Będzie można łatwiej zaprzeczyć ojcostwu
Pxhere
Autor Komunikaty prasowe - 1 Grudnia 2019

Łatwiej będzie można zaprzeczyć ojcostwu. Ustawa ułatwi to wielu osobom

Ojcostwo już niedługo będzie mogło zostać łatwiej podważone. “Pojutrze wchodzi w życie nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U. z 2019 r. poz. 2089), która wydłuża terminy na zaprzeczenie ojcostwa i macierzyństwa” - podaje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Ojcostwo. Łatwiej będzie mu zaprzeczyć

Ojcostwo już niedługo będzie mogło zostać łatwiej podważone. “Pojutrze wchodzi w życie nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U. z 2019 r. poz. 2089), która wydłuża terminy na zaprzeczenie ojcostwa i macierzyństwa” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Kluczowa zmiana jest taka, że czas na wytoczenie powództwa liczyć się będzie od czasu, gdy dana osoba dowiedziała się, że ktoś inny jest prawdziwym ojcem. Dotychczas było na to trzy lata od kiedy osiągnęło się pełnoletność.

Był to problem

Stanowiło to duży kłopot dla osób, które prawdy o swoim pochodzeniu dowiadywały się dopiero w późniejszym wieku. “Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa czy macierzyństwa złożone po upływie terminów określonych w art. 6114 oraz art. 70 k.r.o. musiało być umorzone” - informuje “Gazeta Prawna”. W ten sposób osoby takie były pozbawione prawa do ubiegania się o uznanie za dziecko rzeczywistych rodziców, gdyż wedle prawa dziecko może mieć jedynie jednego ojca lub matkę. Konsekwencją było to, że taka osoba nie miała prawa dziedziczenia majątku po swoich rzeczywistych przodkach. W przypadku powództwa o zaprzeczenie ojcostwa, takie rozwiązanie zostało uznane za niezgodne z ustawą zasadniczą.

Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

“Takie same zasady określania początku biegu terminu tyczyć się będą ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa. Tu również czas na wniesienie wniosku będzie liczony od dnia, w którym dziecko dowiedziało się, że mężczyzna, który uznał ojcostwo, ojcem w rzeczywistości nie jest” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Jeśli natomiast dziecko uzyskało o tym wiedzę zanim osiągnęło pełnoletność, wówczas tak samo powództwo o zaprzeczenie ojcostwa lub macierzyństwa, jak i ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa, będzie miało prawo wnieść w ciągu roku od kiedy weszło w dorosłość.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przekroczył wszelkie granice na antenie TVN. Broni się niesmacznym wpisem i usuwa komentarze (sprawdziliśmy)
  2. Nie żyje słynny sportowiec. Miał zaledwie 31 lat, okoliczności śmierci budzą przerażenie
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Najniższa emerytura będzie większa! Wiadomo, ile teraz wyniesie, seniorzy będą przecierać oczy ze zdumienia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News