Objawy koronawirusa znamy, nie wiemy natomiast jakie będą skutki uboczne epidemii dla naszej psychiki
pixabay/whoismargot
Autor Radosław Święcki - 16 Marca 2020

Z gorączką i bólem gardła sobie poradzisz. Wirus niesie jednak skutki, które wyleczyć znacznie ciężej

O tym co zrobić, gdy pojawią się objawy koronawirusa słyszymy zewsząd. Mniej mówi sie natomiast o ubocznych skutkach pandemii, jakimi mogą być problemy ze zdrowiem psychicznym.

Objawy koronawirusa to nie wszystko

O dalekosiężnych skutkach koronawirusa pisze portal „Medycyna praktyczna”. Portal zwraca uwagę, że wprowadzone w ostatnim czasie działania rządu w związku z postępującą pandemią koronawirusa, zmuszają wielu Polaków do zmiany codziennych rytuałów. Paradoksalnie może to wydawać się wielu osobom trudniejsze, niż samo zakażenie wirusem.

Biedronka z komunikatem dla swoich klientów. Sztab kryzysowy przekazał ważne wiadomościBiedronka z komunikatem dla swoich klientów. Sztab kryzysowy przekazał ważne wiadomościCzytaj dalej

– Stojąc w kolejce w sklepie słyszę, jak pani przede mną rozmawia przez telefon o tym, jakim kłopotem będzie dla niej zamknięcie przedszkola. Ona nie tylko obawia się zagrożenia ze strony innych kupujących, ale dezorganizacji normalnego życia. To normalne. Wszyscy wiemy o koronawirusie, ale prawie nikt go jeszcze „nie widział”. Każdy z nas miał plany, a tu się okazuje, że to wszystko trzeba skreślić z kalendarza. Wychodzimy ze strefy komfortu, bo nagle musimy inaczej to zaplanować – mówi w rozmowie z portalem prof. Piotr Gałecki Kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

Specjaliści podkreślają, że wszechobecność informacji o koronawirusie może zrodzić u wielu osób – dotychczas niemających problemów psychicznych – lęk np. o sytuację materialną.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Zbigniew Hołdys trafił do szpitala. Nie ma pewności, co się stało

Jak mądrze korzystać z mediów?

Eksperci radzą by nie ulegać panice i mądrze korzystać z mediów.

– Nie chodzi jednak o zupełne odcinanie się od mediów, chociażby ze względu na zarządzenia władz państwowych, które warto i trzeba znać. Lepiej jednak to sobie jakoś ucywilizować, dawkować. Np. przeglądam internet o określonych godzinach, poświęcam na to konkretną ilość czasu, sprawdzam tylko, co nowego, a nie poszukuję wszystkiego co na ten temat zostało napisane. Bo im więcej wchodzi się w internet, tym łatwiej natknąć się na informacje straszące, nieprawdziwe – tłumaczy dr Sławomir Murawiec.

Zakaża i uśmierca w cieniu pandemii. Inny wirus w 7 dni zaraził 211 tys. Polaków, zabił 7Zakaża i uśmierca w cieniu pandemii. Inny wirus w 7 dni zaraził 211 tys. Polaków, zabił 7Czytaj dalej

Specjaliście nie mają wątpliwości, że w którymś momencie epidemia zacznie w końcu wygasać, ale jej skutki pozostaną. Nie tylko – co dziś wydaje się pewne – gospodarcze, ale też psychiczne. W wielu przypadkach może dojść m.in. do zachwiania stabilizacji finansowej.

– W naszym szpitalu odwołaliśmy wszystkie psychoterapie i wizyty ambulatoryjne, które nie są niezbędne, przeszliśmy na wystawianie e-recept. Osoby, które pracują na kontrakcie lub umowę zlecenie, martwią się tym, że nie będą pracować, a tym samym zarabiać – wyjaśnia prof. Gałecki.

Eksperci nie mają wątpliwości, że za kilka lat obecne wydarzenia staną się przedmiotem opowieści na temat osobistych przeżyć związanych z pandemią.

Rząd ze specjalnym apelem do mieszkańców miast a także władz miejskichRząd ze specjalnym apelem do mieszkańców miast a także władz miejskichCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzruszający apel o pomoc seniorom. Zaproponujmy im pomoc, zróbmy za nich zakupy
  2. Kobieta wyleczona z koronawirusa zdradza, co zrobiła, żeby wyzdrowieć. Nie była nawet hospitalizowana
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Kwarantanna w kraju graniczącym z Polską. Rząd podjął ostateczną decyzję
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News