odszkodowanie
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.05.2019. n/z Przekazywanie pieniedzy.
Autor Komunikaty prasowe - 8 Lutego 2020

400 tysięcy złotych odszkodowania. Oszuści w sprytny sposób potrafią wyłudzić fortunę

Wymuszenie ubezpieczenia na sfabrykowaną stłuczkę to nadal najczęstszy sposób wyłudzenia pieniędzy od ubezpieczyciela i najbardziej dochodowy. Jak informuje "Gazeta Wyborcza" w 2018 roku wyniosły one nawet 156 mln złotych. Natomiast wszystkie wykryte wyłudzenia od polskich ubezpieczycieli to ponad 230 mln zł.

Odszkodowanie za wypadek

Osoby, które wyłudzają ubezpieczenia, starają się doprowadzić do stłuczek pojazdy o bardzo drogich częściach zamiennych. Przestępcy współpracują z warsztatami, holownikami i dostawcami części. Używają też często samochodów, które były już uszkodzone w wypadku i zostały ponownie wprowadzone do obrotu po wcześniejszej odbudowie. Ma to pozwolić na wygenerowanie jeszcze wyższych roszczeń. Co ciekawe, w procederze wyłudzeń używani są też czasami obcokrajowcy. Innym wariantem pozwalającym wyłudzić większe ubezpieczenie niż to przysługujące jest importowanie drogich luksusowych, ale uszkodzonych aut i zgłaszanie ich kradzieży.

Nie tylko zorganizowane grupy przestępców starają się uzyskiwać wpływy z nienależnych odszkodowań. Jednym z pomysłów na wyłudzanie wypłat od ubezpieczycieli jednej z par było powodowanie stłuczek na rondach. W wyniku nagłego zahamowania auta lub przyspieszenia pojazdu uniemożliwiającego właściwy wjazd na rondo doprowadziło w rezultacie do 9 kolizji, które na przestrzeni 2005-2018 roku miały pozwolić na uzyskanie łącznych odszkodowań w wysokości 400 tysięcy złotych.

Jednak wyłudzenia to nie zawsze zorganizowane kolizje, ale także podkolorowywanie wynikłych z wypadku szkód jak m.in. deklarowanie większego uszkodzenia ciała niż w rzeczywistości, symulowania urazów psychicznych w wyniku wypadku, oraz podawanie większej liczby poszkodowanych niż ta, która brała udział w kolizji.

Wśród powodów usprawiedliwiania zawyżania wartości poniesionych szkód w celu uzyskania nienależnego odszkodowania dominuje przekonanie o braku uczciwości ubezpieczycieli (65 proc.), na konieczność życiową wskazuje ponad jedna czwarta (25,5 proc.) respondentów, a na społeczny standard – 9,5 proc.

Moda na pożary

Około 10 proc wypłacanych ubezpieczeń na terenie Europy to wyłudzenia. Dlatego jest spore prawdopodobieństwo, że i w Polsce ta wartość nie jest niższa. Wyłudzenia przykładowo z ubezpieczeń na życie z tytułu zgonu są szacowane na 11 mln złotych. W 2018 roku podjęto 214 prób uzyskania takiego nienależnego ubezpieczenia.

"Atrakcyjnym celem przestępców są ubezpieczenia dla biznesu, szczególnie te związane z pożarami. W przypadku celowego podpalenia obiektu przemysłowego lub magazynowego straty wyceniane są w milionach złotych. Tłumaczy to rekordowo wysoką wartość przeciętną szkody ogniowej w wysokości około 300 tys. PLN. Wysoce kosztowne są także szkody, polegające na niszczeniu lub utracie przedmiotów w transporcie oraz te związane z ubezpieczeniami finansowymi, gdzie szkody mają charakter niematerialny, a wartość roszczenia wynika jedynie z zapisów w dokumentach" - napisała w ujawnionym raporcie Polska Izba Ubezpieczeń.

Warto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceWarto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Przez głupi błąd nie będzie 13. emerytur? Zaskakujące doniesienia mediów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Już pewne. Koniec 500 plus, wszyscy dostaną w rzeczywistości o wiele mniej
Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News