Rzeka Valsan - miejsce odkrycia niepowtarzalnej ryby
Wikipedia/Țetcu Mircea Rareș, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28289192
Autor Maria Glinka - 9 Listopada 2020

Niesamowite odkrycie naukowców. Gatunek uznano za wymarły, nadal jednak żyje na Ziemi

Nietypowe odkrycie miało miejsce pod koniec października w Rumunii. Para naukowców odnalazła zwierzę, które uchodziło za wymarłe. To bezprecedensowe wydarzenie, które może zmienić podejście instytucji i władz państwowych do ochrony rzadko spotykanych gatunków.

Niepowtarzalne odkrycie studenta biologii w Rumunii

Odkrycie głowaczogłowa ardżeszańskiego miało miejsce 1956 r. w Rumunii. Ta niezwykła ryba jest jedną z najrzadszych w Europie, a może nawet i na świecie, ponieważ występuje tylko w Rumunii.

Onet podaje, że głowaczogłów osiąga długość maksymalnie 11 cm i prowadzi nocny tryb życia w ukryciu, zazwyczaj w górskich potokach. Jest przedstawicielem rodzaju Romanichthys i jedybyn znanym zwierzęciem, którego nazwa odwołuje się bezpośrednio do Rumunii.

Pod koniec lat 50. tę żywą skamielinę sprzed 65 mln lat odnalazł i zbadał jeden ze studentów biologii. Później słuch o tym nietypowym stworzeniu zaginął, a naukowcy doszli do wniosku, że ryba prawdopodobnie wymarła.

Fatalna wiadomość dla osób płacących składki do ZUS. Rząd postawił sprawę jasnoFatalna wiadomość dla osób płacących składki do ZUS. Rząd postawił sprawę jasnoCzytaj dalej

Za powód jej wyginięcia uznano stworzenie systemu zapór, przy którym powstały elektronie wodne. Taki zabieg przyczynił się bowiem do znacznego obniżenia poziomu wód, co w ocenie ichtiologów mogło być śmiertelnym zagrożeniem dla nowoodkrytego zwierzęcia.

Odkrycie sprzed lat powraca w 2020 r.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat naukowcy natrafili na pojedynczych reprezentantów tego gatunku w rzece Vâlsan. Z uwagi na to bezprecedensowe odkrycie ryba trafiła nawet do „Czerwonej księgi zagrożonych gatunków” autorstwa Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

Zaangażowana w prawa zwierząt i ekologię fundacja pod przewodnictwem Alexa Gavana postanowiła wspomóc ochronę tego nietypowego stworzenia i wybrała się nad rzekę Vâlsan. Doszło tam do ponownego odkrycia tej nietuzinkowej ryby, którą uznano wcześniej za wymarłą.

Klienci ING mają się z czego cieszyć. Mogą spać wyjątkowo spokojnieKlienci ING mają się z czego cieszyć. Mogą spać wyjątkowo spokojnieCzytaj dalej

Pod koniec października 2020 r. ichtiologom Andriejowi Togorowi i Marcusowi Drimbei udało się uchwycić zwierzę w naturalnych warunkach. Badacze nawet sfilmowali jego przemieszczanie się w nurcie rzeki nieopodal miejscowości Bradetu.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Aktywiści nawołują do ochrony rzadkich gatunków

W ocenie naukowców nie można roztrwonić tak bezprecedensowego wydarzenia, jakim jest powtórne odkrycie głowaczogłowa. Gavan wskazuje, że ochrona tego gatunku jest niezwykle prosta, dlatego też władze powinny postawić na skoordynowane i właściwe działania.

- Wystarczy, by państwo rumuńskie szanowało i egzekwowało stanowione przez siebie prawa – wyznał ekolog.

W jego ocenie największą odpowiedzialność za niszczenie naturalnych siedlisk zwierząt odpowiadają instytucje i organizacje państwowe. W dalszym ciągu największym zagrożeniem dla przeżycia ryb jest niski poziom wód utrzymywany na mocy decyzji spółki Hidroelectrica, która zarządzą lokalną elektrownią wodną. Zdaniem ekologa działania podejmowane w imię zysku stanowią poważną szkodę dla bioróżnorodności.

Świat zareagował z euforią. Pfizer ogłosił, że stworzył najlepszą do tej pory szczepionkę na COVID-19Świat zareagował z euforią. Pfizer ogłosił, że stworzył najlepszą do tej pory szczepionkę na COVID-19Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  2. Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie i Sylwester? Premier Morawiecki rozwiewa wszelkie wątpliwości
  3. W sobotę zamknęli część gospodarki, w niedzielę chcą sprawę odkręcać. Jest pomysł na otwarcie sklepów
  4. Niemcy handlują nim na potęgę. Gaz pieprzowy sprzedają nawet Somalii
  5. Odkrycie sprzed tysięcy lat na Śląsku. Ostatni tego typu skarb, powstał jeszcze przed Chrystusem
  6. Majątek Roberta i Anny Lewandowskich został ujawniony. Kosmiczne pieniądze, kwota rzuca na ziemię
  7. Masz ochotę na małe co nieco? Za mniej niż 5 zł zrobisz przepyszny i zdrowy deser bez cukru, przepis jest banalnie prosty
Będzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeBędzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News