Oszuści rozsyłają wiadomości o rzekomym odcięciu energii elektrycznej
biznesinfo
Autor Komunikaty prasowe - 15 Marca 2020

PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów

Epidemia koronawirusa to nie czas wolny od oszustów. Jak się okazuje klienci PGE otrzymują wiadomości tekstowe o informacji, że może im zostać odcięta energia elektryczna. Zapewne jest to kolejny sposób ze strony cyberprzestępców na wyłudzenie danych lub pieniędzy.

Odcięcie prądu to celowy fałszywy alarm

"Przestrzegamy przed fałszywymi SMS-ami o zaplanowanym odcięciu energii elektrycznej! Swoje należności klienci mogą sprawdzić w strefie klienta https://ebok.gkpge.pl" - czytamy w niedzielnym wpisie PGE na Twitterze.

"Grupa Kapitałowa PGE odpowiedzialna za wytwarzanie ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce, koncentruje się na realizowaniu swojej misji, polegającej na gwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polakom, czyli niezakłóconej produkcji i dostawach energii elektrycznej i ciepła" - informuje spółka w komunikacie.

Biedronka, Lidl, Kaufland i inne sklepy chcą walczyć z pandemią. W sklepach czekają cię spore zmianyBiedronka, Lidl, Kaufland i inne sklepy chcą walczyć z pandemią. W sklepach czekają cię spore zmianyCzytaj dalej

Wiadomości te jak w wypadku większość akcji phishingowych są nakierowane na wyłudzenie od nas pieniędzy lub danych. Musimy być bardzo ostrożni i nie klikać w linki lub adresy stron w wiadomościach. Cyberprzestępcy liczą na naszą nieostrożność, więc starajmy się rzetelnie sprawdzać informacje przekazane w wiadomości na oficjalnej stronie PGE, gdzie możemy sprawdzić stan naszych należności. Powinniśmy też wiedzieć, że nie uregulowanie jednego rachunku również nie wiąże się dla nas z odcięciem dostaw energii.

Pomimo stanowczego zakazu władz, wielu Polaków go łamie. Grozi za to wysoki mandatPomimo stanowczego zakazu władz, wielu Polaków go łamie. Grozi za to wysoki mandatCzytaj dalej

Inną akcją pishingową w tym tygodniu były wiadomości dotyczące przesyłania pieniędzy, które rzekomo mają trafić rezerw krajowych NBP.

Nad ograniczeniem ataków SMS-owych wykorzystujących epidemię koronawirusa do ataków phishingowych (wyłudzania pieniędzy oraz ataków na komputery i smartfony) pracuje już Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz NASK wraz z operatorami telekomunikacyjnymi - poinformował w niedzielę resort cyfryzacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Baza karetek w Warszawie w kwarantannie. Pogotowie pojechało do pacjenta, nie dostali informacji o koronawirusie
  2. Mężczyzna przebywał samotnie na kwarantannie bez jedzenia i picia. Na szczęście pomogli mu policjanci
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. "Lot do domu" za 4,3 tys. złotych, ogromne zdziwienie. LOT musiał się tłumaczyć
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News