ZUS poinformowało o odroczeniu składek
wikimedia
Autor Radosław Święcki - 18 Marca 2020

ZUS ogłosił, które składki odroczy. Nie możesz być pewien, że załapiesz się na ulgę

Możliwość odroczenia terminu płatności składek to jedno z udogodnień na jakie mogą liczyć przedsiębiorcy w związku z obecnością koronawirusa w Polsce – ogłosił we wtorek ZUS. Na odroczenie jakich składek mogą liczyć firmy? Wyjaśniamy poniżej.

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych.

Rząd zaczyna otwierać niektóre przejścia graniczne. Ruch zbyt mocno wstrzymanyRząd zaczyna otwierać niektóre przejścia graniczne. Ruch zbyt mocno wstrzymanyCzytaj dalej

Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska w komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej wyjaśnia, że „będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności".

Biedronka wydała oświadczenie. Zmienia godziny otwarcia i wiele innych zasad panujących w sklepachBiedronka wydała oświadczenie. Zmienia godziny otwarcia i wiele innych zasad panujących w sklepachCzytaj dalej

- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych osób może to być trudny czas – podkreśla prezes ZUS, dodając, że Zakład rozważa inne możliwości pomocy osobom prowadzącym małe firmy.

Wniosek ten będzie mógł być złożony poprzez PUE, wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach ZUS lub przesłany na specjalny adres e-mail oddziału ZUS.

- Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r. i ma dotyczyć także składek, których termin płatności już upłynął oraz zawartych już układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 r. – podaje PAP.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Lidl zdecydował się na ważny krok. Zmiany w płatnościach, każdy klient powinien o nich wiedzieć

- Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie wdrażania postępowania przedegzekucyjnego, egzekucyjnego oraz stosowania sankcji – dodano.

Jakie składki można odroczyć?

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na:

- ubezpieczenia społeczne,

- ubezpieczenie zdrowotne,

- Fundusz Pracy

- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

- Fundusz Emerytur Pomostowych.

Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje udzielenia tej ulgi. Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, należne składki będą musiały być opłacone wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pacjent z podejrzeniem koronawirusa przyszedł do Blue City. Nie doczekali się na karetkę, sami pojechali do szpitala
  2. Z bronią w ręku ukradli 100 tys. maseczek. Przez koronawirusa dochodzi do strasznych wydarzeń
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Polka leciała samolotem akcji "Lot do Domu". Jest oburzona tym, jak ją potraktowali, opowiedziała wszystko
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News