Polacy będą musieli zgłaszać czym ogrzewają dom
eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak
Autor Radosław Święcki - 2 Stycznia 2021

Nowy obowiązek wpisania do ewidencji, trafią do niej miliony nazwisk. Może także i twoje

Nowy rok, nowe obowiązki. Jeden z nich dotyczy właścicieli domów, którzy od pierwszego kwartału 2021 roku będą musieli zgłaszać jakie ogrzewanie ociepla ich domostwo. W ten oto sposób powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, która ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisyjności budynków w naszym kraju.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Właściciele domów będą musieli zgłaszać czym ogrzewają dom
  • Kiedy taki obowiązek wejdzie w życie
  • Gdzie przeprowadzono pilotaż rozwiązania.

Będziesz musiał podać czym ogrzewasz dom

O nowym obowiązku właścicieli domów poinformowała Polską Agencję Prasową Dorota Cabańska, pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Już niedługo właściciele domów będą musieli zgłaszać czym je ogrzewają. W ten oto sposób ruszy Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, która ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. Jej powstanie zakłada znowelizowana ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, którą w listopadzie zeszłego roku podpisał prezydent.

W Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jak tłumaczy Cabańska znajdą się informacje dotyczące źródeł spalania paliw w budynkach wielolokalowych oraz domów jednorodzinnych do 1 MW. Uwzględnione mają zostać również lokale usługowe i budynki publiczne, w których znajduje się tego rodzaju ogrzewanie, czyli głównie kotłownie.

Poza danymi dotyczącymi źródeł spalania pali w ewidencji mają znaleźć się również informacje dotyczące otrzymanej pomocy finansowej na wymianę kotła grzewczego czy termomodernizację budynku.

- Ewidencja będzie również na bieżąco uzupełniana np. przez kominiarzy, którzy przeprowadzają okresowe przeglądy w budynkach – powiedziała cytowana przez PAP p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Bestia ze Wschodu coraz bliżej Polski. Ogromne utrudnienia pogodowe nie tylko dla kierowcówBestia ze Wschodu coraz bliżej Polski. Ogromne utrudnienia pogodowe nie tylko dla kierowcówCzytaj dalej

Informacje zgromadzone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mają pomóc samorządom w doborze odpowiedniej polityki i programów do walki ze smogiem w swoich gminach. Według ekspertów brak danych dotyczących źródeł tzw. niskiej emisji utrudniał planowanie projektów w tej kwestii.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków w pełnym zakresie ma działać w drugiej połowie 2023 roku. Do tego czasu będzie tworzona etapami, co zdaniem Cabańskiej jest optymalnym rozwiązaniem.

- Budowanie przez trzy lata i wielkie wdrożenie na końcu może się wiązać z ryzykiem poważnych błędów – podkreśla p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Pierwszą funkcjonalnością w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mają być wspomniane deklaracje o źródłach spalania.

- Prowadzimy obecnie postępowanie przetargowe w tej sprawie i jeżeli nie będzie opóźnień, to właśnie w pierwszym kwartale 2021 roku zaczniemy budować oprogramowanie umożliwiające zbieranie tych danych od właścicieli i zarządców nieruchomości – zapowiedziała Cabańska, dodając, że zbierane dane mają być ograniczone do minimum, tak aby „oświadczenie było możliwie proste”.

Według planu w pierwszej kolejności ma zostać opublikowany komunikat ministra właściwego ds. budownictwa, który zainicjuje uruchomienie deklaracji. Jak podaje PAP, po trzech miesiącach, bo tyle wymaga ustawa, trafią do ewidencji pierwsze dane. Od tego momentu właściciele będą mieli rok na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom. W przypadku nowych obiektów, trzeba będzie poinformować o użytkowanym źródle ogrzewania w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia.

Pilotaż w 17 gminach

Warto podkreślić, że w ostatnich dwóch latach (od października 2018 roku do końca 2020 roku) został przeprowadzony pilotaż oraz projekt badawczo-rozwojowy dotyczący ewidencji, w którym wzięło udział 17 gmin, wśród których znalazły się m.in. Warszawa (Targówek), Katowice, Zabrze, Ustroń, Podkowa Leśna, czy Sucha Beskidzka. Wyniki pilotażu mają zostać wykorzystane w ramach prac nad docelowym systemem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Z danych przywołanych przez PAP wynika, że w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków znajdą się informacje dotyczące ok. 5 mln budynków w całym kraju.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Brytyjczycy ostrzegają w kwestii szczepionek. Niewłaściwe ich połączenie może spowodować problemy
  2. Adam Niedzielski zagroził lekarzom: "Doszło do nadużyć". Zapowiedział zablokowanie pensji
  3. 500 plus za udział w „Sylwestrze Marzeń”. TVP sowicie wynagrodziło statystów na zabawie sylwestrowej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News