Odkrycie jaskinia w świętokrzyskim
Facebook.com Zbigniew Piątek
Autor Konrad Karpiuk - 8 Grudnia 2020

Fenomenalne odkrycie w Polsce. Nikt wcześniej nie wiedział o istnieniu tej jaskini

Niecodzienne odkrycie w województwie świętokrzyskim. W trakcie prac przeprowadzonych w rezerwacie przyrody Moczydło odnaleziono wejście do niezbadanej jeszcze jaskini. Wkrótce będzie wiadomo więcej na temat znaleziska.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co odkryto w Jaworzni
 • Kiedy planowany koniec budowy szlaków dydaktycznych w okolicy
 • Jakie jeszcze jaskinie znajdują się w okolicy

Odkrycie nowej jaskini na Ziemi Świętokrzyskiej

Niezwykłe odkrycie w Jaworzni niedaleko Kielc. W rezerwacie przyrody Moczydło trwały właśnie prace nad ścieżkami dydaktycznymi. W ich trakcie znaleziono wejście do jaskini, której wcześniej osoby zajmujące się parkiem nie znały. Informacje potwierdził wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

- Podczas prac związanych z budową ścieżek dydaktycznych w rezerwacie przyrody Moczydło, na terenie Jaworzni wykonawca odkrył wejście do nowej jaskini. Właśnie jakiej jaskini? To wkrótce będzie sprawdzane - napisał Piątek w social media.

Obecnie niewiele wiadomo na temat nowego odkrycia. Jak wskazują zdjęcia udostępnione przez wójta, pierwsze osoby weszły już do środka, aby zbadać jak duża i głęboka jest jaskinia. Sprawą zajmą się wykwalifikowani grotołazi.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Rycerz Jana Pawła II miał skrzywdzić dziecko. Znaleziono u niego pedofilne materiały
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Odkryta jaskinia może stać się atrakcją turystyczną

Prace w Moczydle trwają już od kilku miesięcy. Celem jest stworzenie szlaków dydaktycznych prezentujących faunę i florę lokalnego rezerwatu przyrody. Niewykluczone, że właśnie odkryta jaskinia będzie jedną z atrakcji szlaku.

Co ciekawe, niedaleko znajduje się Chelesiowa Jama, jedna z najdłuższych jaskiń w Polsce, mierząca 3670 metrów. Jaskinia łączy się z Jaskinią Jaworznicką w górach Świętokrzyskich. Wejścia do niej znajdują się na terenie Góry Kopaczowej od strony nieczynnych kamieniołomów.

Nowe odkrycie nie jest więc jedyną jaskinią w okolicy. Szczególnie, że niedaleko znajdują się także Jaskinia Pajęcza, oraz Gazownia. Tworzą one niedostępny dla turystów rezerwat przyrody.

Planowane szlaki edukacyjne mają objąć również okolice Chelesiowej Jamy. Szacowany koszt inwestycji to 1,7 mln zł. Zakończenie prac przewidywane jest na 2021 rok.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Pasażerowie nie wiedzą, dokąd jadą. Olbrzymia pomyłka urzędników metra
 2. Mniej obostrzeń dla zaszczepionych. Minister Zdrowia wymienił 3, których nie będą musieli przestrzegać
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. TVP przekazało koszmarne wieści. Nie żyje Adrian Napierała, miał 42 lata
 7. Piłkarze upokorzyli trenera Barcelony na oczach milionów (WIDEO)
ZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News