Odkrycie w Pompejach
Pixabay/DBUK
Autor Maria Glinka - 22 Listopada 2020

W Pompejach dokonano spektakularnego odkrycia. Archeolodzy po prostu oniemieli

Na niezwykłe odkrycie natrafili archeolodzy badający Pompeje. W trakcie prac wykopaliskowych odnaleźli skamieniałe szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza. To pierwsze tak przekonujące znalezisko od ponad wieku.

Pierwsze tego typu odkrycie od 150 lat

Najnowsze odkrycie w Pompejach to zdaniem archeologów „nadzwyczajne wydarzenie”. Zdumienia nie kryje nawet minister kultury Włoch Dario Franceschini.

Belgijski region zrywa stosunki dyplomatyczne z Polską. Przez PiSBelgijski region zrywa stosunki dyplomatyczne z Polską. Przez PiSCzytaj dalej

Włoska agencja Ansa przekazała, że kilka dni temu dokonano odkrycia na terenie pozostałości po luksusowej rezydencji Civita Giuliana. Kwatera jest oddalona o 700 m od antycznego miasta. To właśnie w tym miejscu, po raz pierwszy od 150 lat, naukowcom udało się znaleźć tak imponująco zachowane, skamieniałe szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza w 79 r.

Massimo Osanna, dyrektor parku archeologicznego w Pompejach, dodał, że przy ludzkich ciałach znajdowały się rzeczy, które towarzyszy im w trakcie erupcji wulkanu. Ich stan jest równie zaskakujący.

Przełomowe, choć nie pierwsze odkrycie w Pompejach

Wykopaliska, w których uczestniczy lokalna prokuratura, zainaugurowano w 2017 r. Polsat News przekazuje, że ich celem było powstrzymanie nielegalnych aktywności prowadzonych przez złodziei, którzy okradali starożytne groby z antyków. Ich niszczycielskie działania pozostawiły piętno na tym obszarze.

Za wysłanie jednego SMS-a mieli otrzymać gotówkę. Tysiące ludzi może mówić o wielkim nieszczęściuZa wysłanie jednego SMS-a mieli otrzymać gotówkę. Tysiące ludzi może mówić o wielkim nieszczęściuCzytaj dalej

Pierwsze odkrycie w tym regionie zarejestrowano w 2018 r. Wtedy to badawcze natrafili na szczątki trzech koni w zaprzęgu. Natomiast kilka miesięcy temu udało się znaleźć ścianę wypełnioną freskami.

Ansa podaje, że choć prace archeologiczne na terenie posiadłości trwają od trzech lat to dopiero w 2020 r. naukowcy odnaleźli wartościowe skamieliny ludzkie i artefakty. Włoscy archeolodzy udostępnili zdjęcie skarbu, na którym widać powykręcanie dłonie ofiar.

Po wnikliwej analizie badacze ustalili, że szczątki należą do 40-letniego mężczyzny i młodego niewolnika w tunice. Obok szczątków znaleziono także fragment materiału. Archeolodzy podejrzewają, że może to być koc lub długi płaszcz, który należał do mężczyzny.

Lidl wprowadza nową sekcję w sklepach. Sieć goni Biedronkę i oferuje nowe niespodziankiLidl wprowadza nową sekcję w sklepach. Sieć goni Biedronkę i oferuje nowe niespodziankiCzytaj dalej

- Te osoby prawdopodobnie szukały schronienia, kiedy zostały porwane przez materiał piroklastyczny, który całkowicie zniszczył wyższą część miasta i zabił wszystkich na swojej drodze - przyznał dyrektor parku archeologicznego w Pompejach.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. Zaskakujące wyznanie jednej z gwiazd "Świata według Kiepskich". Do pewnego momentu nie mógł się z czymś pogodzić
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia

W poszukiwaniu kolejnych skarbów

Prace na terenie tej prestiżowej rezydencji będą kontynuowane. Naukowcy twierdzą, że odkrycie może zapoczątkować niezwykły okres wykopalisk wartościowych pod kątem historycznym.

Australia na ustach świata. Przez pracownika pizzerii musieli wprowadzić lockdownAustralia na ustach świata. Przez pracownika pizzerii musieli wprowadzić lockdownCzytaj dalej

Wybuch Wezuwiusza w 79 r. zniszczył nie tylko rezydencję, ale i Pompeje, zamieszkiwane przez 3 tys. obywateli, oraz wiele pobliskich miast. W wyniku ożywienia się wulkanu nad Pompejami i Herkulanum zawisła ponad sześciometrowa warstwa popiołów. Samą erupcję poprzedziła seria wstrząsów ziemi.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Trener "pomścił" Marcina Najmana. Rywal boksera musiał pojechać na SOR, karygodne zachowanie (WIDEO)
  7. Babcia Stasia dokonała niemożliwego i stworzyła najlepsze mielone pod słońcem. Dodatek boczku okazał się strzałem w 10

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News