Ogrzewanie zjada wiele domowych budżetów
Obraz ri z Pixabay
Autor Radosław Święcki - 6 Grudnia 2020

Na ogrzewaniu można sporo oszczędzić. Pod warunkiem, że nie popełnia się kilku prostych błędów

Jak na razie zima przebiega w naszym kraju dość łagodnie, ale i tak większość gospodarstw domowych od dobrych kilku tygodni uruchomiła kaloryfery. Tymczasem utrzymanie ciepła w mieszkaniu to koszt ponad 2 tys. zł, zaś w przypadku domów jednorodzinnych dużo, dużo więcej. Eksperci podkreślają, że na ogrzewaniu da się sporo oszczędzić. Wystarczy nie popełniać tylko kilku błędów.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Ile płacimy średnio za ogrzewanie za mieszkanie, a ile za dom
 • Jak można próbować oszczędzić na ogrzewaniu
 • Dlaczego siedzenie w kurtce i zakręcenie kaloryfera nie zawsze ma sens

Ogrzewania zjada domowy budżet

Choć zima jak na razie nie daje nam się we znaki (do tej kalendarzowej jeszcze dwa tygodnie, ale osoby w wieku 30 plus jak piszący te słowa doskonale pamiętają, że w okolicach Mikołajek niejednokrotnie byliśmy już po pierwszym ataku i temperaturach na poziomie – 10), to większość gospodarstw domowych już kilka tygodni temu uruchomiła kaloryfery. Zima, czy nie zima grzać czasem trzeba i jak się okazuje łagodność tej pory roku niespecjalnie przekłada się na rachunki za ogrzewanie.

Czternastej emerytury nie będzie? Minister poleciła co innego, projektu na razie nie maCzternastej emerytury nie będzie? Minister poleciła co innego, projektu na razie nie maCzytaj dalej

A wysokość tych rachunków może przyprawiać o szybsze bicie serca. Business Insider Polska przywołuje dane z których wynika, że Polacy na ogrzewanie mieszkania wydają średnio od 2,2 do 2,7 tys. zł. W przypadku domów jest to znacznie wyższa kwota. Nieruchomość o powierzchni 150 metrów kwadratowych na ogół wiążę się z wydatkiem na poziomie 4,5 tys. zł, ale jeśli ktoś ogrzewa prądem, to musi przeznaczyć na ten cel nawet 19 tys. zł rocznie.

Ostateczna kwota jaką płacimy za ogrzewanie zależy od szeregu czynników jak m.in. rodzaj systemu grzewczego, czy poziom ocieplenia budynku. Poziom opłat zależy również od wynegocjowanych przez wspólnotę cen dostaw ciepła. Cytowany przez portal Bartłomiej Baranowski z serwisu Domiporta.pl zwraca uwagę, że koszty ogrzewania rokrocznie wzrastają z powodu wykorzystywania w procesie wytwarzania ciepła paliw kopalnych.

Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Właśnie potwierdzono częstsze wypłaty premii, a to nie wszystkoStary dokument, który załatwi Ci dużo. Właśnie potwierdzono częstsze wypłaty premii, a to nie wszystkoCzytaj dalej

Odnosząc się z kolei do łagodnej jak na razie zimy, ekspert zwraca uwagę, że aura pogodowa to nie wszystko. - Jak podał URE po zatwierdzeniu 165 taryf ogrzewania, średni wzrost cen w 2020 roku wynosi ok. 10 proc. Tak więc jest wielce prawdopodobne, że za ciepłe kaloryfery zapłacimy więcej niż w zeszłym roku. Nawet jeżeli zima będzie tak łagodna, jak poprzednia – wyjaśnia w rozmowie z Business Insider Polska Baranowski.

Z kolei Mariusz Łubiński, z firmy Admus, specjalizującej się w zarządzaniu nieruchomościami podkreśla, że w większości spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zaliczka na poczet ogrzewania budynku jest uśredniona na identycznym poziomie przez 12 miesięcy, podczas gdy sezon grzewczy trwa zwykle 7-8 miesięcy, czyli większość roku, zaś w okresie letnim zaliczka jest kumulowana po to, aby w okresie zimowym pokryć zwiększone koszty.

Łubiński podkreśla, że niezależnie od tego czy mamy do czynienia ze srogą czy z łagodną zimą, to ma to niewielki wpływ na koszty ogrzewania w budynkach odpowiednio ocieplonych. Najważniejszym aspektem cenotwórczym jest właśnie długość okresu grzewczego. - Dla przykładu w tym sezonie grzejniki odkręciliśmy stosunkowo wcześnie, bo już pod koniec września. Dla porównania, jeszcze parę lat temu zaczynaliśmy grzać dopiero pod koniec października. Im dłuższy sezon tym koszty roczne będą wyższe – mówi cytowany przez portal Łubiński.

