Niesamowite odkrycie w elbląskich lasach.
Pikist
Autor Wiktoria Pękalak - 10 Września 2020

Niebywałe odkrycie leśników z Elbląga. Natrafili na osadę pradawnej kultury

Wspaniałe odkrycie elbląskich leśników. Podczas pracy dokonali niezwykle cennego znaleziska - fragmenty naczyń ceramicznych, które mogą mieć nawet 4 tys. lat, ponieważ wstępnie datuje się je na końcówkę neolitu, ostatniego okresu epoki kamienia. Jakimi narzędziami posługiwali się nasi praprzodkowie z terenów Elbląga?

Niezwykłe odkrycie

Cenne odkrycie zostało już zgłoszone do konserwatora zabytków, który z pomocą archeologów z Elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego oraz Uniwersytetu Warszawskiego dokonał oględzin miejsca, przekazuje Onet.

Zdaniem specjalistów znalezisko leśników pamięta czasy neolitu, dlatego archeolodzy UW szybko podjęli dezycję o tym, że trzeba dokonać w miejscu odkrycia prace sondażowe i już kilka tygodni później dokładniej zbadali miejsce.

- Przeprowadzone w początkach września badania sondażowe w Nadleśnictwie Elbląg dostarczyły sporą liczbę artefaktów, które wstępnie datować można na schyłek neolitu. Wśród zabytków znalazły się fragmenty naczyń ceramicznych, odłupki krzemienne, a także narzędzia kamienne, w tym rozcieracz i żarno - powiedział Jan Piotrowski, rzecznik nadleśnictwa Elbląg.

Rząd podał konkrety dotyczące zwolnień. Starsi pracownicy muszą przygotować się na ustąpienie młodymRząd podał konkrety dotyczące zwolnień. Starsi pracownicy muszą przygotować się na ustąpienie młodymCzytaj dalej

Według informacji portalu ze znalezionych narzędzi korzystali kilka tysięcy lat temu reprezentanci kultury rzucewskiej, którzy zamieszkiwali tereny południowo-wschodniego wybrzeża Morza Bałtyckiego w III tysiącleciu i na początku II tysiąclecia p.n.e. (dokładnie na te czasy przypada powstanie Zigguratu w Ur).

Osadnicy terenów bałtyckich trudnili się m.in wyspecjalizowaną obróbką bursztynu, a ich dieta była już bardzo urozmaicona. Jednym z podstawowych pokarmów w diecie naszych przodków było mięso fok.

Kierowco, nadchodzą ogromne zmiany w przepisach. Koniecznie się z nimi zapoznaj i nie daj się zaskoczyćKierowco, nadchodzą ogromne zmiany w przepisach. Koniecznie się z nimi zapoznaj i nie daj się zaskoczyćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Szykuje się kolejna ulga podatkowa. Zaoszczędzisz dzięki niej mnóstwo pieniędzy
2. Twój organizm wysyła sygnał S.O.S. Co o zdrowiu mówi wygląd paznokci?

Rzecznik przekazał, że trudno jest w tej chwili powiedzieć jaki charakter miała aktywność osadników na terenach elbląskich lasów, jednak ponieważ kultura rzucewska jest znana głównie z osadnictwa, można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że odkrycie dotyczy właśnie całej osady. Znalezisko jest o tyle cenne, że na terenach Polski, Litwy i Obwodu Kaliningradzkiego odkryto zaledwie kilka takich miejsc.

-Co więcej, większość źródeł pochodzi z badań przedwojennych, które realizowane były niejako przy okazji budowy linii kolei nadzalewowej. Czyżby niemieccy badacze zbyt wąsko zakreślili obszar zrealizowanych badań - zauważyła Aleksandra Klecha, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Badacze nie ujawniają dokładnego miejsca odkrycia. Wiemy tylko, że archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego powrócą na miejsce znaleziska w 2021 roku.

Szykuje się kolejna ulga podatkowa. Zaoszczędzisz dzięki niej mnóstwo pieniędzySzykuje się kolejna ulga podatkowa. Zaoszczędzisz dzięki niej mnóstwo pieniędzyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Gołota przegrał z nim w 52 sekundy. Teraz jego rywal zdradza, jak tego dokonał
  2. Został zwolniony z Pytania na śniadanie z dnia na dzień. Teraz odpowiada na pytania o kłótnie za kulisami
  3. Kwota wolna od podatku będzie wyższa? Minister finansów nie pozostawia wątpliwości
  4. Szefowa ZUS z tragiczną informacją. Uścińska ostrzega, choć dla wielu już za późno na ostrzeżenie
  5. Podczas pandemii było małe załamanie. Ale już niedługo ceny prądu dadzą nam w kość
  6. Patrycja nie żyje, jej partner zrobił jej niesłychaną krzywdę. Na jaw właśnie wyszły porażające fakty
100-latek jechał niezwykle szybko zdezelowanym polonezem. Dziadek z impetem wbił się w inny pojazd100-latek jechał niezwykle szybko zdezelowanym polonezem. Dziadek z impetem wbił się w inny pojazdCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News