Niebezpieczne związki w folii
wikimedia/Derbeth
Autor Komunikaty prasowe - 1 Grudnia 2019

Obiad smaczny, ale niezdrowy. Uważaj na popularne danie

Obiad, w którego skład wchodzi kasza lub ryż wydaje się zdrowy, jednak w rzeczywistości wcale nie musi taki być. Wszystko przez plastikowe woreczki, w których zwykło się gotować. Zawierają one bowiem mnóstwo chemicznych substancji, które przedostają się do pożywienia, a następnie do naszego organizmu.

Obiad z glifosatem

Obiad zawierający kaszę gryczaną wydaje się zdrowy, jednak rzeczywistość jest inna. Niedawno przez media społecznościowe przeszła burza, kiedy okazało się, że organizacje FoodRentgen i Fundacja Konsumentów wykryły w kaszach gryczanych dostępnych na rynku przekraczające normy ilości glifosatu - herbicydu, nagminnie używanego do suszenia roślin. Wyszło na jaw, że aż w 4 na 10 przebadanych produktów stężenie toksycznej substancji było tak duże, że odpowiednie partie nakazano wycofać z rynku.

Obiad gotowany w plastikowych woreczkach

To jednak nie wszystko, wszak zagrożenie dla zdrowia stwarzają również plastikowe woreczki, w które powszechnie pakuje się produkty. Woreczki, które pozornie miały ułatwiać życie wytwarzane są z tworzywa, które w wysokiej temperaturze, takiej jak podczas gotowania, wydziela niebezpieczny dla zdrowia bisfenol. Toksyczna substancja przenika do pożywienia, a następnie do organizmu, siejąc w nim spustoszenie. Na ten temat wypowiedziała się dr n. med. Aleksandra Rutkowska biotechnolog, prezes Detoxed, spółki spin off Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Gdańskiej:

“Gotowanie w plastikowych woreczkach może zwiększać uwalnianie substancji chemicznych w nich zawartych, które przenikają do produktu i są później przez nas spożywane. Niestety gotując w ten sposób, tracimy też bardzo dużo substancji odżywczych i mikroelementów zawartych w kaszy, bo przenikają do wody, którą potem wylewamy” - cytuje “Wirtualna Polska”.

Kilka wytrychów na więcej pieniędzy. Łatwo zaoszczędzisz na ogrzewaniuKilka wytrychów na więcej pieniędzy. Łatwo zaoszczędzisz na ogrzewaniuCzytaj dalej

Substancje zawarte w woreczkach mogą mieć charakter endokrynnieczynny

To jednak nie wszystko. Ekspertka bowiem dodaje: “Niektóre z tych substancji, kryjących się w plastikowych woreczkach, mogą mieć charakter endokrynnieczynny, czyli zwiększać ryzyko zaburzeń hormonalnych, a także niepłodności, raka piersi czy prostaty”. Rekomenduje się zatem powrót do dawnych metod gotowania kaszy czy ryżu, czyli na sypko. Z niewiadomych przyczyn króluje mit, że takie gotowanie wymaga więcej czasu, co wcale nie jest prawdą.

“Wystarczy zalać jedną porcję kaszy lub ryżu - dwiema porcjami wrzącej wody, dodać odrobinę soli, gotować na wolnym ogniu, aż produkt wchłonie płyn i mamy cudowny posiłek, który zawiera wszystkie wartości odżywcze, makro i mikroelementy. Co ważne, nie ma w nim groźnych dla naszego zdrowia substancji” - podsumowała dr Aleksandra Rutkowska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przekroczył wszelkie granice na antenie TVN. Broni się niesmacznym wpisem i usuwa komentarze (sprawdziliśmy)
  2. Nie żyje słynny sportowiec. Miał zaledwie 31 lat, okoliczności śmierci budzą przerażenie
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Najniższa emerytura będzie większa! Wiadomo, ile teraz wyniesie, seniorzy będą przecierać oczy ze zdumienia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News