Ofiar koronawirusa jest więcej?
Pxhere
Autor Radosław Święcki - 6 Kwietnia 2020

Zakażonych ludzi, którzy zmarli w domach, nie wpisują do statystyk? TVN ujawnia niepokojące informacje

Włochy, Francja, Hiszpania to tylko niektóre z państw, które nie uwzględniały w statystykach ofiar koronawirusa zmarłych poza szpitalami – informuje portal Konkret24.

Ofiar koronawirusa jest więcej?

Liczba ofiar koronawirusa to obecnie niespełna 70 tys. osób na całym świecie. W rzeczywistości jednak ofiar może być więcej, a to dlatego, że cześć państw nie uwzględnia w swoich statystykach zgonów, które nastąpiły poza szpitalami.

Niewliczanie osób zmarłych poza szpitalem do oficjalnych statystyk zgonów na COVID-19 jest w ostatnich dniach tematem szeroko komentowanym we Włoszech, w związku z publikacjami ogólnokrajowych i lokalnych mediów o trudnej sytuacji we włoskich domach opieki.

Nie musisz łamać kwarantanny, by dostać mandat na 500 zł. Wystarczy niepozorne kłamstwoNie musisz łamać kwarantanny, by dostać mandat na 500 zł. Wystarczy niepozorne kłamstwoCzytaj dalej

- Dziennikarze podają przykłady z różnych miast, głównie na północy kraju, gdzie wirus, który przedostał się do takich ośrodków, zabijał nawet kilkudziesięciu pacjentów – podaje Konkret24.

"The New York Times" ujawnia, że w związku z tymi doniesieniami "władze we Włoszech przyznały, że liczba ofiar koronawirusa nie obejmowała tych, którzy zmarli w domu lub w domach opieki". Tę informację w wywiadzie dla agencji Reutera potwierdził Giorgio Gori, burmistrz leżącego w Lombardii miasta Bergamo.

- Istnieje znaczna liczba osób, które zmarły, ale których śmierci nie przypisano koronawirusowi, ponieważ zmarły one w domu lub w domu opieki i dlatego nie pobrano od nich próbek – przyznał Gori.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Jak w minutę zrobić maseczkę bez szycia? Potrzeba jedynie trzech rzeczy, które każdy ma w domu

Do nieuwzględniania w statystykach ofiar koronawirusa zmarłych poza domem poinformowały niedawno również francuskie władze.

Przed tygodniem dyrektor generalny francuskiego resortu zdrowia Jerome Salomon poinformował, że liczba zmarłych wówczas Francuzów chorych na koronawirusa (ok.1100) to „tylko mała część śmiertelności". Dlaczego? Powodem jest nieuwzględnianie w statystykach ofiar osób zmarłych poza szpitalami. Salomon przyznał, że "dwoma głównymi miejscami zgonów są szpitale i domy opieki".

Wyższa temperatura i słońce zabiją koronawirusa? Są wyniki badań, budzą wielkie nadziejeWyższa temperatura i słońce zabiją koronawirusa? Są wyniki badań, budzą wielkie nadziejeCzytaj dalej

Z kolei minister obrony Hiszpanii Margarita Robles ujawniła niedawno, że podczas prac dezynfekcyjnych prowadzonych w 73 domach dla seniorów w niektórych z nich żołnierze znaleźli zwłoki pensjonariuszy. Zapowiedziała wyciągnięcie konsekwencji wobec kierownictw domów spokojnej starości, w których doszło do przypadków zaniedbania pensjonariuszy, powstawania ognisk koronawirusa i ukrywania jego ofiar.

Hiszpański dziennik "El Pais" ujawnił po tych doniesieniach, że "niektórzy przedstawiciele lokalnych władz przyznali, że zgonów osób niepoddanych testom w prywatnych domach i domach seniora nie wlicza się" do oficjalnych statystyk.

Rządzący nie przekazali jednak, ilu zmarłych znaleziono w domach seniora. "The New York Times" podaje, że tylko w jednym z takich ośrodków, w madryckiej dzielnicy Chamartin, było to co najmniej 24 seniorów.

Jak w Polsce?

Konkret24 zapytał polskie Ministerstwo Zdrowia, czy w liczbie osób zmarłych z powodu koronawirusa uwzględniani są tylko pacjenci szpitali. Resort odpowiedział, że "otrzymuje oraz przekazuje opinii publicznej informacje o wszystkich zgonach, których przyczyną był COVID-19, bez rozróżnienia miejsca, gdzie do niego doszło".

Wirusolog ujawnia, skąd tak wielki przyrost zachorowań w ostatnich dniach. Wskazuje winnych szerzenia epidemiiWirusolog ujawnia, skąd tak wielki przyrost zachorowań w ostatnich dniach. Wskazuje winnych szerzenia epidemiiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziewięć razy siedział w więzieniu. Wyszedł. Przez okno włamał się do mieszkania na trzecim piętrze
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wyszły na spacer do parku, dostały po 12 tys. zł kary. Lepiej zostać w domu
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News