PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Drobne monety w szklanych pojemniczkach
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 4 Grudnia 2020

Jedna z głównych opłat pójdzie nawet o 100 proc. w górę. Niektórym już od 1 stycznia wyczyści portfele

Opłaty za wywóz śmieci wzrosną w całej Polsce. To jednak nie wszystko. Polacy muszą liczyć się nie tylko z nowymi, ogólnokrajowymi podatkami, ale także z lokalnymi opłatami. Kumulacja obu może mocno uderzyć wszystkich po kieszeni, ale szczególnie bulwersująca jest podwyżka jednej z nich.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Od kiedy trwa podwyżkowa fala opłat za śmieci w Warszawie
 • Czemu noworoczne podwyżki w stolicy budzą kontrowersje
 • Gdzie jeszcze mieszkańcy zapłacą więcej

Opłata za śmieci wznieca ogień

W większości przypadków nowy rok przynosi zawsze podwyżki opłat bieżących. Opłaty za wywóz odpadów komunalnych w stolicy były przedmiotem debat i kontrowersji już w zeszłym roku, gdy stołeczny ratusz podniósł opłaty o prawie 100 proc.

Wówczas radni nazywali ten krok tykającą bombą atomową oraz zamachem na portfele mieszkańców stolicy. Wtedy całą winą obarczano nie tylko prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, ale także Ministerstwo Środowiska.

Zobacz także: Zacznie się 7 grudnia, stało się. Kwarantanna dla części Polaków

Warto zaznaczyć, że pierwszy wzrost opłat za odpady komunalne miał miejsce na początku 2019 r., gdy w życie weszła znowelizowana ustawa odpadowa, będąca ripostą rządu na serię pożarów sortowni śmieci. W przepisach zawarto obowiązek instalowania monitoringu oraz wpłacania kaucji gwarancyjnych na wypadek pożaru w sortowni. Od tamtej pory również inspekcja środowiska może przeprowadzać niezapowiedziane kontrole.

Rok 2021 r. nie będzie odosobnionym przypadkiem w zakresie opłat za śmieci, bowiem podwyżki szykują się nie tylko w stolicy, ale także w innych częściach kraju. Przypomnijmy, że warszawski ratusz uzależnił opłatę za śmieci od zużycia wody w lokalu.

Zobacz także: Apel widzów do Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie". Burza w sieci

Początkowo zakładano wejście w życie przepisów już od 1 stycznia 2021 r., jednakże po zaopiniowaniu ich przez Regionalną Izbę Obrachunkową, która zgłosiła szereg poprawek, wejdą one w życie dopiero od 1 kwietnia przyszłego roku.

Różnice w cenach między województwami są ogromne. W jednym nawet 80 proc. drożejRóżnice w cenach między województwami są ogromne. W jednym nawet 80 proc. drożejCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Od soboty zmiany dla kierowców. Mandat znika na dobre
 2. Do TVP powraca uwielbiany przez widzów program. Jest data premiery
 3. Odebrał telefon ws. kwarantanny. Dostał rachunek na 17 tys. zł

Opłata w stolicy i w innych miastach

Mieszkańcy Warszawy są zbulwersowani, a na forach w mediach społecznościowych cały czas trwa gorąca dyskusja. Co ma piernik do wiatraka?! - pyta rozgoryczona mieszkanka jednej z warszawskich dzielnic.

Ratusz odpowiada, że dzięki opłatom uzależnionych od wody, będzie można realnie stwierdzić, ile osób de facto zamieszkuje dany lokal. - Na tym systemie skorzystają osoby mieszkające samotnie oraz te, które rozsądnie korzystają z tzw. kranówki - mówi "Gazecie Wyborczej" wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski.

Jednakże podwyżki szykują się nie tylko w przypadku Warszawy - w tym samym kierunku zmierzają m.in.: władze Nowej Soli. Za pośrednictwem swojego profilu w mediach społecznościowych Jacek Milewski, prezydent miasta poinformował, że od 1 stycznia opłata za śmieci niesegregowane wzrośnie do 32 zł.

Z kolei w Świnoujściu opłaty wzrosną, aż o 30 proc. W rozmowie z portalem swinoujscie.naszemiasto.pl radni tłumaczą, że jest to spowodowane wzrostem kosztów wywozu odpadów na składowisko śmieci. - Zgodnie z prawem, muszą je pokryć ci, którzy produkują - mówią.

W Bochni również należy spodziewać się podwyżek, które wyniosą 23 proc. Od 1 stycznia za odbiór śmieci mieszkańcy Bochni będą płacić 29,50 zł - wynika z przepisów. Do tej pory było to 24 zł.

Wakacje 2021 planujemy odważnie. Czy też masz już cel na przyszły rok?Wakacje 2021 planujemy odważnie. Czy też masz już cel na przyszły rok?Czytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Zabili bezbronnego seniora. Teraz czeka ich surowa kara
 2. Zauważono nowe, niepokojące powikłania po koronawirusie
 3. Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
 4. Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
 5. Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
 6. Niewiarygodne, ile zarabia Piotr Żyła, nie mieści się w głowie
 7. Właśnie podano druzgocące informacje. Zmarł młody sportowiec

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News