Obostrzenia francuscy filozofie
Unsplash.com Fran Boloni
Autor Konrad Karpiuk - 15 Listopada 2020

Padły słowa o "rewolucji sanitarystycznej". Francuscy uczeni nie zostawiają suchej nitki na programie obostrzeń

Obostrzenia wyjątkowo nie spodobały się francuskim filozofom. Większość z nich uważa, że lockdown stanowi zagrożenie dla społeczeństwa. Mówią już o "rewolucji sanitarystycznej".

Obostrzenia budzą obawy francuskich filozofów

Obostrzenia związane z pandemią wywołały sprzeciw wśród francuskich filozofów. W telewizji C-News Andre Comte-Sponville wypowiadał się, że życie całkowicie poświęcone ochronie przed śmiercią jest "siłą rzeczy chorobliwe i bez smaku". Filozof mówi o obostrzeniach jako "tyranii ryzyka zerowego", dlatego jego zdaniem powinniśmy zaakceptować ryzyko związane z koronawirusem.

Z kolei jak pisze Puls Binzesu, prof. Robert Redeker z CNRS (francuski odpowiednik PAN) twierdzi, że jesteśmy obecnie świadkami przewrotu antropologicznego. Jego zdaniem wszystko, do czego zmusza się ludzi z powodu koronawirusa to "rewolucja sanitarystyczna".

Ekspert: jedno zaszczepienie nie da nam bezpieczeństwa. Walka z koronawirusem będzie trudniejszaEkspert: jedno zaszczepienie nie da nam bezpieczeństwa. Walka z koronawirusem będzie trudniejszaCzytaj dalej

- Tradycja ludzkości polega na tym, że rodzice poświęcają się dla dzieci, gdyż życie to ciągła wymiana pokoleń. Koronawirus spowodował odwrócenie sytuacji, aby uchronić życie najstarszych, udaremnia się życie młodszym - pisał filozof w dzienniku "Le Figaro".

Redeker zaznacza również, że obostrzenia mogą być szkodliwe na wielu płaszczyznach, są zarówno destrukcyjne ekonomicznie, jak i psychologicznie i antropologicznie. Filozof zauważa, że restrykcje niepokoją nie tylko "wstrząsem egzystencjonalnym", ale także utopijnymi eksperymentami z ustrojem politycznym, który pozwala na minimum swobód.

Z kolei liberalno-konserwatywna filozofka katolicka Chantal Delsol pisała w "Le Figaro" o "grypie hongkońskiej" z 1969 roku, w której efekcie zmarło 30 tys. Francuzów i mimo to, nie było podobnej sytuacji jak w przypadku koronawirusa. Delsol zarzuciła rządom dbanie jedynie o "życie biologiczne".

- Rządzącym obce jest pojęcie tragizmu i dlatego nie znajdują klucza do obecnej sytuacji. A kłamią dlatego, że „w swych mózgownicach rozpieszczonych dzieci, mają zapisane, że rządy mają być wszechmocne, a jak nie są, to muszą udawać wszechmoc. Nie zrozumieli, że kłamstwo zabija skuteczniej niż przyznanie się do niemocy - pisała prof. Delsol cytowana przez Puls Biznesu.

Zakupy dzisiaj zrobimy, jednak nie wszędzie. W sklepach sporo ograniczeńZakupy dzisiaj zrobimy, jednak nie wszędzie. W sklepach sporo ograniczeńCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Wysokość emerytury arcybiskupa Głódzia może zadziwiać. To jedynie szczątkowa część jego gigantycznego majątku
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Houellebecq o zanikaniu kontaktów międzyludzkich i "trywializacji śmierci"

Temat obostrzeń poruszył również francuski pisarz Michel Houellebecq. Jego zdaniem pandemia przyczynia się do stopniowego zanikania kontaktów międzyludzkich, a świat zmierza do coraz większej izolacji jednostek, które będą żyć zamknięte w prywatnych "celach".

Pisarz zwraca uwagę na ogromne zmiany, jakie zaszły w trakcie pandemii. Pracuje się zdalnie, zakupy dokonuje przez internet, ograniczenie bezpośrednich kontaktów doprowadziło do tego, że relacje międzyludzkie sprowadziły się do czasu spędzonego przed ekranem. To też z kolei doprowadza do zaniku prokreacji.

Wiadomo już, na co pójdą setki milionów złotych z Funduszu Wsparcia Kultury. M.in. na Bayer Full i cyrkWiadomo już, na co pójdą setki milionów złotych z Funduszu Wsparcia Kultury. M.in. na Bayer Full i cyrkCzytaj dalej

Michel Houellebecq wskazuje na to, jak różne osoby reagują na koronawirusa. Ci, którzy nie stracili nikogo bliskiego, lub nie przeszli go ciężko traktują go jako "łagodny", bardziej doświadczeni jako trudne doświadczenie. Pisarz zwraca również uwagę na trywializację śmierci, która jest niemal ukrywana.

- Nigdy nie była ona równie dyskretna, jak podczas ostatnich tygodni. Ludzie umierają w salach szpitalnych albo w Ehpadach (francuskie domy opieki dla starszych wymagających opieki medycznej, gdzie liczba zakażeń zbliża się do stu tysięcy). Natychmiast się ich chowa bądź pali się ich zwłoki. Kremacja bardziej wpisuje się w ducha czasów [...] gdy wcześniej nie wyznawano z równie spokojnym bezwstydem faktu, że życie wszystkich nie ma podobnej wartości. I że powyżej pewnego wieku: 70, 75, 80…, to trochę tak, jakbyśmy byli już częściowo martwi - pisał Houllebecq cytowany przez Rzeczpospolitą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  2. 46-letni mężczyzna wracał z grzybobrania. Umierał w męczarniach
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Gdy dowiedzieliśmy się, kto jest rodziną Jana Tomaszewskiego, złapaliśmy się za głowy. To wielka gwiazda telewizji
  7. Połącz ocet jabłkowy z chrzanem, imbirem i kilkoma innymi składnikami. Otrzymasz naturalny antybiotyk o silnym działaniu
Pójdziesz wyrzucić śmieci, możesz dostać surowy mandat. Grozi nawet 5 tys. zł karyPójdziesz wyrzucić śmieci, możesz dostać surowy mandat. Grozi nawet 5 tys. zł karyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News