I tak zapłacisz za ogrzewanie, nawet jak nie ogrzewasz
pixabay/ri
Autor Kasper Starużyk - 9 Grudnia 2019

Nawet jak nie ogrzewasz mieszkania, to i tak będziesz płacił. Przepisy są nieubłagane

Wspólnota mieszkaniowa jak najbardziej ma prawo ściągać opłaty za ogrzewanie części wspólnych budynku od lokatorów, którzy nie ogrzewają swoich mieszkań. Taki wyrok wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zapytany o sprawę przez bułgarski sąd.

Sprawę opisał dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Bułgarski sąd nie mógł bowiem rozstrzygnąć, czy zmuszanie mieszkańców wspólnoty do płacenia za ogrzewanie, na które nie wyrazili indywidualnej zgody, a decyzję podjęła wspólnota, jest dozwoloną praktyką. Bułgarski sąd odwoływał się do dyrektyw 2011/83 i 2005/29 które dotyczą odpowiednio praw konsumenta i niedozwolonych praktyk rynkowych. TSUE odpowiedział, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby za ogrzewanie części wspólnych płacili wszyscy.

Ogrzewanie w decyzji wspólnoty

Dokładnie problem polegał na tym, że dwóch właścieli mieszkań odmówiło zapłaty za ogrzewanie tłumacząc, że nie wyrazili osobistej zgody na to, aby budynek korzystał z ogrzewania z sieci ciepłowniczej.

TSUE podjął decyzję, że taka usługa nie może uchodzić za usługę świadczoną, a nie zamówioną i wspólnota nie musi pytać każdego mieszkańca indywidualnie o zgodę na podłączenie do sieci ciepłowniczej. Unijny sąd podparł się przy tym art. 27 dyrektywy 2011/83, tłumaczy "DGP".

Kontrowersyjne zmiany w prawie. Nawet śmierć nie uchroni cię przed podatkiemKontrowersyjne zmiany w prawie. Nawet śmierć nie uchroni cię przed podatkiemCzytaj dalej

Ogrzewanie musi być liczone indywidualnie, ale nie całkowicie

Sędziowie z TSUE uznali, że każdy mieszkaniec powinen mieć możlwiość indywidualnego obliczenia w rzeczywistości zużytej energii i na tej podstawie otrzymać rachunek. Trudno jednak uznać, że mieszkańcy nieogrzewający swoich mieszkań mogą uniknąć kosztów ogrzewania części wspólnych, bowiem w bloku miekszlanym mieszkania nie są od siebie terminicznie niezależne. Gdy więc nawet nie ogrzewamy mieszkania, to korzystamy z sieci ciepłowniczej, uznali unijni sędziowie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Masz własne mieszkanie? Możesz stracić pieniądze, już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą
  2. Najczęstsze objawy nowotworu głowy i szyi. Warto je znać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. To już pewne, będzie podwyżka emerytur! Wiemy kto ile dostanie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News