Oddawanie krwi to dobry powód, aby wyjść z domu
Pixabay/cezjaw
Autor Maria Glinka - 19 Marca 2020

Jest jeden ważny powód, aby wyjść z domu. Pilny apel do wszystkich Polaków

Oddawanie krwi to powód, dla którego powinniśmy wyjść z domu. W związku z odgórnym zaleceniem unikania kontaktów międzyludzkich stacje odnotowują zdecydowany spadek w liczbie krwiodawców. Oddziały zachęcają do przekazywania krwi i zapewniają, że zadbano o higienę i bezpieczeństwo.

Oddawanie krwi – coraz mniej chętnych

Oddawanie krwi stało się w ostatnim czasie mniej popularne, ponieważ obywatele poważnie potraktowali prośby ze strony rządzących, aby pozostać w domach. Negatywne skutki tego zalecenia odczuwają stacje krwiodawstwa, które nie mogą przeprowadzać masowych akcji pobierania krwi.

We wtorek w Łodzi dawcy przekazali zaledwie 50 jednostek krwi, choć zazwyczaj jest ich 200. W środę spadek był jeszcze większy – podaje money.pl.

Podobna sytuacja ma miejsce w Krakowie, gdzie do szpitali przychodzi o połowę mniej dawców niż przed wybuchem epidemii, choć w dalszym ciągu można liczyć na stałych, honorowych dawców.

Ważny komunikat ministra obrony narodowej. Rząd podjął kluczową decyzję w sprawie udziału wojskaWażny komunikat ministra obrony narodowej. Rząd podjął kluczową decyzję w sprawie udziału wojskaCzytaj dalej

Zapotrzebowanie na krew nie maleje

Lekarze zwracają uwagę, że koronawirus jest teraz w centrum uwagi mediów, polityków, ale przede wszystkim obywateli, którzy zapominają, jak niewiele wystarczy zrobić, aby przyczynić się poprawy stanu zdrowia osób chorych. Zapotrzebowanie na krew dotyczy przede wszystkim pacjentów leczonych onkologicznie oraz osób po przeszczepach.

Mimo że szpitale odwołały wiele zaplanowanych wcześniej zabiegów to krew w dalszym ciągu jest im potrzebna. „Nie zapominajmy o pacjentach i oddawajmy krew” – apeluje Małgorzata Antończyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Bardzo szczery wpis ratownika medycznego. “Minister powinien się wstydzić"

Kwestie bezpieczeństwa

Tym, co odstrasza Polaków od oddawania krwi jest szerzący się koronawirus. Ludzie obawiają się, że przebywanie w poszczególnych pomieszczeniach i kontakt z aparaturą medyczną przyczyni się do infekcji.

Pracownicy stacji krwiodawstwa we Wrocławiu zapewniają, że wszystkie tego typu miejsca zawsze kładły duży nacisk na kwestie bezpieczeństwa i nie inaczej jest teraz, kiedy zmagamy się z pandemią. Przestrzeganie zasad higieny zawsze było, jest i będzie kwestią priorytetową.

„Bardzo starannie dezynfekujemy wszystkie powierzchnie, np. klamki” – oznajmia jedna z wrocławskich lekarek. Aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo wprowadzono wstępną kwalifikację dawców, która odbywa się na stanowisku przed budynkiem. W trakcie badania lekarze mierzą temperaturę i przeprowadzają wywiad medyczny i tylko te osoby, które przejdą etap wstępny będą mogły wejść na teren centrum krwiodawstwa.

Są to zasady, które obowiązują na terenie całego kraju. Aby móc oddać krew trzeba spełnić pewne warunki. Dawcami nie mogą być osoby, które:

 • przebywały poza Polską w ciągu ostatnich 2 tygodni,
 • miały kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2,
 • miały kontakt z osobami, które wróciły z kraju/ów z lokalną transmisją SARS-CoV-2 i miały objawy infekcji,
 • przechodziły zakażenie COVID-19 (po ustąpieniu objawów oraz wykluczeniu zakażenia w badaniu laboratoryjnym),
 • mają objawy infekcji dróg oddechowych,
 • mają podwyższoną temperaturę powyżej 37 stopni.

Osoby, które spełniają powyższe kryteria są proszone o przychodzenie bez osób towarzyszących. W celu ograniczenia ruchu na korytarzach stacji do odwołania zostały zawieszone odpłatne badania krwi.

Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Na pomoc potrzebującym

Stacje krwiodawstwa apelują o pomoc, ponieważ sytuacja staje się coraz trudniejsza – jeśli w ciągu najbliższych dni obywatele nie zaczną oddawać krwi to zacznie jej brakować.

„Wszyscy jesteśmy teraz przed wielkim testem społecznej odpowiedzialności” – piszą na swoich stronach internetowych największe centra krwiodawstwa w Polsce. Odpowiedzialność, o której mówią, nie dotyczy tylko lekarzy, pielęgniarek, policji i wojska, ale wszystkich obywateli, którzy tym małym czynem mogą wesprzeć osoby chore, które potrzebują krwi.

„Niech łączy nas krew, która ratuje życie” – proszą stacje krwiodawstwa. Warszawskie centrum, w którym można oddawać krew zwraca się do Polaków z hasłem „pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na krew – Twoja krew jest nadal bardzo potrzebna”.

Na ten moment centra krwiodawstwa mogą liczyć na pomoc Wojska Obrony Terytorialnej i żołnierzy, którzy oświadczyli, że w najbliższych dniach oddadzą honorowo krew. Stacja we Wrocławiu w dalszym ciągu wysyła także krwiobusy, dzięki czemu możliwe będzie przekazanie krwi w Akademii Wojsk Lądowych (w czwartek) oraz w Miliczu (w piątek). Centra apelują do obywateli, aby poszli w ślady funkcjonariuszy.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Koronawirus w Polsce. Nie żyje 27-letnia kobieta. To już szósta ofiara
 3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
 4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
 5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
 6. Pasażerowie autobusu PKS poszukiwani. Kierowca był zakażony koronawirusem, pilny apel
TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News