fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.10.2019. n/z Polskie banknoty.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Lutego 2020

Zgłoszenia tylko do końca marca. Ty też możesz dostać nawet 2,5 tys. zł

Odszkodowanie wiąże się ze żmudnymi i niełatwymi procedurami. A teraz jest ostatni moment, w jakim pasażerowie, którzy doświadczyli problemów związanych z lotem w I kwartale 2019 roku mogą ubiegać się o odszkodowanie od linii lotniczych w Polsce. Okres przedawnienia wynosi 1 rok, dlatego warto skorzystać z ostatniej szansy, aby uniknąć komplikacji i szybko dostać wypłatę rekompensaty, która może wynieść nawet 600 euro, czyli ok. 2,5 tysiąca złotych.

Odszkodowanie od linii lotniczych należy się wielu pasażerom

Jak wynika z szacunków AirHelp, firmy działającej w obszarze praw pasażerów linii lotniczych, od początku stycznia do końca marca 2019 roku blisko 45 tys. pasażerów doświadczyło komplikacji podczas lotów, za które według przepisów przysługuje odszkodowanie. Jak podaje AirHelp, to 55 proc. więcej w porównaniu do tego samego okresu sprzed dwóch lat. Natomiast w całym 2019 roku mogło być ponad 170 tys. poszkodowanych.

Pobierali emeryturę na nieżyjącą od 3 lat babcię. Wyłudzili setki tysięcy złotychPobierali emeryturę na nieżyjącą od 3 lat babcię. Wyłudzili setki tysięcy złotychCzytaj dalej

W I kwartale 2019 roku największe problemy mieli pasażerowie udający się z Warszawy do Amsterdamu. Z danych AirHelp wynika, że z prawie 600 lotów w tym okresie blisko co trzeci był zakłócony, a komplikacje dotknęły niemal 18 tys. osób. Pasażerom, których lot został opóźniony o przynajmniej 3 godziny lub odwołany z winy linii lotniczych, przysługuje odszkodowanie nawet do 600 euro, czyli ok. 2,5 tys. zł.

Prawo do odszkodowania przysługuje w całej UE

AirHelp podkreśla, że wszystkie ww. dane odnoszą się tylko do lotów startujących z Polski. Prawo do odszkodowania chroni jednak wszystkich wylatujących z dowolnego państwa Unii Europejskiej albo lądujących na terytorium Wspólnoty. W tym drugim przypadku muszą być klientami europejskiego przewoźnika.

Prawa pasażerskie w tym zakresie reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 261/2004. Przepisy zakładają m.in. prawo do odszkodowania od linii lotniczych w sytuacji poważnych zakłóceń lotu, tzn. jego odwołania, opóźnienia powyżej 3 godzin lub odmowy wejścia na pokład. Jej wysokość - nawet do 600 euro na osobę - określa dystans danego lotu.

Warto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceWarto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceCzytaj dalej

Od lotu masz rok na złożenie wniosku o odszkodowanie

Warto pamiętać, że okres przedawnienia takiego roszczenia wynosi 1 rok. Później odszkodowanie jest znacznie trudniej wyegzekwować. - Po tym terminie sprawy się komplikują. Jeśli lecieliśmy np. z Warszawy do Amsterdamu linią z siedzibą w Dublinie, możemy złożyć pozew w Holandii lub Irlandii, jednak w takim przypadku dużą barierą będzie język i różnice w procesie legislacyjnym. Dlatego najlepiej złożyć wniosek od razu mając wszystkie potrzebne dokumenty pod ręką, zwłaszcza biorąc pod uwagę długość trwania wszystkich związanych z tym procedur - radzi Magdalena Bursa-Łapińska, radca prawny w AirHelp.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje gwiazda Polsatu. Zmarła zaraz po zdjęciach
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Benedykt XVI w ciężkim stanie. Smutne, podjęto decyzję o jego dalszych losach
Polacy łamią wszelkie normy podczas kontroli. Największe rekordy promili w wydychanym powietrzu [GALERIA]Polacy łamią wszelkie normy podczas kontroli. Największe rekordy promili w wydychanym powietrzu [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News