Obostrzenia w postaci kwarantanny po weselu
Pixabay/Hans
Autor Maria Glinka - 25 Sierpnia 2020

Pójdziesz na wesele, skończysz na kwarantannie. Powoli wprowadzają obostrzenia dla pracowników

Obostrzenia w postaci kwarantanny dla pracowników, którzy bawili się na weselu? Pracodawcy powoli wdrażają profilaktyczne praktyki zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Czy mają do tego prawo? Głos w sprawie zabrali prawnicy.

Bawiłeś się na weselu? Przygotuj się na obostrzenia

O nowych obostrzeniach ze strony pracodawcy poinformowała jedna z osób pracujących w sklepie spożywczym. Ekspedientka z powiatu garwolińskiego przekazała przełożonej, że 29 sierpnia 2020 r. wybiera się na wesele i poprosiła o dzień wolny od pracy. Od szefowej usłyszała, że otrzyma urlop, ale w pakiecie z 14-dniową kwarantanną, jeśli dzień wolny wykorzysta na udział w weselu. Wśród argumentów tej decyzji pojawił się fakt, że na "imprezach masowych często dochodzi do zakażeń koronawirusem", czytamy we wpisie pani Andżeliki na grupie radców prawnych na Facebooku.

Czy pracodawca jest uprawniony do nakładania tak daleko idących obostrzeń względem pracowników, którzy postanowili uczestniczyć w weselu? Pod postem pojawiły się komentarze, które wskazują, że pracodawca, który wysyła na przymusową kwarantannę swojego pracownika, zwalnia go tym ze świadczenia pracy, co oznacza, że musi mu za ten dzień zapłacić. Portal money.pl poprosił o komentarz w tej sprawie prawników.

Szykuje się bieda w sklepach? Zmiany widoczne gołym okiem na półkach w Biedronce i LidluSzykuje się bieda w sklepach? Zmiany widoczne gołym okiem na półkach w Biedronce i LidluCzytaj dalej

Obostrzenia w postaci kwarantanny? Prawnicy rozwiewają wątpliwości

Zdaniem Miłosławy Strzelec-Gwóźdź, partnera i radcy prawnego z gpkancelaria.pl, szefowa sklepu spożywczego posunęła się za daleko. Pracodawca nie posiada uprawnień do nakładania dodatkowych obostrzeń takich jak kwarantanna nawet z powodu ważnego interesu społecznego, jakim jest chęć ochrony klientów. "Organem w tym zakresie uprawnionym jest sanepid. Niedopuszczenie pracownika do pracy ze względu na potencjalne zakażeniem koronawirusem może narazić pracodawcę na zarzut o nękanie czy stosowanie mobbingu", tłumaczyła prawniczka.

Prawdziwy skarb na kółkach odnaleziony w Polsce. Warty fortunę Mercedes poraża bogactwemPrawdziwy skarb na kółkach odnaleziony w Polsce. Warty fortunę Mercedes poraża bogactwemCzytaj dalej

Z kolei Sławomir Paruch, radca prawny i partner w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter, zwraca uwagę na ostrożoność, jaką wykazał się pracodawca pani Andżeliki. Jego zdaniem wprowadzenie obostrzeń np. kwarantanny jest uzasadnione. "W takim przypadku pracodawca może przede wszystkim zmienić indywidualny grafik pracownicy w taki sposób, aby np. tydzień po weselu nie była zobowiązana do pracy (odpracowując w kolejnych tygodniach okresu rozliczeniowego)", wyznał ekspert.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Media donoszą. Już niedługo mogą się pojawić nowe ograniczenia
2. Leżysz na plaży i nawet nie wiesz jakie skarby kryją się pod piaskiem. Poszukiwacze potrafią się obłowić
3. Michał Olszański ujawnia zatrważającą prawdę o swoich zwolnieniach z TVP i Trójki. "Zakazali mi emisji wywiadu z drag queen"

Test na koronawirusa tylko na mocy decyzji lekarza

W razie wątpliwości pracodawca ma prawo skierować podwładnego na badania kontrolne. To jednak lekarz jest jedyną osobą, która może odesłać pracownika na test na koronawirusa. "Pracodawca sam nie może wydać polecenia poddania się przez pracownika testowi. Dotyczy to nie tylko wesela, ale także sytuacji, gdy pracownik lata często samolotem czy też uczestniczy w spotkaniach szerszych zbiorowości, które ułatwiają zakażenie – przypomina prawnik", wyjaśnił radca prawny.

Od zmiany w bankomatach minął już ponad miesiąc, a Polacy nadal zaskoczeni. Wielu nadal się mocno dziwi przy wypłacieOd zmiany w bankomatach minął już ponad miesiąc, a Polacy nadal zaskoczeni. Wielu nadal się mocno dziwi przy wypłacieCzytaj dalej

Wesela to w dalszym ciągu jedne z głównych ognisk koronawirusa. Na początku sierpnia po weselu w Rzeszowie na kwarantannę odesłano 100 osób. Podobna sytuacja miała miejsce w Myszkowie (woj. śląskie) - po weselu 90 osób objęto kwarantanną.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdy dowiedzieliśmy się, z kim spokrewniony jest Adam Małysz, oniemieliśmy. Chodzi o bardzo znaną postać
  2. Nagle rząd podjął pilną decyzję. Ogromne zdumienie dla wszystkich turystów, już jutro miało wejść w życie
  3. Monika Zamachowska podzieliła się informacjami o swoim nieszczęściu. Gwiazda bardzo cierpi przez pandemię
  4. Płacenie kartą nie będzie wyglądało już tak samo. UE zmieni zasady
  5. WHO podało nowe wytyczne dotyczące noszenia maseczek. Jedna grupa nie powinna ich nosić
  6. Domowy napój, który jak odkurzacz oczyści tętnice. Nasi zachodni sąsiedzi stosują przepis od stuleci
Płacenie kartą nie będzie wyglądało już tak samo. UE zmieni zasadyPłacenie kartą nie będzie wyglądało już tak samo. UE zmieni zasadyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News