Ogrzewanie nagle może zostać wyłączone
pxhere.com
Autor Przemysław Terlecki - 8 Listopada 2019

Ciepłowniom grozi nagły upadek. Twoje kaloryfery w każdej chwili mogą stać się zimne

Ogrzewanie może nagle zostać wyłączone i to nie smutny żart ciepłowni, a realne problemy. Z dnia na dzień wiele z nich może upaść, co doprowadzi do kryzysu. Jego największym i najgroźniejszym skutkiem będzie odcięcie milionów Polaków od ogrzewania.

Ogrzewanie to sprawa szczególnie ważna w obecnym czasie, a konkretniej - w okresie jesienno-zimowym. Trudno wytrzymać chłód za oknem bez grzejących kaloryferów. Niestety i tego może niebawem zabraknąć. Powodem są problemy ciepłowni, które krucho stoją w sprawach finansowych. Jak podaje Rzeczpospolita, kryzys ich działalności nadszedł szybko i znienacka.

Dziennik opisuje sprawę chełmskiej elektrociepłowni, która dwa lata temu hojnie dotowała życie kulturalno-sportowe w Chełmie, a za kolejne dwa lata może być już jedynie historią. Powód? Rosnące ceny węgla, wzrost cen emisji CO2, a także kurs euro uderzył mocno w działalność ciepłowni. Problem jest tym poważniejszy, że nie dotyczy jedynie chełmskiej ciepłowni.

Prezydent zdradził plany wobec Trzynastki. Dobre wieści dla seniorówPrezydent zdradził plany wobec Trzynastki. Dobre wieści dla seniorówCzytaj dalej

Ogrzewanie nagle może zostać wyłączone

Piotr Woźny, stojący na czele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, już pod koniec ubiegłego miesiąca mówił, że 88% systemów ciepłowniczych w kraju nie domaga. Potrzebna jest natychmiastowa modernizacja. Liczby nie kłamią - chodzi o 463 z 520 zarejestrowanych w Urzędzie Regulacji Energetyki systemów.

- Im bardziej zanurzymy się w Polskę powiatową, tym więcej mamy do czynienia z nieefektywnymi systemami ciepłowniczymi - przekonuje Woźny.

Z kolei Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, w rozmowie z Rzeczpospolitą podkreśla, że problemem przede wszystkim jest niska rentowność. Ta w 2018 roku spadła do poziomu 1,88%. Wskaźnik płynności finansowej również nie zadowala, pozostając obecnie na pułapie 0,6, co znaczy tyle, że firmy nie mają pieniędzy na inwestycje.

A te są konieczne. Równie ważne jest to, że ciepłownie wciąż polegają przede wszystkim na węglu, który drożeje, a Unia Europejska nakłada kolejne - coraz to większe - kary za emisję szkodliwych gazów cieplarnianych. Tych zaś w procesie spalania węgla jest niemało.

- To nie są nieefektywne przedsiębiorstwa, tylko przedsiębiorstwa, które nie spełniają tzw. warunku efektywnego systemu ciepłowniczego. Czyli takiego, w którym do produkcji ciepła lub chłodu wykorzystuje się co najmniej: w 50 proc. energię z OZE lub w 50 proc. ciepło odpadowe, lub w 75 proc. ciepło pochodzące z kogeneracji, lub w 50 proc. wykorzystujące połączenie ww. energii i ciepła. Dotyczy to głównie przedsiębiorstw w mniejszych miastach do 100 tys. mieszkańców - mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą Szymczak.

Za zakupy Niemczech możesz zapłacić dotkliwą karę. Rząd wprowadził surowy zakazZa zakupy Niemczech możesz zapłacić dotkliwą karę. Rząd wprowadził surowy zakazCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pierwszy wywiad Agnieszki Woźniak-Starak po tragicznej śmierci Piotra. Rozmawiała z Dorotą Wellman
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Wspaniała wiadomość dla seniorów, mogą dostać nawet o 250 zł więcej. Muszą spełniać tylko jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News