odszkodowanie
Public Domain Pictures/ag gaj
Autor Paulina Musianek - 9 Listopada 2019

Tracisz tysiące złotych rocznie, bo nie znasz swoich praw. Wiele osób powinno dostać odszkodowanie

Odszkodowanie od linii lotniczych należy się wielu pokrzywdzonych osobom, jednak niewiele z nich zdaje sobie z tego sprawę. Przez brak tej wiedzy tracimy mnóstwo pieniędzy przez odwołany lub opóźniony lot.

Odszkodowanie od linii lotniczych. Mało kto o nie walczy

Odszkodowanie od linii lotniczych? Dla wielu z nas nie wie, że może się o nie starać. Jak wynika z globalnego badania YouGov, przeprowadzonego na zlecenie AirHelp, wiodącej na świecie firmy w obszarze praw pasażerów, aż 83 proc. Europejczyków korzystających z podróży lotniczych nie zna swoich praw.

“Tylko 1 na 5 europejskich pasażerów został kiedykolwiek poinformowany o swoich prawach przez same linie lotnicze. Ponad połowa polskich podróżnych (54 proc.) doświadczyła w ubiegłym roku odwołania lotu lub jego opóźnienia powyżej 15 minut. Niemal co szósty podróżny w Europie przyznał, że zaakceptował vouchery lub bezpłatny posiłek, zamiast przysługującej mu rekompensaty pieniężnej” - pisze Super Express.

Aż 91 proc. ankietowanych przyznało, że podróżowało kiedyś samolotem. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, jakie prawa mu przysługują. Tymczasem Rozporządzenie (WE) 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady UE zapewnia im możliwość otrzymania odszkodowania za zakłócenia lotu. Za opóźnienie lub odwołanie lotu można otrzymać nawet 600 euro, czyli ok. 2,5 tysiąca złotych.

Złagodzenie zakazu handlu. Sklepy mogą być otwarte w niedzielę do ustalonej godzinyZłagodzenie zakazu handlu. Sklepy mogą być otwarte w niedzielę do ustalonej godzinyCzytaj dalej

Polacy również nie ubiegają się o rekompensaty

W Polsce natomiast, jak wskazuje badanie ośrodka Attest, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wybrało transport powietrzny 6 na 10 ankietowanych. Ponad połowa z nich (54 proc. ) przyznała, że doświadczyła opóźnienia lotu o co najmniej 15 min bądź jego odwołania. Większość Polaków wie, że w takim wypadku przysługuje im darmowy posiłek czy hotel. Nie mają natomiast świadomości, że mogą ubiegać się jeszcze o rekompensatę. 16 proc. podróżnych nie wystąpiła o rekompensatę, bo myślało, że stanowiły ją już wskazane wyżej świadczenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pierwszy wywiad Agnieszki Woźniak-Starak po tragicznej śmierci Piotra. Rozmawiała z Dorotą Wellman
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  5. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News