Obostrzenia po 17 stycznia
biznesinfo.pl
Autor Konrad Karpiuk - 30 Grudnia 2020

Jest już data luzowania obostrzeń, rząd ma zdjąć część restrykcji. Poznaliśmy nieoficjalne plany

Dodatkowe obostrzenia z kwarantanny narodowej obowiązują od 28 grudnia do 17 stycznia. Później rząd planuje kolejne zdjęcie zakazów. Prawdopodobny jest powrót uczniów do szkoły.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od czego zależy powrót do szkół
  • Uczniowie których klas mogą wrócić do nauki stacjonarnej
  • Co z restauracjami i siłowniami

Niektóre obostrzenia mogą być zdjęte po 17 stycznia

Obostrzenia trwające do 17 stycznia zamknęły m.in. galerie handlowe, hotele, czy stoki narciarskie. Jak wynika z nieoficjalnych informacji RMF FM, po zakończeniu narodowej kwarantanny, część biznesów ma zostać otwartych, a najmłodsze dzieci wrócą do szkoły.

Krzysztof Berenda z RMF FM podaje, że w przypadku powrotu dzieci do szkoły, decyzję uzasadnia się zdrowiem psychicznym dzieci. Do szkół miałyby wrócić klasy I-III w podstawówkach. Doniesienia skomentował również minister edukacji.

Powrót do szkół możliwy, ale niepewny. Wszystko zależy od dynamiki pandemii

- Wszystko zależy od tego, w jakiej ilości szczepionka się pojawi [...]. Jest takie założenie, żeby szczepienie nauczycieli rozpocząć już w drugiej połowie stycznia - mówił Przemysław Czarnek w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Według szefa MEN, najprawdopodobniej nauczyciele będą szczepieni pod koniec stycznia i na początku lutego. Jednocześnie minister podkreśla, że pedagodzy są dużym gronem osób (co oznacza, że rozdzielenie szczepionek może potrwać), oraz fakt, że szczepienia są dobrowolne.

Nikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Na dodatek w 2021 roku pójdzie w góręNikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Na dodatek w 2021 roku pójdzie w góręCzytaj dalej

Minister Czarnek stwierdził, że powrót dzieci do szkoły ma być uzależniony od dynamiki pandemii po feriach świątecznych. Przy czym możliwe, że wrócą do szkół nie tylko najmłodsi, ale także uczniowie klas VIII i maturalnych.

- Stopniowo, hybrydowo, bądź stacjonarnie, ale ten powrót jest rzeczywiście możliwy. Wszystko zależy od tego jak epidemiolodzy, wirusolodzy ocenią dynamikę rozwoju pandemii koronawirusa w tym okresie poświątecznym, noworocznym. W pierwszym tygodniu ferii będziemy w kontakcie z dyrektorami szkół i te informacje im przekazywać - mówił szef MEN.

Stanisław Czarnek nie wyklucza tego, że powrót do szkoły może wyglądać inaczej w zależności od sytuacji epidemicznej w danym regionie. Choć jak przyznał, że wolałby uruchomić ruch oświatowy w całej Polsce w tym samym momencie.

- Będą regiony, gdzie pandemia będzie się rozwijać zdecydowanie szybciej niż w innych rejonach kraju, to jest taka możliwość, że będą różne warianty powrotu do szkół w zależności od miejsca na mapie Polski - mówił szef resortu szkolnictwa.

Inne obostrzenia po 17 stycznia

Jak udało się ustalić RMF FM, bardzo prawdopodobne jest ponowne otwarcie hoteli i stoków narciarskich. Nie wiadomo jednak, czy powrót do działania nie będzie obłożony dodatkowymi ograniczeniami.

Wygląda również na to, że na razie nie ma co liczyć na otwarcie lokali gastronomicznych i siłowni, które wyjątkowo ucierpiały przez zamknięcie gospodarki. Na to przedsiębiorcy będą musieli jeszcze poczekać.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Sylwester w TVP wyłączony z obostrzeń. Rząd specjalnie zmienił prawo pod swoją telewizję
  2. Pójdziesz na zakupy i wrócisz z niczym. Pilna zmiana w Biedronce, nowe godziny otwarcia
  3. Minister wyłożył zasady odmrażania. Dwie branże poczekają najdłużej
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News