liscie-pixabay-utroja0
utroja0 / Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Lutego 2020

Wiosenne porządki na działce mogą cię sporo kosztować. Kara to nawet 5000 zł

Ogródki działkowe wymagają utrzymania. Zazwyczaj po pracach ogrodowych zostaje sporo odpadów, takich jak liście czy gałęzie. Choć pozostałości po roślinach powinno się pakować do specjalnych worków i przekazać do wywiezienia, wielu ogrodników po prostu je spala. Ale niekoniecznie jest to zgodne z przepisami.

Ogródki działkowe - czy można spalać odpady roślinne?

Prawo nie jest precyzyjne pod względem dopuszczalność ognisk w ogrodach i ogródkach działkowych. Wiele osób nie wie, czy można to robić legalnie - podaje Wirtualna Polska. W ustawie o odpadach można przeczytać, że obowiązuje zakaz spalania odpadów poza instalacjami i urządzeniami.

Ale w innym artykule jest już napisane, że dopuszcza się spalanie odpadów roślinnych, jednak zależy to od tego, czy gmina prowadzi selektywne zbieranie lub wywóz odpadów, które są biodegradowalne. Jeśli tak jest, to pozostałości roślinne należy przechować do momentu odbioru ich przez odpowiednie służby.

Wyborcza: rząd nie ma już pieniędzy na wydatki socjalne. Prezydent wycofuje się z głównej przedwyborczej obietnicyWyborcza: rząd nie ma już pieniędzy na wydatki socjalne. Prezydent wycofuje się z głównej przedwyborczej obietnicyCzytaj dalej

W ogródkach działkowych nie można palić?

Ale sprawa jest niejasna. Jak podaje Wirtualna Polska, wszystko zależy od gminy, która może wprowadzić w regulaminie utrzymania porządku i czystości zakaz spalania śmieci w ogrodach i ogródkach działkowych. Niedostosowanie się do przepisów grozi karą finansową.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Gotówka od rodziców do opodatkowania. Inaczej możesz mieć kłopoty z fiskusem
2. Radio Maryja promuje oburzające tezy na temat księży wykorzystujących dzieci. "Trzeba powiedzieć dość"

Jeżeli ognisko powoduje taki dym, że wydostaje się na ulicę i szkodzi innym mieszkańcom, to każdy może zadzwonić na policję albo straż miejską. W ramach interwencji funkcjonariusze poproszą o zgaszenie ogniska rozpalonego na terenie ogródka działkowego, a jeśli właściciel nie wykona polecenia, to wtedy policjanci mogą złożyć wniosek o ukaranie przez sąd. Wtedy kara może być znacznie wyższa.

Grzywna za palenie w ogródkach działkowych może wynieść nawet 5000 zł

Natomiast jeśli ognisko zagraża ludziom i środowisku, to wtedy funkcjonariusze wystawią mandat w wysokości 500 złotych. W pewnych sytuacjach sprawa może także zakończyć się w sądzie.

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Ale największa grzywna grozi za palenie śmieci zakazanych, czyli np. plastiku, folii, ubrań itd. Za palenie surowcami, które są szkodliwe dla środowiska można otrzymać karę grzywny od 500 złotych do 5 tysięcy złotych. Co więcej, można też spędzić trochę czasu w areszcie - dokładnie 30 dni. Niewątpliwie jest to czas, który wystarczy na refleksje na temat ochrony środowiska i spalania trujących surowców.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szpital Bródnowski zamknął SOR. Dezynfekcja po pacjencie
  2. Lekarze nie chcieli zakwalifikować jej do przeszczepu. Wszystko przez bardzo rzadkie schorzenie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Media: Koronawirus na pokładzie samolotu Ryanair. Pierwszy przypadek
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News