odszkodowania
Flickr/ Michael Foran
Autor Paulina Musianek - 30 Sierpnia 2019

Polacy mogą otrzymać gigantyczne odszkodowania od USA za 11 września

Odszkodowania dla Polaków po ataku na World Trade Center mogą wynieść nawet łącznie nawet 1,5 mln dolarów. Pierwsze wypłaty spodziewane są w marcu 2020 r., jak donosi Onet.

Odszkodowania dla Polaków od USA

Odszkodowania mogą otrzymać Polacy, którzy pracowali lub przebywali w rejonie zawalonych wież World Trade Center, Pentagonu lub w Shanksville w Pensylwanii po atakach z 11 września 2001 roku. Po tragicznych w skutkach zamachach, w wyniku których zginęło 2996 osób, przez kolejne lata służby sprzątały miejsca ataków z pozostałości budynków.

Pomimo tego, że minęły już prawie dwie dekady od ataków terrorystycznych z 11 września, nadal wiele z tych osób cierpi z powodu poważnych konsekwencji zdrowotnych w wyniku narażenia na niebezpieczne materiały i pył w miejscach katastrof. Praca w toksycznym środowisku powodowały nowotwory, a także choroby żołądkowo-jelitowe i oddechowe. Jak pisze Kamil Turecki w onet.pl, oświadczenie ówczesnej administratorki Agencji Ochrony Środowiska Christine Todd Whitman, która zapewniała o nieszkodliwym działaniu pyłu, stanowiło podstawę do walki o wielomilionowe odszkodowania, o które mogą ubiegać się teraz Polacy.

5 tys. Polaków może starać się o wypłatę odszkodowania

Dzięki opisaniu sprawy przez Onet w październiku ubiegłego roku, tysiące Polaków dowiedziało się o możliwości otrzymania takich odszkodowań. Dotychczas wnioski o odszkodowania złożyło 40 tys. osób, które pracowały lub przebywały w rejonach ataków terrorystycznych z 2001 roku. Pierwsze wypłaty spodziewane są w marcu 2020 r., ale nadal można się o nie ubiegać.

O odszkodowanie nadal mogą ubiegać się osoby, które między 11 września 2001 r. a 30 maja 2002 r. prowadziły w tych miejscach akcję ratunkową, pracowały przy odgruzowywaniu i porządkowaniu terenów, ocaleni, a także mieszkańcy pobliskich terenów oraz przechodnie, którzy przebywali na miejscu przez dłuższy czas” - czytamy na portalu.

W przypadku chorób nienowotworowych (głównie układu oddechowego i pokarmowego) można liczyć na jednorazowe odszkodowanie do 90 tys. dol. W przypadku nowotworów – nawet do 250 tys. dol. Jeśli chora osoba umrze, spadkobiercy otrzymują kolejne 250 tys. dol. Ponadto, jeśli poszkodowany był w związku małżeńskim, wówczas partner otrzymuje dodatkowo 100 tys. dol., każde dziecko również po 100 tys. dol. Do tego, jeśli wskutek choroby przerwało się pracę, a miało się poniżej 65 lat – wówczas jeszcze można liczyć na fundusze wynikające ze strat związanych z niemożnością podjęcia pracy” - pisze Kamil Turecki.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News