OFE do likwidacji. ZUS nakarmi się miliardami emerytów
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 6 Listopada 2019

Po likwidacji OFE możesz dostać 10 tys. zł. Jest jednak niemiły haczyk

OFE, czyli Otwarte Fundusze Emerytalne, są skazane na likwidację. Możemy zyskać na tym 10 tys. złotych, które staną się naszymi prywatnymi pieniędzmi. Ale jest pewien haczyk, który sprawi, że wielu zastanowi się poważnie nad przekazaniem pieniędzy do ZUS.

OFE do likwidacji. Ustawę w tej sprawie przyjął w środę rząd Mateusza Morawieckiego. Likwidacja funduszy ma nastąpić 1 lipca 2020 roku. To wówczas każdy z Polaków, który w OFE ma pieniądze, będzie musiał zadecydować, co z nimi dalej. Jak podaje RMF FM, przeciętnie każdy pracujący ma w OFE około 10 tys. złotych.

Opcje są dwie - albo możemy przetransferować nasze pieniądze do IKE, czyli Indywidualnych Kont Emerytalnych, albo możemy je przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rząd będzie jednak namawiał Polaków na przekazanie pieniędzy do IKE. Dlaczego? Pieniądze, co prawda, staną się wówczas naszymi prywatnymi, co oznacza, że przeciętnie dostaniemy 10 tys. złotych. Jednak nie jest to tak kolorowe.

Policja zabrała już 8 tys. dowodów rejestracyjnych. Wystarczy, że jeździsz konkretnym autemPolicja zabrała już 8 tys. dowodów rejestracyjnych. Wystarczy, że jeździsz konkretnym autemCzytaj dalej

OFE do likwidacji. Rząd chce zyskać na tym miliardy

Rząd na zmianie OFE w IKE potrąci 15% z naszej sumy, co oznacza, że finalnie dostaniemy 8,5 tys. zł. Z kolei władza szacuje, że będzie mogła wówczas liczyć na około 17 mld dodatkowych złotych w budżecie. Takiego potrącenia nie ma w wypadku przekazania pieniędzy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wówczas jednak pieniądze nie stają się naszymi prywatnymi.

Co więcej, po przekazaniu pieniędzy do ZUS, choć nie będzie wspomnianej 15-procentowej prowizji, potrącane będzie 17% podatku od każdej wpłaconej wypłaty. Jak konkluduje RMF FM - wyjdzie więc niemal na to samo.

Gra jest warta świeczki, ponieważ pieniędze w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma 15,8 mln Polaków. Tym udało się zgromadzić na kontach w sumie 162 mld złotych. Władza widzi w tych pieniądzach niemałą szansę na podreperowanie topniejącego coraz bardziej budżetu.

Zasiłek w górę. Dostaniesz nawet kilkaset złotych więcejZasiłek w górę. Dostaniesz nawet kilkaset złotych więcejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mięso stało się jedynym składnikiem ciężarnej kobiety. Lekarze mają mnóstwo wątpliwości
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News