Opłata w galeriach handlowych
Piotr Molecki/East News
Autor Konrad Karpiuk - 3 Grudnia 2020

Nowa opłata ma utemperować Polaków na zakupach. Znamy kwotę, padły słowa o odbieraniu chleba

Opłata za wejście do galerii handlowej to pomysł posła PiS, Bartosza Kownackiego. Jego zdaniem wielu Polaków uprawia "turystykę marketową". Polityk zaproponował więc kaucję wysokości 100 zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Ile miałaby wynosić opłata za wejście do galerii
 • W odpowiedzi na co pojawił się pomysł jej wprowadzenia
 • Czy rząd ma alternatywy dla kontrowersyjnego pomysłu

Opłata przed wejściem do galerii. Pomysł posła pod ostrzałem krytyki

Opłata przed wejściem do galerii handlowej miałaby ograniczyć ogromne kolejki, które powstały po tym jak Mateusz Morawiecki ogłosił ponowne otwarcie części sklepów. Od 28 listopada przestała obowiązywać część obostrzeń, a Polacy tłumnie ruszyli na zakupy. Polityk PiS postrzega to jako poważne zagrożenie w sytuacji epidemicznej.

Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce, spore zaskoczenieIle zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce, spore zaskoczenieCzytaj dalej

- Dla naszego bezpieczeństwa i ograniczenia turystyki marketowej proponuję wprowadzić opłatę w wysokości 100 zł/osobę za możliwość wejścia do galerii handlowej. Zwrotne po okazaniu paragonu potwierdzającego zakupy - napisał Bartosz Kownacki na Twitterze.

Pomysł posła PiS spotkał się z falą krytyki. Internauci zwracali uwagę, że przepis jest nie tylko absurdalny, ale i łatwy do ominięcia. Ostrych słów nie szczędzili również publicyści jak choćby Łukasz Warzecha, który dosadnie stwierdził, że obecna władza "odbiera chleb kabareciarzom".

Wystarczy, że osoba wchodząca do galerii handlowej zapłaci kaucję, a następnie przyniesie paragon z zakupu np. gumy do żucia. Z racji, że opłata byłaby zwrotna, tzw. turyści marketowi z łatwością by omijali przepisy. Jeszcze inną kwestia dotyczy tego, czy faktycznie w trakcie pandemii są osoby, które chodzą bez celu w galeriach.

Niemiec płakał, jak rezygnował. Koniec kultowego, uwielbianego w Polsce modelu VolkswagenaNiemiec płakał, jak rezygnował. Koniec kultowego, uwielbianego w Polsce modelu VolkswagenaCzytaj dalej

Jak wskazuje Radio Zet, raczej mało prawdopodobne, żeby Polacy udawali się do centrów handlowych po to, żeby po nich spacerować. Mamy właśnie okres przedświąteczny, co oznacza wzmożone zakupy. Wiele osób kupuje choćby prezenty dla swoich bliskich.

Ponadto warto pamiętać, że przez trzy tygodnie zamknięte były sklepy odzieżowe i meblarskie. Choć ubrania można kupić przez internet, wiele osób woli je wcześniej samemu przymierzyć, czy sprawdzić jakość materiału. Meble również można kupować zdalnie, z tym że koszty dostaw są wysokie, co nie ułatwia ewentualnych zwrotów.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Odebrał telefon w sprawie kwarantanny. Dopiero potem odkrył rachunek na 17 tys. złotychOdebrał telefon w sprawie kwarantanny. Dopiero potem odkrył rachunek na 17 tys. złotychCzytaj dalej

Tłumy w centrach handlowych. Czy opłata mogłaby na to zaradzić?

Jak pisze Radio Zet, Polacy bardzo entuzjastycznie zareagowali na przedświąteczne otwarcie galerii handlowych. Kolejki ustawiały się jeszcze przed wejściem do sklepów, na parkingach zabrakło miejsc, a wjazdy do nich i okoliczne ulice były zakorkowane.

Trudno bez przeprowadzania badań jednoznacznie stwierdzić dlaczego Polacy już pierwszego dnia zaczęli oblężenie galerii handlowych. Możliwe, że to po prostu tęsknota za zakupami, ale także obawa, że rząd ponownie zamknie część gospodarki lub wprowadzi całkowity lockdown. Można więc przypuszczać, że wprowadzenie zwrotnej opłaty niewiele by pomogło.

Jak nie opłata, to inne rozwiązania

Przedsiębiorcy apelowali również o uwolnienie w grudniu niedziel handlowych, tak aby rozłożyć tłumy klientów na kilka dni. Ich zdaniem takie rozwiązanie zwiększyłoby bezpieczeństwo epidemiczne. Stanowczo zaprotestowały temu związki zawodowe. W końcu jednak wychodzi na to, że w Mikołajki zakupy zrobimy, pomimo niedzieli.

Dłużnicy alimentacyjni już się nie wykręcą. Oberwać mogą również ich pracodawcyDłużnicy alimentacyjni już się nie wykręcą. Oberwać mogą również ich pracodawcyCzytaj dalej

Ponadto Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będą przeprowadzone kontrole w sklepach. Inspektorzy mają sprawdzić, czy faktycznie przedsiębiorcy trzymają się obostrzeń. Za uchybienia grozi nawet zamknięcie sklepu i zablokowanie możliwości skorzystania z tarczy antykryzysowej.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Wybił szybę w samochodzie, bo atakował go smok. Grozi pięć lat więzienia
 2. Nadchodzi koniec legendy - żegnamy Volkswagena Passata
 3. Belgia. Polski kierowca spłonął w kabinie swojego TIR-a
 4. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
 5. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
 6. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
 7. Tragiczna wiadomość. Zmarł kultowy polski piłkarz
 8. Gessler ujawniła najlepszy przepis na pierogi wigilijne
Kaufland jako pierwszy w Polsce oferuje nowy typ produktów znanej marki. Klienci żądni podobnych nowościKaufland jako pierwszy w Polsce oferuje nowy typ produktów znanej marki. Klienci żądni podobnych nowościCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News