odszkodowanie
Public Domain Pictures/ag gaj
Autor Paulina Musianek - 9 Listopada 2019

Tracisz tysiące złotych rocznie, bo nie znasz swoich praw. Wiele osób powinno dostać odszkodowanie

Odszkodowanie od linii lotniczych należy się wielu pokrzywdzonych osobom, jednak niewiele z nich zdaje sobie z tego sprawę. Przez brak tej wiedzy tracimy mnóstwo pieniędzy przez odwołany lub opóźniony lot.

Odszkodowanie od linii lotniczych. Mało kto o nie walczy

Odszkodowanie od linii lotniczych? Dla wielu z nas nie wie, że może się o nie starać. Jak wynika z globalnego badania YouGov, przeprowadzonego na zlecenie AirHelp, wiodącej na świecie firmy w obszarze praw pasażerów, aż 83 proc. Europejczyków korzystających z podróży lotniczych nie zna swoich praw.

“Tylko 1 na 5 europejskich pasażerów został kiedykolwiek poinformowany o swoich prawach przez same linie lotnicze. Ponad połowa polskich podróżnych (54 proc.) doświadczyła w ubiegłym roku odwołania lotu lub jego opóźnienia powyżej 15 minut. Niemal co szósty podróżny w Europie przyznał, że zaakceptował vouchery lub bezpłatny posiłek, zamiast przysługującej mu rekompensaty pieniężnej” - pisze Super Express.

Aż 91 proc. ankietowanych przyznało, że podróżowało kiedyś samolotem. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, jakie prawa mu przysługują. Tymczasem Rozporządzenie (WE) 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady UE zapewnia im możliwość otrzymania odszkodowania za zakłócenia lotu. Za opóźnienie lub odwołanie lotu można otrzymać nawet 600 euro, czyli ok. 2,5 tysiąca złotych.

Polacy również nie ubiegają się o rekompensaty

W Polsce natomiast, jak wskazuje badanie ośrodka Attest, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wybrało transport powietrzny 6 na 10 ankietowanych. Ponad połowa z nich (54 proc. ) przyznała, że doświadczyła opóźnienia lotu o co najmniej 15 min bądź jego odwołania. Większość Polaków wie, że w takim wypadku przysługuje im darmowy posiłek czy hotel. Nie mają natomiast świadomości, że mogą ubiegać się jeszcze o rekompensatę. 16 proc. podróżnych nie wystąpiła o rekompensatę, bo myślało, że stanowiły ją już wskazane wyżej świadczenia.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News