
Reforma OFE zawieszona. Minister finansów zdradził, kiedy rząd wróci do sprawy
Likwidacja OFE dopiero w przyszłym roku. Minister finansów zdradził szczegóły zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych.
OFE nie będą w tym roku reformowane. Minister Finansów, Tadeusz Kościński, poinformował, że zapowiadana reforma, która skutkować ma likwidacją Otwartych Funduszy Emerytalnych nie zostanie przeprowadzona w tym roku.
OFE do likwidacji
Ministerstwo Finansów ma plan sięgnąć do naszych środków zgromadzonych na kontach emerytalnych. OFE mają zostać zlikwidowane i przekształcone w Indywidualne Konta Emerytalne. Przy okazji zmiany mamy stracić część pieniędzy. Rząd od dawna planuje wprowadzenie tak zwanej opłaty przekształceniowej w wysokości 15% zgromadzonych przez nas środków - informuje money.pl.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. Wiadomości TVP przeszły same siebie. Straszą wyimaginowaną rewolucją, o co chodzi?
"Co do OFE - to będzie już przyszły rok" - powiedział Kościński w czasie konferencji prasowej. Podkreślił, że MF prowadzi analizy w tej kwestii. Poprzednio resort zapowiadał, że przesunięcie likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie realizowane pomimo pandemii koronawirusa. Teraz okazuje się, że epidemia pokrzyżowała plany rządzących. Przypominamy - OFE miały zostać zlikwidowane 1 czerwca 2020 roku. Okazuje się jednak, że plany te zostały odroczone na przyszły rok.
Aktualizacja budżetu
Niespodziewany atak pandemii i kolejne tarcze antykryzysowe oraz zapomogi socjalne z budżetu państwa wymuszają zaktualizowanie prognoz budżetowych na 2020 rok. Minister zapowiedział, że nowela zostanie zaprezentowana na dniach. - Mamy coraz więcej realnych danych, które pokazują - na tym etapie - że gospodarka zaczyna się rozkręcać i możemy coraz więcej pieniędzy przeznaczyć na rozwój, na inwestycje niż na ratowanie miejsc pracy. W ciągu tygodni będziemy prezentować nasze propozycje do nowelizowania budżetu - powiedział Kościński podczas konferencji prasowej. Nowy projekt powinien zostać pokazany opinii publicznej w połowie lipca.
Resort finansów zapowiedział, że rząd nie planuje wypuszczania na zagraniczne rynki polskich obligacji skarbowych. - Nie mamy jakichś konkretnych potrzeb. Wczoraj skorzystaliśmy z okazji, że akurat rynki wskazywały, że jest taka możliwość, żeby plasować obligacje z niską rentownością, więc zdecydowaliśmy się na sprzedaż euroobligacji, żeby mieć odpowiednią strukturę naszego portfela, również po to, żeby pokazać rynkowi, że inwestorzy wierzą w polską gospodarkę, że szybko wyjdziemy z tego kryzysu - doprecyzował Kościński. Jak podaje portal Money.pl, Polska sprzedała wczoraj 3-letnie benchmarkowe euroobligacje o wartości 2 mld euro przy rentowności -0,11%.
ZOBACZ TAKŻE:
- Za miesiąc miał zostać ojcem. Nie żyje 28-latek zastrzelony przez policjanta
- Tragiczny wypadek na Mazowszu. Dwie osoby nie żyją. Kierowca uderzył w drzewo podczas wyprzedzania
- PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
- Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
- Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
- Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
