odprawa emerytalna
Flickr/Stannah International
Autor Paulina Musianek - 9 Października 2019

Odprawa emerytalna. Łatwo wyliczysz, ile dostaniesz na odchodne

Odprawa emerytalna to jednorazowe świadczenie wypłacane pracownikowi przechodzącemu na emeryturę. Jej wysokość zależy od kilku czynników.

Odprawa emerytalna przysługuje każdemu pracownikowi, który kończy swoją karierę zawodową i przechodzi na emeryturę, jak wskazuje jasno kodeks pracy. Pojęcie "przejścia" na emeryturę należy rozumieć jako nadanie prawa do emerytury przez ZUS w wyniku postępowania przeprowadzonego na wniosek zainteresowanej osoby. Nie ma tutaj znaczenia, czy był on zatrudniony na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru, czy też spółdzielczej umowy o pracę. Otrzymanie takiego jednorazowe świadczenie nie zależy też od stażu pracy pracownika. Jednak aby ją otrzymać, należy spełnić określone warunki, takie jak:

  • ustanie stosunku pracy,
  • rozwiązanie (wygaśnięcie) stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę (także wcześniejszą emeryturę)

Pracownik otrzyma takie świadczenie, jeśli nie nie została mu już wypłacona odprawa w związku z przejściem na rentę.

Biedronka przeżyje szturm. Kurczaka sprzedają za 50 groszyBiedronka przeżyje szturm. Kurczaka sprzedają za 50 groszyCzytaj dalej

Odprawa emerytalna - ile może wynieść?

Według przepisów zawartych w kodeksie pracy odprawa emerytalna nie może być mniejsza niż miesięczne wynagrodzenie pracownika przechodzącego na emeryturę. Oczywiście pracodawca może zdecydować o wypłaceniu pracownikowi wyższego świadczenia. Są jednak grupy, które zgodnie z kodeksem jako odprawę otrzymują wielokrotność pensji, są to:

  • nauczyciele,
  • urzędnicy,
  • pracownicy samorządowi,
  • pracownicy służby cywilnej.
Brutalna prawda o emeryturze. Polacy nie utrzymają nawet mieszkaniaBrutalna prawda o emeryturze. Polacy nie utrzymają nawet mieszkaniaCzytaj dalej

Odprawa emerytalna nauczyciela, urzędnika państwowego, pracownika samorządowego i służby cywilnej

Nauczycielowi, którego staż pracy jest mniejszy niż 20 lat, otrzyma odprawę emerytalną w wysokości dwukrotnego wynagrodzenia, zaś ten, który przepracował więcej niż 20 lat - trzykrotność.

Urzędnik państwowy po dziesięciu latach pracy powinien otrzymać odprawę w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia, po piętnastu latach - trzymiesięcznego wynagrodzenia, zaś po dwudziestu latach pracy urzędniczej otrzymuje on odprawę w wysokości sześciu pensji. Podobnie sprawa wygląda w przypadku pracowników samorządowych.

Pracownik służby cywilnej, który przepracował mniej niż dwadzieścia lat pracy, otrzyma odprawę emerytalną w wysokości trzech pensji, natomiast po dwudziestu latach - już sześciokrotność miesięcznej pensji.

Rusza kontrola programu „500 Plus”. Będzie dotyczyć faktycznego wykorzystania pieniędzyRusza kontrola programu „500 Plus”. Będzie dotyczyć faktycznego wykorzystania pieniędzyCzytaj dalej

Jak obliczyć odprawę emerytalną?

Nie ma problemu z wyliczeniem odprawy, jeśli pracownik otrzymywał pensję złożoną ze stałych składników wynagrodzeń. Jednak jeśli jego pensja złożona była ze stałych i zmiennych składników powinien on wziąć pod uwagę również średnią ze składników zmiennych wypłacanych w trakcie trzech miesięcy poprzedzających czas nabycia prawa do odprawy emerytalnej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Mąż zniknął 6 tygodni po ślubie. Po 68 latach żona dowiedziała się prawdy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News