach, choć przewidziano również swego rodzaju bonus, który pozwoli mandatu uniknąć.

Wzrośnie opłata za przejazd

Ministerstwo Finansów jak podaje „Puls Biznesu”przygotowało projekt ustawy mający ułatwić wdrożenie nowego systemu poboru opłat przez Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele resortu podkreślają, że już w pierwszym kwartale przyszłego roku użytkownicy będą mieli możliwość wykorzystanie urządzeń geolokizacyjnych do uiszczenia opłat, zaś pod koniec 2021 roku pojawią się e-bilety za przejazd po drogach krajowych.

Przedstawiciele resortu finansów informują jednocześnie, że od 2022 roku wzrośnie opłata za przejazd drogami dla ciężarówek.

- Przewidujemy wprowadzenie waloryzacji opłat dla użytkowników aut o masie ponad 3,5 tony. Zostanie wprowadzona od 2022 r. – mówi w rozmowie z gazetą Tomasz Prarat, dyrektor departamentu poboru opłat drogowych w resorcie finansów.

Zarówno przedstawiciele Ministerstwa Finansów jak i Krajowej Administracji Skarbowej przypominają, że stawki za przejazd dla ciężarówek nie były waloryzowane od 2011 roku, kiedy to został wprowadzony obecnie funkcjonujący system e-myta (elektroniczny system poboru opłat za przejazdy ciężarówek w transporcie handlowym, autobusów i aut dostawczych).

Z jakimi wzrostem będziemy mieć do czynienia? Jak podaje gazeta, stawki mają być indeksowane na podstawie danych inflacyjnych z trzech kwartałów. Mimo wzrostu opłat resort nie prognozuje znaczącego zwiększenia wpływów z poboru opłat drogowych. Obecnie wpływy te kształtują się na poziomie 2 mld zł i pochodzą przede wszystkim z opłat za przejazd ciężarówek. Szacuje się, że po waloryzacji mają zwiększyć się o prawie 65 mln zł rocznie.

Urzędnicy toną we wnioskach. Polacy ruszyli po nowe postojowe i zwolnienie z ZUS, może też możesz skorzystaćUrzędnicy toną we wnioskach. Polacy ruszyli po nowe postojowe i zwolnienie z ZUS, może też możesz skorzystaćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

Nie zmienią się natomiast państwowe stawki dla kierowców aut osobowych. Na wysokie kary muszą natomiast przygotować się ci, którzy nie uiszczą opłaty za przejazd krajowymi drogami. Cytowany przez „Puls Biznesu” Dariusz Rostkowski, zastępca dyrektora ds. zwalczania przestępczości ekonomicznej w Ministerstwie Finansów podkreśla, że „darmowa” jazda będzie kosztować nieroztropnych kierowców 500 zł, a jeśli uregulują mandat w ciągu 7 dni, wówczas zostanie ona zmniejszona do 400 zł.

Jak uniknąć kary?

Przewidziano jednak swego rodzaju bonus, który pozwoli uniknąć kary. Wystarczy w ciągu trzech dni po nieopłaconym przejeździe kupić e-bilet, który jak już wspomniano będzie dostępny pod koniec przyszłego roku.

Ministerstwo Finansów informuje również, że od grudnia 2021 roku znikną szlabany na odcinkach autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław – Sośnica, dzięki czemu kierowcy aut osobowych będą mogli płynnie pokonywać te trasy. Korzystający z urządzeń geolokalizacyjnych, jak pisze gazeta będą mogli przejeżdżać bez zatrzymania już w pierwszym kwartale przyszłego roku jednakże tylko po skrajnych pasach tych odcinków, gdyż na nich szlabany zostaną zdemontowane wcześniej.

Kursy walut: Gdy już się wydawało, że będzie lepiej, złoty otrzymał kolejny ciosKursy walut: Gdy już się wydawało, że będzie lepiej, złoty otrzymał kolejny ciosCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  2. Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie i Sylwester? Premier Morawiecki rozwiewa wszelkie wątpliwości
  3. Praworządność w kraju, albo nici z pieniędzy. UE tworzy nowe mechanizmy w budżecie
  4. Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądze
  5. Podwyżki cen były nieuniknione. Wiemy już co najbardziej podrożało, a za co płacimy mniej
  6. Majątek Roberta i Anny Lewandowskich został ujawniony. Kosmiczne pieniądze, kwota rzuca na ziemię
  7. Masz ochotę na małe co nieco? Za mniej niż 5 zł zrobisz przepyszny i zdrowy deser bez cukru, przepis jest banalnie prosty
Będzie dodatkowe świadczenie w kwocie 500 zł dla kolejnej grupy Polaków. Znamy szczegóły nowego programuBędzie dodatkowe świadczenie w kwocie 500 zł dla kolejnej grupy Polaków. Znamy szczegóły nowego programuCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News