PILNE OBOSTRZENIA
biznesinfo.pl
Autor Przemysław Terlecki - 5 Lutego 2021

Rząd otwiera zamknięte branże. Wprowadza jednak ważne zasady

O godzinie 11:00 zaczęła się konferencja prasowa, w której udział wziął Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin, Piotr Gliński oraz Adam Niedzielski. Wystąpienie zaczął Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że choć sytuacja powoli się stabilizuje, liczba dziennych zgonów wciąż jest niepokojąca.

W piątek Mateusz Morawiecki wystąpił wraz z innymi członkami rządu podczas konferencji prasowej. Mówił na niej o ciężkiej sytuacji w innych krajach Europy, ostrzegał przed trzecią falą koronawirusa i zwracał uwagę na sytuację na rynku pracy.

Obostrzenia do zniesienia. Część branż już w połowie lutego

Już wiadomo, że w połowie lutego otwarta zostanie część miejsc, która dotąd była dotąd niedostępna. Nastąpi otwarcie branży hotelarskiej i noclegowej, a także kin, które będą mogły zostać otwarte z obłożeniem 50 proc.

- W połowie lutego otworzymy część miejsc, które były niedostępne. Tak, nastąpi otwarcie hoteli do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie z kinami i teatrami. Do 50 proc. dostępnych miejsc - mówił Morawiecki.

Na dwa tygodnie od 12 lutego zostają otwarte warunkowo kina, filharmonie i opery na dwa tygodnie. Zapowiedział to minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

Jest zaskoczenie. Obostrzenia ściągnięte z basenów

Sport także zostaje otwarty. Boiska zewnętrzne i wszelkie formy aktywności na świeżym powietrzu, a także stoki narciarskie oraz - co budzi największe zaskoczenie - baseny. Te ostatnie mogą budzić wątpliwości, ale jak powiedział Piotr Gliński, sytuacja jest tam "mniej ryzykowna".

- 12 lutego otwieramy warunkowo na dwa tygodnie w reżimie sanitarnym kina, filharmonie, teatry, opery przy warunku podstawowym do 50 proc. widowni. Jeżeli chodzi o sport, otwieramy sport na zewnątrz, a więc boiska, korty, stoki narciarskie oraz baseny. Decydujemy się na otwarcie basenów, ponieważ tam sytuacja jest mniej ryzykowna - powiedział Piotr Gliński.

10 proc. PKB pomocy dla przedsiębiorców

Niestety, złe wieści dla siłowni i klubów fitness. Te pozostają zamknięte nadal. Jarosław Gowin podkreślił także, że zamknięte pozostają także lokale gastronomiczne. Przedstawicieli tego sektora Gowin poprosił o o cierpliwość i przypomniał, że pomoc przelana polskim przedsiębiorcom została wydana 31,7 tys. firm. W ramach tarcz zaś wydano 182 mld złotych.

Co więcej, Gowin zapowiedział, że Polska przeznaczy na pomoc przedsiębiorcom 200 mld złotych. Jest to 10 proc. PKB.

- Rozwiązania, które zaproponowaliśmy to jest przykład odpowiedzialnego i stopniowego odmrażania gospodarki. Chcę przypomnieć, że nawet przed tymi decyzjami, Polska należy do tych krajów UE, których obostrzenia gospodarcze są najmniejsze - oświadczył Jarosław Gowin.

- Każdy tego typu krok, to chociaż mały kroczek powrotu do normalności. Chciałbym żebyśmy wszyscy tego doświadczyli w jak najkrótszym terminie, ale to zależy od wymogów bezpieczeństwa. Jeżeli utrzymamy dyscyplinę i utrzymamy dwutygodniowy rytm otwierania gospodarki, to następne etapy są możliwe - podsumował Mateusz Morawiecki.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News