Palma
pxhere
Autor Komunikaty prasowe - 2 Lutego 2020

Masowo dodają go do kosmetyków i żywności. Olej palmowy dodają też do paliwa

Olej palmowy znajduje się bardzo często nie tylko w żywności i kosmetykach, ale także jest używany jako paliwo. Jest to efektem polityki UE, której plany były pro ekologiczne, jednak wyszło zupełnie odwrotnie, wszak produkcja oleju palmowego to niszczenie środowiska oraz ogromna emisja gazów cieplarnianych, większa niż ta z ropy.

Olej palmowy jako paliwo w UE

Olej palmowy w Unii Europejskiej najczęściej używany jest jako paliwo, mimo że jest o nim głośno zazwyczaj w kontekście jego obecności w jedzeniu lub kosmetykach. “Jak doszło do tego, że olej - kojarzony obecnie z niszczeniem lasów i zagrożonych gatunków - trafił do "ekologicznych" paliw tylko po to, by wkrótce zostać z nich wykluczonym?” - pyta Next Gazeta.

Biodiesel

Olej palmowy jest pozyskiwany z owoców palmy olejowej i cieszy się popularnością w wielu gałęziach przemysłu. Cena produktu jest niska, a uprawa wydajna. Za sprawą swoich właściwości, olej palmowy jest używany nie tylko w produkcji jedzenia i kosmetyków, ale też biopaliwa. “Tzw. biodiesel to efekt chemicznego przetworzenia oleju roślinnego, który można zastępować paliwa z ropy naftowej” - podaje Next Gazeta.

Od lutego setki tysięcy Polaków będzie płacić co miesiąc 1400 złotych. To najwyższa podwyżka od 10 latOd lutego setki tysięcy Polaków będzie płacić co miesiąc 1400 złotych. To najwyższa podwyżka od 10 latCzytaj dalej

Różnica między teorią a praktyką

W teorii wydawało się to świetnym rozwiązaniem: w zamian za używanie szkodliwych paliw kopalnych, zastąpi się je paliwami roślinnymi, przyjaznymi dla klimatu. Takim właśnie paliwem miał być olej palmowy. Jednak teoria okazała się daleka od praktyki.

Od promocji biopaliwa do odchodzenia od oleju palmowego

“Zużycie oleju palmowego jako paliwa w UE wzrosło z 825 tys. ton w 2008 roku do blisko czterech milionów ton w 2017 roku - opisuje Climate Institute. Rósł popyt na olej, rosła więc produkcja. W 2018 roku 65 proc. importowanego do UE oleju palmowego było spalane jako paliwo” - podaje Next Gazeta.

Zapotrzebowanie na miliony ton więcej niosło za sobą katastroficzną degradację środowiska w Indonezji i Malezji, czyli krajów pochodzenia większości oleju palmowego. Wyszło na jaw, że pokładane nadzieje na ograniczenie emisji dwutlenku węgla mają się nijak do rzeczywistości, gdyż w przypadku zmiany użytkowania terenu dochodzi do wypalania dżungli i wysuszenie mokradeł pod uprawę palm olejowych, co wiąże się z emisją gazów cieplarnianych.

Wyniki jednego z badań mówią, że może to powodować nawet większe emisje niż te z paliw kopalnych. Słowem, europejskie dopłaty na ekologiczne paliwo tak naprawdę finansowały pogrom środowiska naturalnego.

Najdroższe wesela polskich gwiazd. Setki tysięcy wydawali na nie lekką rękąNajdroższe wesela polskich gwiazd. Setki tysięcy wydawali na nie lekką rękąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej Polski
Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News