Archeolodzy nie mają wątpliwości - to niezwykle rzadkie znalezisko
Wikimedia Commons/ fot. Kargul1965
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Listopada 2019

Archeolodzy byli bardzo zdumieni. W Polsce odkryto wyjątkowo rzadkie znalezisko

Odkrycie na Ostrowie Lednickim okazało się zaskakujące. Archeolodzy znaleźli niezwykle rzadki, średniowieczny zabytek w jednej z siedzib pierwszych władców Polski.

Odkrycie na Ostrowie Lednickim to rzadkość

Odkrycie archeologów na Ostrowie Lednickim okazało się wyjątkowe. Archeolodzy odkryli fragment niedużego instrumentu strunowego - rebeka. Według naukowców, podobnych średniowiecznych zabytków na terenie Polski jest tylko 10. Instrument został odkryty niedaleko jednego z mostów położonych na wyspie - informuje portal Poznan.onet.pl.

Jacek Wrzesiński z Muzeum Pierwszych Piastów mówi, że to pierwsze odkrycie fragmentu średniowiecznego instrumentu strunowego na Ostrowie Lednickim. - Tego typu zabytki są prawdziwą rzadkością. W czasie wykopalisk w obrębie osad z tego okresu zdecydowanie częściej odkrywane są proste, kościane piszczałki - tłumaczy ekspert.

Zamiast 500 zł dostali 10 zł. Problem ze świadczeniem 500 plusZamiast 500 zł dostali 10 zł. Problem ze świadczeniem 500 plusCzytaj dalej

Rebek - niezwykle rzadki instrument

Odkrycie może kojarzyć się z połówką serca. Wrzesiński jest zdania, że jest to prawdopodobnie część rebeka. Naukowcy uważają, że to właśnie od tego instrumentu pochodzi mandola. Rebek był instrumentem o bardzo niedużych rozmiarach - długość tego z Ostrowa Lednickiego mogła mierzyć nie więcej niż 30 cm. Muzyk trzymał go na kolanie bądź ramieniu. Aby uruchamiać struny wykorzystywano smyczek z końskiego włosia. Same struny były tworzone z jelit zwierząt.

Badacze nie mają pewności , kiedy takie instrumenty mogły trafić na Słowiańszczyznę. Naprawdopodobniej pochodzą z Bliskiego Wschodu, a do Europy trafiłī dzięki Arabom. Wrzesiński tłumaczy, że rebek był instrumentem o różnym zastosowaniu. Mógł być wykorzystywany zarówno podczas uroczystości religijnych, jak i podczas zabaw w osadzie.

Rebek był najczęściej używany w okresie pomiędzy X a XIV wiekiem. Według badaczy okrycie z Ostrowa Lednickiego powstało w połowie XI wieku. Instrument został wykonany z drewna bukowego.

Ostrów Lednicki to wyspa zlokalizowana w województwie wielkopolskim. Od połowy X wieku była to jedna z głównych siedzib pierwszych władców Polski - Piastów.

Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanciFiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanciCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News