Już za miesiąc wejdzie w życie nowa opłata
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 1 Grudnia 2020

Już 1 stycznia wejdzie w życie nowa opłata. Od wysokości rachunków może Ci się zrobić słabo

Trzynastka kojarzy nam się najczęściej z dodatkową pensją a ostatnio także dodatkową emeryturą. Od przyszłego miesiąca, czyli od nowego roku wielu z nas utożsamiać ją będzie z 13. dodatkowym rachunkiem za prąd, bo za taki należy uznać opłatę mocową, która wraz z początkiem 2021 roku wejdzie w życie. Dla większości gospodarstw domowych nowa opłata będzie wydatkiem na poziomie ponad 100 zł rocznie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy wejdzie w życie opłata mocowa
  • Ile zapłacą 4-osobowe gospodarstwa domowe, a ile single
  • Co nowa opłata ma wspólnego z bezpieczeństwem dostaw energii

Nowa opłata już za miesiąc

Już za miesiąc koszmarny 2020 rok odejdzie w przeszłość i rozpocznie się nowy 2021 rok. Czy będzie lepszy czas pokaże, ale optymizmem na pewno nie napawa fakt wejścia w życie nowej opłaty.

Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce, spore zaskoczenieIle zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce, spore zaskoczenieCzytaj dalej

Chodzi o opłatę mocową, która wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku, czyli już za miesiąc. Będzie ona doliczana do rachunku za energię elektryczną. Jak już informowaliśmy, prezes Urzędu Regulacji Energetyki miał do końca listopada czas na podanie wysokości opłaty mocowej i w ostatnim możliwym momencie takie informacje ujawnił.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jak podaje Money.pl poinformował, że w przypadku gospodarstw domowych będzie to stawka miesięczna, zależna od rocznego zużycia energii elektrycznej, płatna za punkt poboru energii. Dla zużycia poniżej 500 kWh energii opłata wyniesie 1,87 zł, dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej będzie to 4,48 zł, zaś dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej opłata wyniesie 7,47 zł.

Zużywający ponad 2800 kWh energii elektrycznej zapłacą natomiast 10,46 zł. W praktyce oznacza to, że właśnie taką stawkę zapłacą miesięcznie 4-osobowe gospodarstwa domowe w Polsce, które jak wskazuje Money.pl zużywają średnio od 2600 do 5500 kWh energii elektrycznej. Tym samym zgodnie z przewidywaniami (pisaliśmy o nich TUTAJ) ekspertów dla większości gospodarstw domowych opłata mocowa wiązać się będzie z rocznym wydatkiem na poziomie 120 zł.

Nowa opłata ma utemperować Polaków na zakupach. Znamy kwotę, padły słowa o odbieraniu chlebaNowa opłata ma utemperować Polaków na zakupach. Znamy kwotę, padły słowa o odbieraniu chlebaCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Ile zapłacą pozostali? Z przywołanych przez portal prognoz porównywarki Optimalenergy.pl osoby żyjące samotnie mogą zmieścić się w zużyciu ok. 800 kWh, czyli tym samym załapałyby się na pułap z opłatą 4,48 zł. Jeśli single chcieliby płacić mniej, czyli zaledwie 1,87 zł i tym samym zużyć mniej niż 500 kWh, musieliby się naprawdę bardzo starać i dość mocno oszczędzać na prądzie.

A jak wygląda pod tym względem sytuacja par? Z danych porównywarki zużywają one średnio ok. 2000 kWh, co oznacza, że muszą liczyć się z opłatą na poziomie 7,47 zł miesięcznie, czyli prawie 90 zł rocznie.

Odebrał telefon w sprawie kwarantanny. Dopiero potem odkrył rachunek na 17 tys. złotychOdebrał telefon w sprawie kwarantanny. Dopiero potem odkrył rachunek na 17 tys. złotychCzytaj dalej

Przypomnijmy, że wejście w życie opłaty mocowej jest skutkiem przyjęcia w 2017 roku, jeszcze przez parlament poprzedniej kadencji ustawy o rynku mocy. Opłata pierwotnie miała wejść w życie już w październiku tego roku, ale rząd zdecydował o przesunięciu jej na styczeń 2021 roku. Przesunięcie terminu rządzący tłumaczyli faktem, iż nie udało się zdążyć przygotować odpowiednich przepisów. Część ekspertów powątpiewała jednak w tę wersję, tłumacząc, że tak naprawdę rządzący liczyli na to, że Unia Europejska zgodzi się na ulgi od opłaty mocowej dla przemysłu ciężkiego, do czego ostatecznie nie doszło.

Opłata za bezpieczeństwo?

Za sprawą opłaty mocowej jak zauważa Money.pl Polacy będą de facto składać się na rynek mocy, a jej głównym założeniem ma być zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii, czyli by nie doszło do sytuacji, że w kraju zabraknie prądu. Ze środków pochodzących z opłaty producenci mają być opłacani za gotowość dostaw, by w systemie były wystarczające zasoby mocy.

- Są elektrownie, które pracują za krótko, po kilkanaście-kilkadziesiąt godzin rocznie, i nie mogą pokryć swoich kosztów na rynku. Muszą być czynne w przypadku awarii elektrowni wiatrowych czy wodnych, ale ceny hurtowe są dla nich za niskie, a takie zastępcze elektrownie też muszą się jakoś odnaleźć w systemie – komentuje w rozmowie z Money.pl, Rafał Zasuń, ekspert WysokieNapiecie.pl.

Bezpieczeństwo dostaw energii jak zauważa portal kosztować będzie w sumie ok. 5 mld zł rocznie. Środki te nie trafią jednak do podziału dla wszystkich uczestników dostaw energii. Najlepsze oferty maja zostać wyłaniane w drodze aukcji.

Lepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaLepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Rolnicy sparaliżują Warszawę. Setki traktorów wyjedzie na ulice
  2. Tragiczny wypadek. Młody kierowca śmiertelnie potrącił pieszego
  3. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
  4. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
  5. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
  6. Księża protestują. Chodzi o pomysł uczczenia pamięci Diego Maradony
  7. Biedronka przygotowała wyjątkową ofertę. Dotyczy tylko 1 regionu Polski, jest ważny powód
Minister ujawnił nacisk Dudy ws. zamknięcia stoków naraciarskich. Prezydent nie pozostawił wątpliwościMinister ujawnił nacisk Dudy ws. zamknięcia stoków naraciarskich. Prezydent nie pozostawił wątpliwościCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News