Potężny wzrost sprzedaży okien i drzwi.
unsplash/Alexandru Tugui
Autor Wiktoria Pękalak - 25 Lipca 2020

Polacy zaczęli niemal masowo kupować dwa produkty. Hurtownie nie nadążają

W czasie epidemii koronawirusa sprzedaż znacznie spadła. Wiele przedsiębiorstw musiało zostać zamkniętych. Są jednak branże, które nie dały się kryzysowi. W czerwcu wzrosła sprzedaż okien i drzwi. Skąd tak wysokie zainteresowanie?

Polacy masowo kupują okna i drzwi

Puls Biznesu dotarł do raportu Centrum Analiz Branżowych (CAB) dotyczącego “Kondycji firm branży stolarki otworowej w Polsce - czerwiec 2020”. Z raportu wynika, że u 20% firm doszło do podniesienia sprzedaży o ponad 20%. Obserwuje się także znaczny, bo 86-procentowy wzrost wykorzystywanej mocy produkcyjnej.

Jeden z analityków CAB pracujących przy raporcie, Maksymilian Miros, stwierdził, że “Firmy z branży stolarki zaskakująco dobrze radziły sobie w pierwszym półroczu 2020 roku. Nawet w kwietniu sprzedaż zmalała tylko o 22 proc. Rok do roku, co w przypadku branży, która ponad połowę eksportuje, mogło wydawać się nierealne”.

Zakaz handlu. Czy 26 lipca zrobimy zakupy?Zakaz handlu. Czy 26 lipca zrobimy zakupy?Czytaj dalej

- Mimo pandemii eksport trzymał się mocno. Pomimo spadku sprzedaży do Wielkiej Brytanii oraz Włoch o 40-50 proc., do Francji o 32 proc., na rynku niemieckim odnotowano spadek jedynie o 13,7 proc., a poza UE nasze firmy odnotowały nawet aż 68 proc. wzrost - dodał.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Dzień po pogrzebie usłyszeli dźwięki dochodzące z trumny. Gdy ją otworzyli, ich oczom ukazał się wstrząsający widok
2. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny
3. Magdalena Ogórek wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Właśnie pojawiło się w sieci

Ogólna ocena branży stolarki otworowej jest bardzo pozytywna. Wynika z faktu, że mimo epidemii i kryzysu liczba zatrudnionych w firmach zwiększyła się w 19% firm. Prawie wszystkie przedsiębiorstwa (98%) zapowiedziały, że nie planują żadnych zwolnień w lipcu.

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia. Zagrożona jedna, konkretna część PolskiIMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia. Zagrożona jedna, konkretna część PolskiCzytaj dalej

CAB zwraca uwagę, że może to wynikać z tego, że zwiększono liczbę pozwoleń na budowę o ponad 19% w stosunku do poprzedniego roku. Porównując dane z poprzednimi miesiącami okazuje się, że wzrosty są dwa razy takie: 38% w ujęciu miesięcznym.

Paweł Gregorczyk z Forum Branżowego, ekspert w branży stolarskiej dodał, że w tej chwili został wznowiony eksport towarów na rynek zagraniczny. W wielu krajach wciąż powstają programy renowacyjne, które służą poprawie standardu energetycznego budynków:

- Jest to zapowiedź masowej wymiany okien i drzwi, gdyż wiele państw postrzega budownictwo jako szansę na rozruszanie gospodarki po koronawirusowej stagnacji - dodaje Gregorczyk.

Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już cenyLidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już cenyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka radość w domu Lewandowskich. Robert nie posiada się ze szczęścia, ogromne gratulacje
  2. Szybko się przebadaj, jeśli widzisz u siebie 5 konkretnych objawów. Mogą zwiastować cukrzycę
  3. Tragedia na południu Polski. Dwie osoby nie żyją, nic nie dało się zrobić
  4. Emerycie, znamy już kwotę czternastej emerytury. Uśmiech na Twojej twarzy gwarantowany
  5. Waloryzacja 2021: Wiemy, jakie będą podwyżki. Najwyższe od 10 lat
  6. Od 2021 roku nowy obowiązek na zakupach. Wprowadzić go będą musiały nawet najmniejsze ze sklepów
  7. Prosty, a spektakularny. Niebywale cudowny przepis na farsz do pierogów, zachwyt wszystkich murowany
Wielu nie wie, a urzędnik przemilczy. Niektórzy emeryci mogą dostać nawet 2080 zł do emeryturyWielu nie wie, a urzędnik przemilczy. Niektórzy emeryci mogą dostać nawet 2080 zł do emeryturyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News