Stan epidemii zakazuje wizyt w ogródkach działkowych?
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 6 Kwietnia 2020

Nie mogą zabronić ci przebywania na działce. PZD z ważnym apelem do Polaków

Polski Związek Działkowców zwraca uwagę, że wprowadzone w związku z epidemia koronawirusa przepisy nie mogą ograniczać przebywania w ogródkach działkowych. PZD apeluje jednak o ograniczenie wizyt w swoich posiadłościach.

Zakaz przebywania w ogródkach działkowych?

Polski Związek Działkowców zabrał głos w sprawie – jak podkreśla – sprzecznych informacji dotyczących prawa działkowca do przebywania na działce w Rodzinnych Ogródkach Działkowych (ROD).

- Informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD – pisze w komunikacie prasowym Polski Związek Działkowców.

2 miliony Polaków dostaną 2080 zł zapomogi. Ale zostaną skontrolowani i mogą je zwrócić ze sporą nawiązką2 miliony Polaków dostaną 2080 zł zapomogi. Ale zostaną skontrolowani i mogą je zwrócić ze sporą nawiązkąCzytaj dalej

W dalszej części pisma PDZ zwraca uwagę, iż działkowcy posiadają tytuł prawny do swojej działki. Ponadto działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na działce.

- Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń. Warto podkreślić, że specyficzne rozwiązania prawne obowiązujące w ROD, gdzie poszczególne obszary (działki) mają indywidualnych, prywatnych dzierżawców, wykluczają też możliwość zakwalifikowania działek jako terenów zielni pełniących funkcje publiczne – pisze PZD.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Jak w minutę zrobić maseczkę bez szycia? Potrzeba jedynie trzech rzeczy, które każdy ma w domu

Związek przypomina, że w związku z epidemią podjął decyzję o zamknięciu terenów ROD dla osób trzecich. Ponadto wyłączono z użytkowania przestrzenie wspólne w ogrodach, jak place zabaw, świetlice itp.

- Do działkowców kierowane są komunikaty o ograniczenie do minimum aktywności na terenie ROD, zachowanie szczególnej ostrożności, powstrzymanie się od bezpośrednich kontaktów z osobami spoza najbliższej rodziny – podkreśla Związek.

Już oficjalne: Jest nowe rozporządzenie MON ws. powoływania do wojska z rezerwy w obliczu epidemiiJuż oficjalne: Jest nowe rozporządzenie MON ws. powoływania do wojska z rezerwy w obliczu epidemiiCzytaj dalej

Apel do działkowców

- Mając na uwadze sygnały o próbach nakładania na działkowców mandatów w związku z pobytem na działce, jak również z powodu przemieszczania się w celu dotarcia na działkę w ROD, Zarząd wskazuje, że powyższe działania budzą poważne wątpliwości w kontekście obowiązujących przepisów – czytamy w piśmie.

PZD apeluje jednak do działkowców, by mimo przysługujących im praw, maksymalnie ograniczyli wizyty na działkach.

- Jakkolwiek teoretycznie, przy należytej ostrożności, pobyt na działce nie powinien rodzić ryzyka, to jednak nie zawsze wszystko możemy kontrolować. Pamiętajmy, w obecnych warunkach, każda zbędna aktywność poza miejscem zamieszkania, to zwiększenie ryzyka. Ograniczmy wizyty w ROD i dopilnujmy, aby zarówno w ogrodzie, jak i w drodze do niego, zachować maksimum ostrożności – apeluje Związek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziewięć razy siedział w więzieniu. Wyszedł. Przez okno włamał się do mieszkania na trzecim piętrze
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wyszły na spacer do parku, dostały po 12 tys. zł kary. Lepiej zostać w domu
Wyjazdy na Wielkanoc 2020. Rząd w końcu przedstawił obostrzeniaWyjazdy na Wielkanoc 2020. Rząd w końcu przedstawił obostrzeniaCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News