fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 24.07.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy i kartami platniczymi.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 28 Października 2020

Kupujesz na OLX? Ciebie też mogli wziąć na celownik

OLX to popularna platforma zakupowa, ale jak się okazuje, oszuści czyhają nawet tam. Złodzieje znów wyłudzają dane osobowe oraz informacje dotyczące kart płatniczych. O całej sprawie informuje CERT Polska, a nawet samo OLX.

OLX na celowniku oszustów

OLX działa na polskim rynku od 2014 r. i od tamtej pory zatrudnia ponad 500 osób. Nietrudno się domyśleć, że z usług platformy ogłoszeniowej OLX korzystają miliony Polaków. Według danych szacunkowych jest to ponad 13 mln, a sam portal odnotował w tym roku, aż 1,5 mld odsłon. Nic dziwnego, że oszuści wzięli na celownik sławne OLX.

Wielki polski bank wdraża kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościWielki polski bank wdraża kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościCzytaj dalej

OLX oraz użytkownicy serwisu padli ofiarami oszustów. Jak informuje CERT Polska, oszuści kontaktują się ze swoimi ofiarami poprzez komunikator WhatsApp i łamaną polszczyzną składają zapytanie odnośnie wystawionych na sprzedaż przedmiotów.

W tym celu przesyłają spreparowany link, który podszywa się pod prawdziwy portal. Po wejściu, fałszywa strona udaje cały proces zamawiania kuriera i wymaga od nas podania różnych danych osobowych, w tym także danych karty płatniczej, podaje CERT Polska.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Od wtorku nowe przepisy. Na zwolnienie z podatku załapie się znacznie więcej Polaków
2. Nieoficjalnie: Wiadomo, kiedy może nastąpić całkowity lockdown w Polsce. Padły konkretne informacje
3. Seniorzy zostaną z niczym. Sejm zadecydował, że dodatkowe pieniądze na pandemię nie będą potrzebne

Co więcej, CERT Polska informuje także o tym, że sprawa jest monitorowana na bieżąco. Organizacja prosi także klientów OLX o poinformowanie swoich znajomych oraz zgłoszenia do CERT Polska w razie dostrzeżenia czegoś niepokojącego.

Polacy przygotowują się na drugą falę. Dwa produkty znikają w ekspresowym tempiePolacy przygotowują się na drugą falę. Dwa produkty znikają w ekspresowym tempieCzytaj dalej

OLX przestrzega przed oszustami

OLX także zabrało głos w tej sprawie już w czerwcu. "Przestrzegamy przed linkami do fałszywych stron, udających strony OLX. Jeśli chcesz skorzystać z usługi przesyłki za pośrednictwem OLX, użyj przycisku "Kup z Przesyłką" tylko na stronie ogłoszenia umieszczonego na naszej stronie", informuje na swoim blogu OLX.

OLX podaje także informację, że jedyną zweryfikowaną stroną do przesyłek jest delivery.olx.pl oraz przesylki.olx.pl. "Jeśli w adresie strony przed “olx.pl” widnieje inny tekst, niż w tych 2 adresach (delivery.olx.pl i przesylki.olx.pl) – uważaj! Nie są to strony naszej firmy – za jej pośrednictwem oszuści próbują wyłudzić Twoje dane!", podkreślono w komunikacie.

Po 5 zł na osobę. Nowa pomoc rządu wywołuje śmiechPo 5 zł na osobę. Nowa pomoc rządu wywołuje śmiechCzytaj dalej

OLX także opisuje na co przede wszystkim klienci powinni zwrócić uwagę. "Przestrzegamy także przed fałszywymi wiadomościami SMS, w których oszuści podszywający się pod OLX, pod pretekstem konkursu przekierowują na nieprawdziwe witryny", podaje w serwis oraz przestrzega, że wszystko ma na celu jedynie wyłudzenie danych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest ostateczna decyzja w sprawie 1 listopada. Archidiecezja właśnie potwierdziła
  2. Objawy chorób widoczne na twarzy. Zaskakujące, jak wiele można z niej wyczytać
  3. ZUS wstrzymał bardzo ważną usługę. Terminu jej wznowienia zakład niestety nie podał
  4. Oszuści żerują na strajku kobiet. Za pomocą nieistniejących nagrań wyłudzają twoje dane
  5. Ruszyły kontrole w całej Polsce. Urzędnicy sprawdzą dokładnie jak wydajesz pieniądze
  6. Piotr Żyła zadał ważne pytanie prezydentowi Dudzie. Nad tą sprawą zastanawiają się miliony Polaków (FOTO)
  7. Kobieta przez 15 lat jadła tylko i wyłącznie frytki. Kiedy się zbadała, potwierdziło się najgorsze
Kursy walut: Złoty na kolanach, już dawno nie było tak źleKursy walut: Złoty na kolanach, już dawno nie było tak źleCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News