Ogromny spadek zachorowań na Odrę
pixabay/1662222
Autor Radosław Święcki - 1 Listopada 2020

W 10 miesięcy tylko 29 przypadków w Polsce. W zeszłym roku było 50 razy więcej

W okresie gdy niemal każdy dzień przynosi informacje o rekordowej liczbie zakażeń koronawirusem , choć trochę na duchu podnoszą informacje dotyczące ogromnego spadku zachorowań na odrę. Między styczniem a październikiem tego roku odnotowano niespełna 30 przypadków, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku było ich prawie 1500.

Odra - objawy i leczenie

Przypomnijmy, że odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych wieku dziecięcego wywoływana przez należący do rodziny paramyksowirusów wirus odry. Szerzy się drogą powietrzno-kropelkową. Szczególnie podatne na zakażenie są osoby, które na nią wcześniej nie chorowały i nie były szczepione przeciw niej. Według opinii przywołanych przez Polską Agencję Prasową Ekspertów, styczność z osobą chorą na odrę skutkuje ogromnym prawdopodobieństwem (wynosi ono 98 proc.) zakażenia.

Będą zwroty, w puli nawet 180 mln zł. Rząd właśnie ogłosił kosztowne świadczenieBędą zwroty, w puli nawet 180 mln zł. Rząd właśnie ogłosił kosztowne świadczenieCzytaj dalej

Jakie są objawy odry? Przede wszystkim wysoka gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, czy zapalenie spojówek.

Co istotne na odrę nie ma skutecznego lekarstwa. Leczyć chorobę można przede wszystkim przez podawanie leków na obniżenie gorączki i nawadnianie. Jedynym sposobem ochrony przed odrą jest szczepienie.

W przebiegu odry występują powikłania jak m.in. zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, krtani, ucha środkowego, czy biegunka. Niestety występować mogą również bardzo poważne powikłania neurologiczne - zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Odległym powikłaniem odry jest podostre stwardniające zapalenie mózgu, które jest chorobą nieuleczalną i występuje po kilku lub kilkunastu latach od zachorowania na odrę (częściej u osób, które przebyły odrę przed ukończeniem 2. roku życia).

Sprzedawca może odmówić tobie zakupów. Wystarczy jedna informacja na wejściuSprzedawca może odmówić tobie zakupów. Wystarczy jedna informacja na wejściuCzytaj dalej

Z przywołanego przez portal Polityka Zdrowotna komentarza znanego wirusologa prof. Włodzimierza Guta dowiadujemy się, że osoby w wieku 50 plus są najbardziej odporne na zachorowanie na odrę, gdyż większość z nich przechorowała tą chorobę w dzieciństwie, gdy była ona chorobą powszechną i rocznie umierało na nią od 200 do 300 osób.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. W samym środku protestów TK robi kolejny krok ws. wyroku dot. aborcji. Czy myślano, że nikt nie zauważy?
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Proboszcz znalazł lukę w przepisach i otworzył cmentarz. Teraz może zapłacić nawet 30 tys. zł grzywnyProboszcz znalazł lukę w przepisach i otworzył cmentarz. Teraz może zapłacić nawet 30 tys. zł grzywnyCzytaj dalej

Ogromny spadek zachorowań na odrę

Okazuje się, że w tym roku mamy w Polsce do czynienia z ogromnym spadkiem zachorowań na odrę. Jak wynika z zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, od stycznia do połowy października odnotowano w naszym kraju jedynie 29 przypadków odry, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku takich przypadków było 1493, co oznacza, że było ich aż 50 razy więcej.

Ubiegły rok był rekordowy pod względem zachorowań na odrę. Blisko 1500 przypadków - jak zauważa portal Polityka Zdrowotna - było wynikiem sześciokrotnie większym niż rok wcześniej.

Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie przyjdzie nam poinformować o równie znaczącym spadku zachorowań na koronawirusa. Póki co, podawane przez Ministerstwo Zdrowia dane nie napawają optymizmem. W sobotę poinformowano o rekordowej liczbie niemal 22 tys. nowych zakażeń. Dziś przypadków było nieco mniej (ponad 17 tys.), ale trzeba pamiętać, że dane dotyczące weekendu są zwykle niższe z racji mniejszej liczby wykonywanych testów.

Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążęGroźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Teraz: wywołują "Dziady" z okien przy Mickiewicza. Zagra m.in. Katarzyna Warnke
  2. Drganie powieki jest ważnym sygnałem wysyłanym przez organizm. Na co może wskazywać?
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Agnieszka Radwańska pokazała swój luksusowy dom. Żyje jak w bajce, posiadłość za miliony złotych
  7. Polacy jedzą ją na potęgę, a może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Zawiera gonadotropiny kosmówkowe
Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19Czytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News