Koszty ogrzewania mogą być dużo wyższe niż wynosi nasze zużycie
fot. pxhere.com
Autor Komunikaty prasowe - 23 Lutego 2020

Sąsiad kręci kurkiem, a płacisz za to ty. Możesz stracić bardzo dużo na ogrzewaniu mieszkania

Ogrzewanie i jego koszty czasami może niektórym mieszkańcom zawrócić w głowie. Zwłaszcza gdy rachunek za ogrzewanie mieszkania w bloku sięgnie 15 tysięcy złotych. Czy to możliwe? Tak. Winne mogą być podzielniki ciepła zamontowane na kaloryferach. 

Ogrzewanie i wyższe koszty nie z naszej winy

Jak informował już jakiś czas temu serwis INNPoland.pl, jedna z mieszkanek Kołobrzegu otrzymała rachunek za ogrzewanie sięgający 15 tys. złotych za ogrzewanie 65-metrowego mieszkania przez 12 miesięcy. Po dokonaniu drobnych wyliczeń ze strony radcy prawnego Szczepana Barszczewskiego wyszło, że spółdzielnia "pomyliła się" o jedyne 14 tys. złotych.

Możesz zgarnąć nawet 400 zł na zakupy w Lidlu. Musisz zrobić tylko jedną rzeczMożesz zgarnąć nawet 400 zł na zakupy w Lidlu. Musisz zrobić tylko jedną rzeczCzytaj dalej

Co było powodem tak zawyżonych rachunków? Kwota rachunku wystarczyłaby na ogrzanie 200-metrowego wolnostojącego domu. Przyczyną tychże zawyżonych kosztów mają być podzielniki ciepła, które mają w sposób sprawiedliwy mierzyć zużycie ciepła. Jednak jak się okazuje, tak do końca nie jest. – Na grzejnikowe podzielniki kosztów nie są w stanie zmierzyć ciepła pobranego przez mieszkanie poprzez centralne ogrzewanie. Mierzą jakieś jednostki, które nie są określone – tłumaczy Barszczewski.

Najdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęNajdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęCzytaj dalej

Połowę kosztów ogrzewania stanowią koszty ogrzania części wspólnych. – To pieniądze, które idą na ogrzanie powierzchni wspólnej, rozliczenie opłat stałych, przesyłowych itd., płatnych do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – precyzuje Barszczewski.

Druga połowa to tzw. koszty zmienne. Oblicza się je na podstawie wskazań podzielników. – One zliczają pełne jednostki np. 100, 200. Zwykle dochodzi jednak do sytuacji, gdy spora część mieszkańców ma minimalne zużycie – 5 czy 10 jednostek. Czyli grzejnik praktycznie nie emituje ciepła. W ten sposób te 50 proc. kosztów rozdzielane jest pomiędzy mieszkańców, którzy nabili większe wartości.

Ściany w blokach nie są mają jednak izolacji termicznej – gdy sąsiad zakręci kurek, my musimy rozkręcać grzejniki na „piątkę”, a i tak ciepło ucieka nam do mieszkania obok. Temperatura w obu mieszkaniach jest więc znośna, tyle, że nasz podzielnik pokazuje, że grzejemy jak szaleni, podczas gdy kolega zza ściany jest do bólu oszczędny. Inna sprawa, że czasami do ogrzania mieszkania wystarczy rura doprowadzająca ciepło do lokalu i grzejników rzeczywiście nie trzeba nawet rozkręcać.

– Czasami udaje się przekonać sąd, by spółdzielnia przedstawiła rozliczenia wszystkich mieszkań. Wynika z nich, że ok. 16 proc. w każdym bloku przepłaca za koszt ogrzewania i to w istotny sposób, nie mówimy tu o kilkunastu procentach tylko o kilkunastu lub kilku dziesięciokrotności – mówi Barszczewski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandaliczne zachowanie w Warszawie. Wyrzucili trumnę na przystanku
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  4. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  5. Policja wezwana do opuszczonego hotelu w Zakopanem. Widziano podejrzane błyski
Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News