Odszkodowanie od pracodawcy nie zawsze się należy
torange.biz
Autor Komunikaty prasowe - 7 Stycznia 2020

Będziesz miał wypadek i nie możesz liczyć na odszkodowanie. Pracodawca nie zawsze za to odpowie

Odszkodowanie od pracodawcy nie należy się pracownikowi, który doznał wypadku poza miejscem pracy. “Pracodawca nie odpowiada na zasadach cywilnoprawnych za wypadek zatrudnionego na obcej posesji, jeśli nie ma nic wspólnego z tym miejscem” – orzekł Sąd Najwyższy, jak podaje “DGP”.

Odszkodowanie za wypadek przy pracy

Odszkodowania za wypadek przy pracy domagał się sędzia sądu okręgowego. Złożył on w tej sprawie pozew, powołując swojego pracodawcę. Do wypadku doszło 12 lipca 2013 r. Sędzia opuścił budynek sądu o godzinie 13.00, miał ze sobą akta sprawy, nad którymi planował pracować w domu. Przechodziwszy na sąsiednią posesję należącą do miasta, przewrócił się i doznał złamania ręki.

Sędziemu nie przyznano odszkodowania jednorazowego

“Powołany zespół powypadkowy ustalił, że do wypadku doszło w drodze z pracy, ale sędziemu nie przyznano odszkodowania jednorazowego według przepisów wypadkowych” - podaje “DGP”. Jego żądanie o wypłacenie odszkodowania w kwocie 10 tys. zł za uszczerbek na zdrowiu również nie zostało uwzględnione.

Tak samo orzekł Sąd Najwyższy w sprawie odszkodowania

Żądania sędziego nie zostały także uwzględnione przez sądy obu instancji. Takie samo zdanie miał Sąd Najwyższy i oddalił skargę kasacyjną. “Wskazał, że w tej sprawie istnieje ciekawe zagadnienie, którego niestety nie może rozstrzygnąć, bo nie było ono przedmiotem powództwa – czy gdy ktoś pracuje w jednym miejscu i ulega wypadkowi, przemieszczając się do domu, by tam nadal wykonywać pracę, można uznać to za wypadek przy pracy, a nie w drodze do lub z pracy” - informuje “DGP”.

Od niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneOd niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneCzytaj dalej

Przedmiotem pozwu było odszkodowanie cywilnoprawne

Ze względu na to, że przedmiotem pozwu było odszkodowanie cywilnoprawne, to roszczenie nie mogło zostać uwzględnione przez sądy.

“Wypadek wystąpił na terenie posesji nienależącej do pracodawcy. W takim wypadku nie można mówić o jakiejkolwiek odpowiedzialności sądu okręgowego za to zdarzenie. Tym samym pozwanemu nie można przypisać odpowiedzialności za szkodę, gdyż należy ją wykazać, a nie tylko sugerować” – powiedział sędzia Piotr Prusinowski, cytowany przez “DGP”.

Zaznaczył też, że nie ma takiego przepisu, który zobowiązuje pracodawcę do ponoszenia odpowiedzialności za szkody, jakie spotykają pracownika, szczególnie w budynku lub na posesji, których pracodawca nie jest właścicielem.

Lidl ma spory problem. Nad każdym z kasjerów wisi widmo sporej grzywnyLidl ma spory problem. Nad każdym z kasjerów wisi widmo sporej grzywnyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Filip Chajzer pochwalił się mamą. "Wygląda młodziej od syna"
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Nagły zwrot akcji w sprawie emerytur. Ponad milion Polaków dostanie dodatkowy 1000 złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News