Papierosy
pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 1 Stycznia 2020

Nie tylko palacze ucierpią. Na wycofaniu mentoli stracą konkretne sklepy

Obrót małych sklepów to nawet w 40 proc. wyroby tytoniowe. Wycofanie papierosów mentolowych najbardziej w nie uderzy.

Obrót małych sklepów ucierpi najbardziej

Obrót małych sklepów to nawet w 40 proc. wyroby tytoniowe. Wycofanie papierosów mentolowych najbardziej w nie uderzy.

“Oznacza to (...) najprawdopodobniej spadki w obrotach – wyroby tytoniowe to od 15 do 40 proc. obrotów w małych sklepach, zatem wycofanie około jednej trzeciej z tych wartości nie będzie obojętne dla małych i średnich polskich przedsiębiorców” - mówi dyrektor Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński w komentarzu przesłanym redakcji Business Insider Polska, jak cytuje portal.

Wyższe kary dla kierowców już od dzisiaj. Zapomnisz, zapłacisz 5200 zł mandatuWyższe kary dla kierowców już od dzisiaj. Zapomnisz, zapłacisz 5200 zł mandatuCzytaj dalej

Zakaz wchodzi 20 maja 2020 r.

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych w całej Unii Europejskiej wchodzi 20 maja 2020 r. To jedna z większych zmian, jaka dotknie tę branżę w naszym kraju, obok podniesienia akcyzy. Będzie to miało znaczący wpływ na gospodarkę i handel.

“Z punktu widzenia naszego rynku to ważna i duża zmiana ponieważ papierosy mentolowe to około 30 proc. rynku wyrobów tytoniowych w Polsce” – komentuje Ptaszyński.

Podkreśla on, że sprzedawcy muszą poradzić sobie z wyprzedaniem wszystkich papierosów mentolowych przed 20 maja. W innym wypadku pozostaną z zapasami, których sprzedaż będzie zabroniona.

Ceny w 2020 r. zwalają z nóg. Najbardziej podrożeje kilka podstawowych rzeczyCeny w 2020 r. zwalają z nóg. Najbardziej podrożeje kilka podstawowych rzeczyCzytaj dalej

Zwiększenie szarej strefy

Wycofanie ze sprzedaży papierosów mentolowych najprawdopodobniej przyczyni się do powiększenia się szarej strefy handlu.

“Zawsze zniknięcie produktu z legalnej sprzedaży powoduje przekierowanie popytu do szarej strefy, zwłaszcza iż Polska posiada najdłuższą granicę lądową Unii Europejskiej co ułatwia przemyt, a na Białorusi znajdują się wielkie fabryki nielegalnych papierosów, również mentolowych. Oczywiście będzie to miało także negatywny wpływ na przychody budżetowe” – tłumaczy Ptaszyński.

Takie samo zdanie ma Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego:, które w maju 2019 roku napisało w komunikacie:

"Racjonalne wydają się więc obawy, że jednoczesne wyeliminowanie znacznej części rynku i wzrosty cen determinowane podwyżką podatku akcyzowego, mogą skierować konsumentów ku szarej strefie. Na pewno negatywnie odbiłoby się to na kondycji budżetu państwa oraz branży będącej jednym z głównych źródeł wpływów podatkowych".

Proboszcz chciał 30 tys. zł od parafian na wymianę drzwi. Teraz wyzywa, bo dostał tylko 10 tys. złProboszcz chciał 30 tys. zł od parafian na wymianę drzwi. Teraz wyzywa, bo dostał tylko 10 tys. złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Ewa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News