
Obowiązkowa służba wojskowa powinna wrócić? Polacy chętni są do walki, a Ty?
Obowiązkowa służba wojskowa została zniesiona ponad 10 lat temu. Na mocy obowiązujących zasad pobór zamieniono na kwalifikację zawodową. Wyniki badania społecznego nie pozostawiają wątpliwości - Polacy są chętni do obrony kraju, jeśli pojawiłaby się taka konieczność. Czy chęć należałoby zrównać z obowiązkiem?
Obowiązkowa służba wojskowa odeszła w niepamięć
Ostatni pobór w ramach obowiązkowej służby wojskowej miał miejsce w 2008 r. Już dwa lata później zawieszono dotychczasowe zasady. Mimo tego koncepcja obowiązkowej służby zawodowej powraca jak bumerang. W 2018 r. głos w tej sprawie zabrał były minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. - Obowiązkowa służba wojskowa powinna zostać przywrócona jak najszybciej. Wszystkie państwa świadome zagrożenia - nawet pacyfistyczna Szwecja - przywracają, bądź wprowadzają zasadniczą służbę wojskową. My robimy to kolejnymi krokami. Może tak trzeba ze względu na to, że "zielona wyspa" Donalda Tuska składała się m.in. z rozbudzenia wśród młodzieży strachu i niechęci do służby wojskowej, bazującej jeszcze na powszechnej niechęci z czasów komunistycznych - przyznał szef resortu.
Na zapowiedziach się jednak skończyło, a rząd konsekwentnie dementuje pogłoski o powrocie obowiązkowej służby zawodowej. Mimo tego Polacy są gotowi stanąć do walki w obronie ojczyzny.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Emerytura honorowa coraz częściej przyznawana. Spełniając tylko jeden warunek, otrzymują dodatkowe kilka tysięcy złotych
2. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
3. Ceny w Polsce drastycznie rosną, poziom wzrostu jest zatrważający. Gorzej jest tylko w jednym kraju
Polacy chętni do walki
Grupa Defence24 i fundacja IBRIS przeprowadziła analizę nastrojów społecznych w sprawie obrony kraju. Z badania wynika, że 36 proc. Polaków zgłosiłaby się do walki w formacjach wojskowych lub paramilitarnych. To zdecydowanie bardziej przychylne nastawienie niż w krajach sąsiednich. Chęć walki w obronie kraju deklaruje zaledwie 15 proc. Czechów, 14 proc. Słowaków i 11 proc. Niemców.
Czy powrót obowiązkowej służby wojskowej rozwiązałby problemy kadrowe w służbach? Obecnie polskie wojsko liczy ponad 108 tys. żołnierzy, do czego należy doliczyć jeszcze 25 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. To zdecydowany wzrost w porównaniu z 2015 r. (95 tys. żołnierzy), jednak w ocenie aktualnego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka - nadal niewystarczający. - To jeszcze zbyt mało żeby Wojsko Polskie było silne i mogło stać na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny - wyznał minister w trakcie inauguracji nowego systemu rekrutacji do wojska.
Jak jest Wasze zdanie na ten temat? Czy obowiązkowa służba wojskowa powinna powrócić? Zapraszamy do dyskusji na Facebooku BiznesInfo.
ZOBACZ TAKŻE:
- Dramatyczne sceny w Brazylii. Piłkarz zadźgał prezesa własnego klubu
- Muzyk odleciał na antenie TVP. Prowadzący próbował go uspokoić, musiał przerwać jego wypowiedź
- Matka nie otrzymała świadczenia na dziecko? Może dostać je ojciec, ale pod jednym warunkiem
- Podobnej sytuacji nie było od 15 lat. Rzecznik rządu kreśli czarny scenariusz, PiS powinno się obawiać?
- Klient Biedronki opublikował demaskujący film. Oburzająca sprawa poruszyła internautów
- Egipskie ciemności na głównej ulicy. Nie naprawią latarni, bo złodzieje kradną kable
Koniecznie obejrzyj:
