BiznesINFO.pl
O akcyzie na wyroby nowatorskie na stronie Najwyższej Izby Kontroli

Canva

O akcyzie na wyroby nowatorskie na stronie Najwyższej Izby Kontroli

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Czy istnieje ryzyko powstania nieuzasadnionej pomocy publicznej dla producentów tzw. wyrobów nowatorskich? O tym można przeczytać w ostatnim numerze wydawanego przez NIK periodyku „Kontrola Państwowa” [1].

Temat bezspornie aktualny i ważny, bo już niebawem - według zapowiedzi Ministerstwa Finansów - ma się odbyć Forum Wyrobów Akcyzowych. A potrzeby budżetowe państwa rosną. Jeden z dzienników ogólnopolskich podał niedawno, że nieoficjalnie mówi się o 21 maja jako możliwym początku forum. Resort wciąż oficjalnie nie potwierdził tej daty, choć według wstępnych zapowiedzi miał to być przełom pierwszego i drugiego kwartału. Dyskusja na pierwszym posiedzeniu  - zgodnie z zapowiedziami MF - będzie dotyczyć opodatkowania wyrobów tytoniowych, płynu do e-papierosów i wyrobów nowatorskich. Na ten temat wypowiadają się już od jakiegoś czasu eksperci, w tym podatkowcy i ekonomiści, a kompleksową analizę prof. Artura Nowaka-Fara ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie publikuje wydawane przez NIK czasopismo. 

- Różnice pomiędzy faktycznym opodatkowaniem papierosów tradycyjnych i wyrobów nowatorskich obecnie skutkują dużo mniejszym obciążeniem podatkowym tych drugich. Efektem są niższe niż możliwe do osiągnięcia dochody budżetowe. Zróżnicowanie wysokości podatku dla tych dwu grup budzi wątpliwości dlatego, że wynika z odmienności metodologicznej ukształtowania podstawy opodatkowania. Nie znajduje ona obiektywnego uzasadnienia. W konsekwencji owa uznaniowość może stwarzać ryzyko powstania pomocy publicznej dla producentów wyrobów nowatorskich. Budżet państwa finansuje w ten sposób rozwój branży takich produktów. Zróżnicowanie podatkowe grozi również trwałym zwiększeniem popytu na wyroby nowatorskie konsumentów, którzy z papierosów korzystali jedynie sporadycznie. Nie jest to pożądany efekt, zwłaszcza że zagrożenia zdrowotne z nimi związane nie zostały jeszcze w pełni rozpoznane – pisze na łamach „Kontroli Państwowej” prof. Nowak-Far.

[1] „Kontrola Państwowa” to jedyne czasopismo naukowe w Polsce poświęcone problematyce kontrolnej. Ukazuje się od 1956 r. Jego wydawcą jest Najwyższa Izba Kontroli.


Cytat pochodzi z artykułu: ,,Opodatkowanie akcyzowe wyrobów nowatorskich – nieuzasadniona preferencja branży w Polsce", czasopismo naukowe  „Kontrola Państwowa” 1/2021, autorstwa Artura Nowaka-Far
Podobne artykuły

Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >
Dłuższy czas na rejestrację samochodu

Polska i świat

Rejestracja samochodu. Rząd idzie na rękę kierowcom, terminy do wydłużenia

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/EAST NEWS

Polska i świat

Boom na kampery. Poza pandemią eksperci widzą także inne przyczyny wzrostu zainteresowania

Czytaj więcej >
pixabay, karlherl

Polska i świat

Niemcy zmienili zasady wjazdu do kraju. Bardzo ważna aktualizacja w sprawie Polski

Czytaj więcej >
pixabay, torstensimon

Polska i świat

Obowiązek szczepień wejdzie w życie? Minister zdrowia zabrał głos

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Pasazerowie wsiadaja do autobusu miejskiego

Polska i świat

Obostrzenia do zmiany w komunikacji miejskiej. Będą nowe limity

Czytaj więcej >