fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 22.11.2020. n/z Napis na drzwiach - Zamkniete, widzimy sie wkrotce.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Radosław Święcki - 16 Lutego 2021

Rząd rozważa powrót do zniesionych obostrzeń. Obawy przed trzecią falą narastają

Rząd przywróci dopiero co zniesione pandemiczne obostrzenia? To niestety możliwy scenariusz. Ewentualny powrót do restrykcji to efekt obaw przed trzecią falą pandemii, rosnącej liczby zakażeń, a także zachowania turystów na Krupówkach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rząd rozważa przywrócenie części niektórych obostrzeń
  • Dlaczego rządzący rozważają ten krok
  • Kiedy można spodziewać się decyzji w tej sprawie

Obostrzenia za chwilę wrócą?

Zaledwie w piątek przestały obowiązywać niektóre rządowe obostrzenia, tymczasem nie można wykluczyć, że część z nich wkrótce powróci.

Przypomnijmy, że decyzją rządu 12 lutego działalność wznowiły m.in. hotele, kina, teatry, opery czy stoki narciarskie. Dwa tygodnie wcześniej po miesiącu przerwy wróciły sklepy w galeriach handlowych, a po ponad trzech miesiącach zlikwidowano tzw. godziny dla seniorów. Z kolei w drugiej połowie stycznia wznowiono stacjonarną naukę dla uczniów klas I-III.

W rządzie, jak podaje Wirtualna Polska rozważany jest wariant powrotu do części obostrzeń zniesionych w piątek (trzeba zauważyć, że rządzący od początku informowali, że poluzowanie restrykcji następuje warunkowo do końca lutego). Które konkretnie obostrzenia miałyby zostać przywrócone? Tego nie wiadomo, ale jak pisze portal „bacznie analizowane” mają być warianty dotyczące częściowego otwarcia sportu na świeżym powietrzu, a także hoteli.

Zwolennikiem przywrócenia obostrzeń jak podaje WP ma być minister zdrowia Adam Niedzielski, który poinformował dziś na Twitterze o niepokojącym trendzie.

- Odwrócenie tendencji staje się faktem. Dzisiejszy wynik - 5178 nowych zakażeń - jest o ponad 1 tys. większy niż tydzień temu. Trend dla tygodniowej stopy wzrostu (średnia ruchoma 7-dniowa) po raz pierwszy od połowy listopada (pomijając anomalie poświąteczną) jest dodatni – napisał dziś na Twitterze szef resortu zdrowia.

Na rosnącą liczbę nowych zakażeń minister zdrowia zwracał uwagę już podczas wczorajszej konferencji prasowej.

- Średnia liczba dziennych przypadków z ostatniego tygodnia zbliżyła się do poziomu 5544, a tydzień wcześniej było to 5256 – mówił Adam Niedzielski, podkreślając, że „to pierwszy tydzień od wielu tygodni, kiedy ta średnia liczba dziennych przypadków zwiększyła się i nie są to wahania rzędu jednego procenta, a o blisko 5 proc.”.

Rządzący mają rozważać powrót do obostrzeń nie tylko z powodu wzrostu zakażeń, ale też nieodpowiedzialnego zachowania turystów w miniony weekend na zakopiańskich Krupówkach. Widać na nim tłumy osób, które bawią się, bez zachowania dystansu i zasłonięcia twarzy.

- Nie chciałbym, aby wysiłek medyków został zniweczony przez takie głupie zachowania – mówił cytowany przez Polsat News minister zdrowia podczas wczorajszej konferencji, podkreślając, że "pewne formy lockdownu" wrócą, jeśli takie zachowania będą się powtarzać.

Trzeba tu zaznaczyć, że weekendowe zachowanie turystów w zimowej stolicy Polski nie mogło jeszcze przełożyć się na dane dotyczące zakażeń. Nie brakuje jednak opinii, że rządzący będą chcieli wykorzystać to co się stało, jako argument za przywróceniem restrykcji. Z relacji informatora WP wynika, że rząd obawia się trzeciej fali pandemii, a jako argument za wznowieniem obostrzeń podaje globalny trend, który jest odwrotny od drogi, jaką obrała Polska.

Decyzja ws. obostrzeń w przyszłym tygodniu

Kiedy można spodziewać się decyzji w sprawie ewentualnego powrotu do zniesionych w miniony piątek obostrzeń? Jak zapowiedział w rozmowie z TVP rzecznik rządu Piotr Mueller, „nie wcześniej niż w pierwszej połowie przyszłego tygodnia”.

Za nieco ponad dwa tygodnie minie rok od wykrycia w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa. Od tamtej pory zakażonych zostało 1 596 673 osób. Z powodu wirusa zmarło 41 028 osób.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News