Olga Tokarczuk
Wikipedia/Martin Kraft
Autor Paulina Musianek - 10 Października 2019

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. To wielki dzień dla polskiej literatury!

Olga Tokarczuk zdobyła Literacką Nagrodę Nobla

Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Akademia Szwedzka uhonorowała polską pisarkę za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia" - czytamy w uzasadnieniu. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Literacka nagroda Nobla została przyznana również dla Henryka Sienkiewiczowa, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej.

Olga Tokarczuk została w 2018 roku wyróżniona nagrodą International Booker Prize za powieść "Bieguni". Szansę na Bookera miała także jej książka "Prowadź pług przez kości umarłych" w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones - na jej podstawie powstał film "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland. Zaś za "Księgi Jakubowe" wyróżniono ją Nagrodą Literacką Nike. Jest ona autorką równiez takich dzieł jak zbiór esejów "Moment niedźwiedzia" czy "Prawiek i inne czasy".

Literackiego Nobla otrzymał w tym roku także austriacki pisarz Peter Handtke. W związku ze skandalem, w wyniku którego w 2018 roku postanowiono w ogóle nie przyznawać nagrody Nobla w dziedzinie literatury, w tym roku wyłoniono dwóch laureatów.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News