Możesz być uprawniony do emerytury i renty po zmarłej osobie. Jest jednak warunekMożesz być uprawniony do emerytury i renty po zmarłej osobie. Jest jednak warunekCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Niesamowita historia unikatowego banknotu. Jest wart 200 razy więcej niż nominał
 2. Do sieci wyciekło nieznane dotąd zdjęcie Magdaleny Ogórek
 3. "Rolnik szuka żony": Magda i Kuba wyznali wszystko przed kamerami

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Ekspert zwraca uwagę na istotną kwestię, jaką jest zbiorowa świadomość mieszkańców w kontekście zarządzania odpowiednią temperaturą w prywatnych lokalach. - W niektórych mieszkaniach użytkownicy potrafią zarządzać temperaturą efektywniej niż w innych. Ustawiają termostaty na utrzymanie odpowiedniej średniej temperatury, zakręcają grzejniki na czas wietrzenia mieszkań i są bardzo świadomi czynników, które mogą im podwyższyć koszty za ogrzewanie. W innych lokalach z kolei obserwujemy pełne zróżnicowanie. Jedni mieszkańcy grzeją tyle, ile można, a drudzy mieszkańcy praktycznie wyziębiają nieruchomość. Takie postępowanie może przyczynić się do niewłaściwej pracy systemu ogrzewania całej nieruchomości i podnieść koszty ciepła dla niektórych mieszkańców - tłumaczy w rozmowie z Business Insider Polska Łubiński.

Polacy ustawiają się w kolejkach po jeden zakup. Chcą lepiej przetrwać lockdownPolacy ustawiają się w kolejkach po jeden zakup. Chcą lepiej przetrwać lockdownCzytaj dalej

Ekspert podkreśla również, że w strukturze kosztów największe znaczenie ma odpowiednia izolacja termiczna budynku, co najlepiej oddaje przykład starych kamienic, gdzie cena za ogrzewanie może być nawet trzykrotnie wyższa niż w ekologicznych i nowoczesnych inwestycjach. - Wśród przyczyn wysokich opłat za ciepło można wyliczać właśnie niewłaściwe ocieplenie budynku, stare nieszczelne okna, zbyt drogi zakup paliwa lub niewłaściwie wyregulowany system zarządzania pracą węzła lub kotłowni – tłumaczy Łubiński.

Nie ma sensu siedzieć w domu w kurtce

W ocenie eksperta, jeśli chcemy obniżyć koszty związane z ogrzewaniem, konieczne jest zastosowanie nowoczesnych technologii. Mówiąc o tym, jakie mieszkania będą mniej kosztowne pod kątem ogrzewania Łubiński wskazuje, że należy tu zwrócić uwagę na fakt, czy budynek jest ocieplony oraz w jakiej kondycji jest instalacja grzewcza. Istotny jest również wybór dostawcy przez wspólnotę, a także stan okien i drzwi (jeżeli są stare i nieocieplone, to zapłacimy więcej za ogrzewanie).

Ekspert serwisu Domiporta.pl zwraca się do osób, które sądzą, że zaoszczędzą na ogrzewaniu zakręcając kaloryfer i siedząc przez całą zimę w kurtce. Okazuje się, że nie tędy droga, gdyż wysokość rachunków jest bowiem często obliczana według ryczałtu bądź rozdzielana po równo na wszystkich mieszkańców.

Od wczoraj nie musisz mieć prawa jazdy, doszedł jednak inny obowiązek. Możesz narazić się na dotkliwą karęOd wczoraj nie musisz mieć prawa jazdy, doszedł jednak inny obowiązek. Możesz narazić się na dotkliwą karęCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Wczoraj dołączyło do floty, już miało wypadek. Tak skończyło porsche w Panku
 2. Jest groźniejsza niż rak. Ponad połowa Polaków nie wie, jak jej przeciwdziałać
 3. Biedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów
 4. Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawia
 5. Godziny dla seniorów: Kara, jaką można zapłacić zwala z nóg
 6. Nie żyje wybitna Polka. Miliony wiele jej zawdzięczają
 7. Tragiczne informacje. Nie żyje lokalna legenda sportu
Strój Mikołaja na początku wcale nie miał być czerwony. Zadecydował mało znany przypadekStrój Mikołaja na początku wcale nie miał być czerwony. Zadecydował mało znany przypadekCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News