Obostrzenia dotyczące m.in. świąt właśnie weszły w życie
Jakub Kaminski/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 27 Listopada 2020

Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawiali

Obostrzenia dotyczące osób, które mogą przebywać jednocześnie w mieszkaniu, zostały właśnie przyjęte przez rząd. Oznacza to, że w Boże Narodzenie spotkamy się w skromnym gronie.

Obostrzenia zaakceptowane przez rząd

Obostrzenia dotyczące m.in. tego jak będą wyglądać tegoroczne Święta Bożego Narodzenia, zostały zaakceptowane przez rząd. Wigilię w tym roku spędzimy zupełnie inaczej.

"Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania imprez i spotkań od 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania, lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie" - czytamy w rządowym rozporządzeniu, w którym oprócz zakazu organizowania spotkań, znalazło się kilka innych obostrzeń dotyczących m.in. przemieszczania się, czy podróżowania.

- Zacznijmy od tego, że najlepiej, by na wigilii było jak najmniej osób, które nie mieszkają ze sobą. To jest najbezpieczniejsze dla zdrowia. Samo rozporządzenie reguluje to w ten sposób, że rodzina, która mieszka ze sobą, może być bez żadnego limitu, a dodatkowo może być jeszcze 5 osób - wyjaśnił w programie "Money. To się liczy" Piotr Müller, rzecznik rządu.

Zakaz spotkań nie obowiązuje jednak spotkań służbowych lub zawodowych, szkoleń lub egzaminów w ramach kształcenia w zawodach medycznych, konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, egzaminów na biegłych rewidentów i doradców podatkowych, egzaminów przeprowadzanych w toku postępowania kwalifikacyjnego dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości i innych.

Mimo że w tekście rozporządzenia nie pada fraza “Boże Narodzenie”, to trudno jednak nie odebrać rozporządzenia jako właśnie zakaz organizowania świąt. Niestety, Wigilię będziemy musieli spędzić w małym gronie.

Trzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzjęTrzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzjęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie
 3. Dramat byłych pracowników Biedronki, przegrali sprawę sądową. Mają pokryć koszty, ale nie mają pieniędzy
 4. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis
Właśnie trwają prace nad nową opłatą. Będziemy płacić nawet o 120 złotych więcej, poniedziałek sądnym dniemWłaśnie trwają prace nad nową opłatą. Będziemy płacić nawet o 120 złotych więcej, poniedziałek sądnym dniemCzytaj dalej

Luzowanie obostrzeń

W ubiegłą sobotę odbyła się konferencja, podczas której premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan rządu na najbliższy miesiąc. Przedstawiciele branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami liczyli na poluzowanie restrykcji. Tak się jednak nie stało.

Złe wiadomości usłyszeli przedstawiciele m.in. branży gastronomicznej i fitness, ponieważ rząd zdecydował się przedłużyć nałożone na nie obostrzenia do 27 grudnia.

Obostrzenia mają być jednak poluzowane dla sklepów mieszczących się w centrach handlowych, które otworzą się już jutro (28.11). Warunkiem jest zapewnienie wszelkich zasad sanitarnych.

Szkoły w dalszym ciągu mają pracować w trybie zdalnym, co oznacza, że uczniowie wrócą do szkół najwcześniej za dwa miesiące, ponieważ ferie zimowe mają być zaplanowane w jednym okresie - od 14 do 17 stycznia.

Skumulowanie ferii zimowych w jednym terminie spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem przedstawicieli branży turystycznej. Ferie miały być bowiem dla nich szansą na odrobienie przynajmniej części strat.

Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymianyWydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymianyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Mogło dość do tragedii, zahamował w ostatniej chwili. Są ranni, policja bada miejsce zdarzenia
 3. Wpadł na jeździe po pijanemu, bo chciał zagadać do policjantów w cywilu
 4. Rząd może prześwietlić także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany termin
 5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
 6. Na jaw wyszło, kto mógł być selekcjonerem Polaków. Boniek wybrał Brzęczka zamiast byłego piłkarza Interu Mediolan
 7. Najlepsza i najprostsza surówka z ogórków kiszonych. Warto ją jeść z ważnego powodu
Od dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęOd dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News