Nowa metoda pobierania opłaty na autostradzie
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Maria Glinka - 6 Października 2020

Bramki poboru opłat na dobre znikną z autostrad. Wiemy już, od kiedy

Pobieranie opłat na autostradzie przejdzie gruntowną przemianę - z dróg znikną bramki, przy których kierowcy płacą za przejazd. Wprowadzenie regulacji, dzięki którym uda się zmniejszyć zatory na autostradach, zaplanowano na przyszły rok.

Opłata na autostradzie na nowych zasadach

Koniec z manualnym przekazywaniem opłaty za przejazd autostradą zbliża się wielkimi krokami. Wszystko dzięki planom resortu finansów i szefa KAS, który odpowiada za pobór opłaty za przejazd dwoma trasami na autostradach: Konin - Stryków (A2) oraz Wrocław - Sośnica (A4). Obecnie kierowcy przekazują należność przy bramkach lub przy pomocy urządzeń OBU (viaBOX lub viaAUTO) w technologii radiowej (DSRC).

Rząd zmienia strategię. Rozważa rozszerzenie zakazu na cały krajRząd zmienia strategię. Rozważa rozszerzenie zakazu na cały krajCzytaj dalej

Ministerstwo Finansów oznajmiło, że zamierza usprawnić pobieranie opłaty, do której ustawiają się długie kolejki pojazdów. - Naszym celem jest pobór wszystkich opłat drogowych w jednym systemie bezbramkowym. Chcemy w pełni wykorzystać potencjał nowych technologii i stworzyć system, który będzie bezpieczny i wygodny dla użytkowników dróg - przyznał przedstawiciel resortu. Dzięki temu kierowcy będą mogli zaoszczędzić czas i bez problemów pokonać zaplanowaną trasę. Nowe zasady mają wejść w życie w 2021 r.

DZISIAJ GRZEJE:
1. ZUS masowo sprawdza zwolnienia lekarskie. Już 143 tys. kontroli, lepiej uważaj na L4
2. Minister Zdrowia o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Gdzie mogą się pojawić?
3. Przełom w badaniach nad koronawirusem. Osoby po pospolitej infekcji mogą być odporniejsze

Odbierzesz telefon, powiesz jedno konkretne słowo i będzie po Tobie. Oszuści nie mają litościOdbierzesz telefon, powiesz jedno konkretne słowo i będzie po Tobie. Oszuści nie mają litościCzytaj dalej

Opłata bez bramek na autostradzie

Rzeczpospolita donosi, że nowy system ma bazować na mechanizmie tzw. "free-flow", dzięki czemu kierowcy nie będą musieli zatrzymywać się przy punkcie w celu przekazania opłaty za przejazd autostradą. Nowe zasady nie oznaczają konieczności wyposażenia pojazdów w nadajniki GPS, ponieważ system e-Toll ma służyć do ściągania wszystkich należności drogowych.

Według wstępnych planów właściciele pojazdów lekkich (o masie do 3,5 t) będą mogli uregulować opłatę na dwa sposoby. Po pierwsze, za pomocą wcześniej zakupionego biletu autostradowego (eTicket). Taki kwit będzie można zdobyć na stacji paliw, w kiosku, w serwisie internetowym, w terminalach samoobsługowych lub przez aplikację bankową bądź mobilną.

Druga możliwość zakłada przekazanie opłaty w oparciu o dane geolokalizacyjne, które są fakultatywnie udostępniane do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-Toll). Płatność będzie realizowana elektronicznie. To drugie rozwiązanie jest obowiązkowe dla pojazdów ciężkich, które rozliczają się za przejazd autostradą poprzez bezpłatną aplikację na urządzeniach mobilnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1500 plus dla tysięcy Polek i Polaków? Teraz to możliwe, ujawniono warunki
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. 9,78 litra na głowę. W Polsce padł absolutnie historyczny rekord
  4. Mandatów za brak maseczki idą już w tysiące. Policja podała liczby, dane porażają
  5. Paczkę na poczcie odbierzesz bez kolejki. Jest konkretny sposób
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy
Policja ma już bat na bezczelnych kierowców. Nowoczesna metoda przynosi efektyPolicja ma już bat na bezczelnych kierowców. Nowoczesna metoda przynosi efektyCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News