Redakcja Biznesinfo
Needpix
Autor Komunikaty prasowe - 16 Grudnia 2019

Kluczową decyzję podejmiesz już za pół roku. Chodzi o twoją emeryturę

OFE, czyli Otwarte Fundusze Emerytalne zostaną ostatecznie zlikwidowane i od 1 czerwca do końca lipca trzeba będzie podjąć decyzję, co zrobić ze zgromadzonymi tam pieniędzmi. “Rząd opublikował nowy harmonogram ostatecznej likwidacji OFE. Każdy z nas dostanie wybór, co do tego gdzie trafią jego oszczędności” - informuje “RMF24”.

OFE może zmienić się w IKE

OFE stanie się IKE? Jak sugeruje dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, wyjścia są dwa. Pierwsze z nich jest takie, że możemy OFE zamienić w IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, które jest całkowicie prywatne i dziedziczone. Co prawda, nie można przed emeryturą wycofać środków bez poniesienia konsekwencji, jednak będziemy mieli prawo decydować, w jaki sposób będą one inwestowane. Kolejny minus jest taki, że to przekształcenie będzie kosztować nas 15 procent prowizji, którą zabierze rząd.

Ceny prądu w 2020 znacznie w górę. Znamy już dokładną wysokość podwyżekCeny prądu w 2020 znacznie w górę. Znamy już dokładną wysokość podwyżekCzytaj dalej

Konto w ZUS

Drugie wyjście jest takie, że możemy podjąć decyzję, iż pieniądze te trafią na nasze konto w ZUS. Podstawowa różnica polega na tym, że w takim wypadku podatek zostanie pobrany dopiero przy wypłacaniu pieniędzy razem z emeryturą. Wyniesie również niemało, bo aż 17 proc.

Decyzję trzeba podjąć latem przyszłego roku

Termin, do którego trzeba podjąć decyzję, na co się decydujemy, to od pierwszego czerwca do końca lipca przyszłego roku. Jednak, jeśli do tego czasu nie podejmiemy żadnej decyzji, wówczas nasze pieniądze automatycznie trafią na IKE.

“W OFE mamy zgromadzonych 162 miliardy złotych. OFE ostatecznie mają zostać zlikwidowane 27 listopada 2020. Tego dnia zostaną przekształcone w IKE, chyba że ktoś wybierze ZUS” - informuje “RMF24”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Magda Gessler ostrzega przed jajami tasiemca w popularnym daniu wigilijnym. Lepiej o tym wiedzieć i się przygotować
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Seniorzy mogą dostać nawet 10 tysięcy złotych do emerytury! Wystarczy spełnić jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News