Obostrzenia rządu sprawiły, że górale się wściekli. Planują strajk generalny
Wikimedia/Konrad Wąsik, (CC BY 3.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 26 Listopada 2020

Szykują najazd na Warszawę. Góralom nie podobają się obostrzenia

Obostrzenia nałożone na branżę turystyczną i zmiany w terminie ferii zimowych ogłoszone ostatnio przez premiera Mateusza Morawieckiego bardzo mocno odbijają się na hotelarstwie. W sieci pojawia się coraz więcej głosów dotyczących przeprowadzenia strajku generalnego.

Obostrzenia w turystyce

Po tym jak premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję o przedłużeniu obostrzeń nałożonych na branżę turystyczną, jej przedstawiciele wystosowali do premiera list, w którym prosili m.in. o pilne przedstawienie rozwiązań osłonowych.

W liście przedstawiciele branży podkreślali, że ogłoszone przez rząd zmiany (np. ogłoszenie ferii dla każdego województwa w jednym terminie) całkowicie likwidują turystyczny sezon zimowy.

- Sytuacja branży turystycznej jest dramatyczna w wyniku braku sezonu wiosennego, przy znacznie ograniczonym sezonie letnim i jesiennym - stwierdzili hotelarze cytowani przez Dzień Dobry TVN.

Głos w sprawie zabrała także prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej: - Szok to jest mało powiedziane. To jest kompletnie nieprzemyślana decyzja. Niewyobrażalna jest kumulacja turystów w tym terminie. Nawet w najgorszych snach nikt sobie tego nie wyśnił, bo taka ilości ludzi jest nie do przyjęcia, tym bardziej z pilnowaniem reżimu sanitarnego - skomentowała Agata Wojtowicz.

- To jest dążenie nie tylko do kryzysu gospodarczego, ale i ogromnego kryzysu społecznego. Ja zawsze broniłam decyzji dotyczących reżimu sanitarnego. Tłumaczyłam, że musimy zacisnąć zęby, żeby potem przyjechali turyści, ale z tą decyzją trudno się zgodzić i znaleźć tu jakiekolwiek logiczne wyjaśnienie - podsumowała cytowana przez DDTVN prezes.

W sieci pojawiły się także filmiki samych zainteresowanych. Przedstawiciele branży opowiadają o swojej trudnej sytuacji i grożą strajkiem generalnym.

Rząd prześwietli także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany terminRząd prześwietli także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany terminCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Lech Kołakowski jednak odchodzi z PiS, przewaga władzy słabnie. Ujawnił swoje następne kroki
  2. Wiele osób nie płaci składek, seniorzy w niepokoju. Rzecznik ZUS przekazał, co dalej z emeryturami
  3. Bon 500 plus wciąż do wydania, skorzystało tylko 1 mln Polaków. Niektórzy dostaną aż 1000 zł

Górale chcą strajku generalnego

W programie WP powstał materiał o dramatycznej sytuacji górali, którzy są zobowiązani potężnymi opłatami, a nie mają żadnych dochodów. Przedstawiciele branży zapowiadają, że jeśli rząd nie zmieni decyzji w sprawie obostrzeń dotyczących ferii zimowych, zostanie zorganizowany strajk generalny.

– To będzie wyrok śmierci dla naszych firm. Chcemy się połączyć ponad tymi podziałami politycznymi, pojechać i pokazać, że jesteśmy ważni, że to będzie dla nas dramat – powiedział WP Jakub Gąsienica, właściciel apartamentów na wynajem w Zakopanem. – Jeżeli rząd nie zapewni nas o możliwości wynajmu na okres świąt, sylwestra i ferii no to 6 grudnia planujemy strajk generalny w Warszawie. – dodał.

W sprawie głos zabrał także Piotr Zygarski, właściciel hotelu PRL, który w ciągu ostatnich dniach apelował do rządu w swoich filmach na YouTube.

– Pan Dorula [burmistrz Zakopanego – przyp. red.] co miesiąc wystawia łapę po siedem czy osiem tysięcy od każdego obiektu hotelowego jako podatek od nieruchomości. Jak są zamknięte hotele czy restauracje to z czego ludzie mają płacić? Matkę ma sprzedać? – pyta zdenerwowany.

Argumentem, który często pojawiał się wśród przedstawicieli, branży było między innymi to, że rząd, który ogłasza ferie zimowe dla wszystkich w jednym terminie, tak naprawdę wcale nie dba o zdrowie obywateli

Hotelarze w programie WP zauważają, że jeśli turyści będą mogli przyjeżdżać na narty tylko na jeden dzień, będą woleli pojechać w Alpy, czy na Słowację niż w polskie Tatry. – Jeśli branża turystyczna padnie, to rykoszetem dostaną wszystkie inne branże – zauważa Piotr Zygarski.

Rząd wprowadził nowy podatek. Tłumaczy go troską o PolakówRząd wprowadził nowy podatek. Tłumaczy go troską o PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Dodatkowa niedziela handlowa w stolicy. Pojawił się projekt, decyzja niedługo
  2. Kierowca BMW wylądował na dachu. Zabrał tablice rejestracyjne i uciekł
  3. Nowy podatek podwyższy ceny wszystkich produktów. Rząd nie ma zamiaru dłużej się wstrzymywać
  4. Zaskakujący krok Niemiec w sprawie aktywności zawodowej kobiet. Dotyczy najwyższych stanowisk
  5. Black Friday zbliża się wielkimi krokami. Skąd wzięło się konsumpcyjne święto?
  6. Poznaliśmy nowy ranking FIFA. Zmiana pozycji reprezentacji Polski
  7. Lepsze niż schabowe i mielone razem wzięte. Obłędne kotlety po francusku są wielkim obiadowym hitem
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News