Opel Vectra Jan Paweł II sanktuarium Radzymin
facebook.com/Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie - Nasz Papież
Autor Konrad Karpiuk - 2 Grudnia 2020

Opel Vectra relikwią drugiego stopnia. Samochód Jana Pawła II stanął w gablocie pod sanktuarium

Opel Vectra w przeszklonej gablocie, stanął przed papieskim Sanktuarium w Radzyminie. Niegdyś tym autem podróżował Jan Paweł II. To wystarczy, aby pojazd uznać za relikwię drugiego stopnia.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Jaka jest historia papieskiego Opla Vectry
 • Dlaczego ten konkretny egzemplarz został relikwią
 • Ile może kosztować teraz Opel Vectra A

Opel Vectra którym wożony był Jan Paweł II stanął przy Sanktuarium

Opel Vectra w szklanej gablocie mógłby zmylić nieświadomego turystę, który uznałby to miejsce za muzeum przeciętnych aut z lat 90'. Z tym, że eksponat należy do Sanktuarium Jana Pawła II w Radzyminie (woj. mazowieckie), a pojazdem podróżował sam papież.

Niewielu emerytów wie, trzynastkę i czternastkę łatwo wyliczysz. Wszystko zależy od waloryzacjiNiewielu emerytów wie, trzynastkę i czternastkę łatwo wyliczysz. Wszystko zależy od waloryzacjiCzytaj dalej

W gablocie oprócz samego Opla znajdują się wydruki z archiwalnymi zdjęciami, które potwierdzają historię Opla Vectry. Obok postawiono stojak, w którym znalazły się flaga Watykanu oraz flaga Polski. Znalazło się też miejsce dla pamiątkowej tablicy.

Auto zostało przekazane Sanktuarium przez księdza Andrzeja Dobrzyńskiego, Dyrektora Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Nagranie ze wstawienia Opla Vectry do gabloty zamieszczono na fanpage muzeum.

- Samochód, którym Jan Paweł II podróżował, ma już u nas swój nowy garaż. Składamy wielkie podziękowania księdzu Andrzejowi Dobrzyńskiemu [...] za tak wyjątkowy dar dla naszej parafii! - napisał fanpage radzymińskiego Sanktuarium na Facebooku.

ZUS wypłaca nawet 4294 zł dodatku do emerytury. Dostaje tylko 2,2 tys. osób, ale planują rozszerzenieZUS wypłaca nawet 4294 zł dodatku do emerytury. Dostaje tylko 2,2 tys. osób, ale planują rozszerzenieCzytaj dalej

Opel Vectra A został relikwią drugiego stopnia

Opel Vectra jest zaliczany jako relikwia drugiego stopnia. Takim statusem oznaczane są przedmioty potoczne, związane z osobą świętą za jej życia ziemskiego. Z racji, że autem podróżował Jan Paweł II, to wystarczyło aby, nazwać auto relikwią.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Papież miał podróżować samochodem jedynie wtedy gdy chciał być incognito, stąd też wybór tak niewyróżniającego się pojazdu. Opel Vectra nie był wykorzystywany do oficjalnych podróży. Co ciekawe, oryginalnie miał tablice z Watykanu o numerze CV03139. Obecnie założono rejestracje z takim samym numerem, ale wzorem obowiązującym w Polsce.

Znamy już obostrzenia na Sylwestra. Wicepremier się wygadał, plany rządu wyszły na jawZnamy już obostrzenia na Sylwestra. Wicepremier się wygadał, plany rządu wyszły na jawCzytaj dalej

Uwagę na pewno zwraca brak nalepek legalizacyjnych. Jak zauważa portal Autoblog, w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nie udało się znaleźć ubezpieczenia OC na auto Jana Pawła II. Oznacza to, że w rzeczywistości samochód ma prawdopodobnie przypisany inny numer rejestracyjny.

Opel Vectra A, samochód którym podróżował papież

Opel Vectra, którym jeździł papież to model pierwszej generacji oznaczony literą A. Produkowano go w latach 1988 - 1995. Rzeczone auto to egzemplarz przedliftowy, stąd można wnioskować, że został wyprodukowany przed 1992 rokiem.

Obecnie ceny pierwszej generacji Opla Vectry są na najniższym możliwym pułapie. Na portalu ogłoszeniowym OLX najtańszy egzemplarz wystawiony jest za 1000 zł. Przeciętnie ceny tego modelu oscylują na poziomie 1000-2000 zł. Co ciekawe, za najdroższy egzemplarz wystawiony na OLX, właściciel chce aż 11 500 zł. Ogłoszenie dotyczy najmocniejszej wersji z napędem na cztery koła. Takich egzemplarzy zostało niewiele, co usprawiedliwia wygórowane oczekiwania właściciela.

Podatek cukrowy już pewny, Coca-Cola droga jak nigdy. Polak zapłaci trzy razy tyle, co FrancuzPodatek cukrowy już pewny, Coca-Cola droga jak nigdy. Polak zapłaci trzy razy tyle, co FrancuzCzytaj dalej

Trudno jednak spodziewać się, aby Opel Vectra A był dobrą inwestycją. Nie wyróżnia się ona niczym nad inne pojazdy z tego okresu, więc raczej nie zyska statusu klasyka. To też wartość auta Jana Pawła II istnieje jedynie w wymiarze religijnym.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Rodzinna awantura na Woli. Tragiczny finał kłótni
 2. Nadchodzi koniec legendy - pożegnamy Volkswagena Passata
 3. Belgia. Polski kierowca spłonął w kabinie swojego TIR-a
 4. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
 5. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
 6. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
 7. Wielka radość w rodzinie Adama Małysza. Wspaniała nowina
 8. Kultowe ciasto Snickers, teraz bez pieczenia. Niebywała pyszność
Poznajcie przyszłego najbogatszego Polaka świata. Majątek jak założyciel StarbucksaPoznajcie przyszłego najbogatszego Polaka świata. Majątek jak założyciel StarbucksaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News